06. maijs, Pirmdiena
Vārda dienas: Didzis, Gaidis
Sākuma lapa » Ziņas pasaulē » Marsa izpēti sāk ar akmens "apšaudi"
Marsa izpēti sāk ar akmens "apšaudi"
Autors: IR.lv / 20. augusts 2012, 16:08
ASV izpētes pašgājējs robots "The Curiosity", kas augusta sākuma sekmīgi piezemējās uz Marsa, sācis savus pirmos eksperimentus uz Sarkanās planētas, sagādājot pārsteigumus zinātniekiem. "The Curiosity" pirmoreiz izmantojis savu lāzeru akmens pētniecībā.


Izpētes robots savu lāzera staru vērsis pret dūres lieluma akmeni, vēsta "Spiegel.de". No akmens atlēkušajās dzirkstelēs un to izstarojošajā gaismā robota aparatūra analizē akmens ķīmisko sastāvu. Robota fiksētā gaisma sniedz pietiekami daudz specifiskas informācijas, raksta IR.LV.

Akmens pārbaude ar lāzeru sākotnēji bija iecerēta kā robota lāzera tests, taču iegūtie dati NASA zinātniekiem liek uz testu paraudzīties dziļāk, pareizi izvērtējot rezultātus. Kā atzinis viens no NASA pētniekiem, pārsteidzoši, bet datu ieguve veikusies labāk nekā testā uz Zemes.

Piektdien NASA zinātnieki arī iepazīstināja ar jauniem fotoattēliem no Marsa. Tā vienā no tiem Šarpa kalna pakājē skaidri nodalāmi slāņi, kas varētu liecināt, ka Geila krāterī bijis ūdens un ka iežu slāņi varētu dot informāciju par agrīno dzīvību uz Marsa.

Pēc dažām nedēļām "The Curiosity" dosies prom no savas pašreizējās atrašanās vietas, lai veiktu pētījumus tālāk. Par to NASA menedžeris Maiks Vatkins teicis, ka turpmāk "The Curiosity", runājot par atklājumiem, būs daudz šādu "pirmo reižu". Taču pirmā reize, kad robots sāks kustību uz saviem riteņiem, patiešām būšot īpaša.

"The Curiosity", kas oficiāli tiek dēvēts par Marsa Zinātnisko laboratoriju (MZL), ir aprīkots ar videokamerām un sarežģītu mehānisko instrumentāriju Sarkanās planētas iežu paraugu analīzei, un tas izmaksājis 2,5 miljardus dolāru, kas ir vislielākā summa, kāda līdz šim atvēlēta līdzīgu iekārtu būvei.

Robots pētīs Geila krāteri, kas atrodas nedaudz uz dienvidiem no Marsa ekvatora. Plānotajā izpētes apvidū ir dažāds iežu sastāvs, bet nevienmērīgais reljefs ļaus iegūt paraugus dažādos augstumos.

Robots uz Marsa nolaidās ar virsskaņas izpletni, bet piezemējās ar īpaša ar raķeti darbināma celtņa palīdzību, nosēžoties uz visiem sešiem riteņiem.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: kosmosa izpēte, Marsa izpēte, Marss, NASA

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats