14. decembris, Sestdiena
Vārda dienas: Auseklis, Gaisma
Sākuma lapa » Makroekonomika » Deklarāciju neiesniedzējiem – ne tikai parāda atmaksa, bet arī naudassods
Deklarāciju neiesniedzējiem – ne tikai parāda atmaksa, bet arī naudassods
Autors: Ilze Šteinfelde / NRA.lv / 6. jūnijs 2019, 10:29
Valsts ieņēmumu dienests (VID) pagarinājis obligāto gada ienākumu deklarāciju iesniegšanas termiņu līdz 9. jūnijam (ieskaitot). Tas nozīmē, ka tiem, kuriem ir pienākums to izdarīt obligāti, ir atlikušas vairs tikai pāris dienas. Neiesniedzot deklarāciju laikā, VID var piemērot sodu, savukārt par laikus nenomaksātu parādu – uzsākt parādu piedziņas procesu.

VID vērš uzmanību, ka no šā gada obligāti gada ienākumu deklarācijas ir jāiesniedz arī tiem iedzīvotājiem, kuriem saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.

«Aktīvā iedzīvotāju interese un būtiskās rindas klientu apkalpošanas centros liecina, ka joprojām ir pietiekami liela sabiedrības daļa, kas vēlas, taču nav paguvusi aizpildīt gada ienākumu deklarāciju,» norādīja VID. Dienests pieļauj, ka, visticamāk, tas saistīts ar vērienīgajām izmaiņām nodokļu jomā, kas stājās spēkā šogad nodokļu reformas ietvaros. «Apzinot un izprotot situāciju, VID vēlas pēc iespējas mazināt laiku, kas, novēloti iesniedzot deklarāciju klātienē, varētu būt jāpavada gaidot,» Neatkarīgajai uzsvēra VID galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja.

Par parādu atgādina ar vēstuli

Līdz šā gada 3. jūnijam Valsts ieņēmumu dienests 82 833 nodokļu maksātājiem nosūtījis uzaicinājumu iesniegt gada ienākumu deklarāciju. EDS sistēmā šādus uzaicinājumus izsūtīja 75 855 personām, pa pastu - 6978 personām. Uzaicinājumi par gada ienākumu deklarācijas (turpmāk - deklarācija) iesniegšanu nosūtīti tiem nodokļu maksātājiem, kuriem, pēc VID rīcībā esošās informācijas, ir pienākums obligāti iesniegt deklarāciju par 2018. gadu, jo, runājot VID vārdiem, «izveidojusies piemaksa». Faktiski tas nozīmē iedzīvotāja ienākuma nodokļa parādu, ko, visticamāk, ir ietekmējusi gada diferencētā neapliekamā minimuma un/vai nodokļa progresīvās likmes piemērošana, kas ir atkarīga no 2018. gadā gūtajiem ienākumiem.

«Uzaicinājumā iedzīvotāji tiek informēti par pašreiz VID rīcībā esošo informāciju un aicināti noteikt izveidojošos piemaksu, aizpildot un iesniedzot deklarāciju elektroniski, izmantojot Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), vai arī klātienē, saņemot konsultāciju jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā. Tāpat iedzīvotāji tiek informēti par iespēju deklarācijai pievienot attaisnotos izdevumus apliecinošus dokumentus (piemēram, par izglītību, par ārstnieciskajiem pakalpojumiem u.c.), ja tādi ir bijuši 2018. gadā, tādējādi samazinot izveidojušos piemaksas summu,» stāstīja E. Teice-Mamaja.

VID atgādināja, ka tad, ja personas kopējie gada ienākumi pārsniedz 55 000 eiro, deklarācija obligāti jāiesniedz līdz šā gada 1. jūlijam.

Parāda atlaišana vai pagarināšana

Līdz maija beigām iedzīvotāju ienākuma nodokļa parāds bija izveidojies 120 tūkstošiem iedzīvotāju, kuru kopējā parāda summa tuvojās 24 miljoniem eiro.

VID uzsver, ka saskaņā ar veiktajiem grozījumiem likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli 2018. un 2019. gada deklarācijā aprēķinātā nodokļa samaksas termiņš konkrētai iedzīvotāju kategorijai ir noteikts 2020. gada 1. decembris. Šo iespēju var izmantot tikai tie iedzīvotāji, kuri nav reģistrējuši saimniecisko darbību, kuri ienākumus ir guvuši tikai Latvijā un tie 2018. gadā nepārsniedz 55 000 eiro, bet 2019. gadā - 62 800 eiro.

Tāpat nodokļa parādu, kas ir mazāks par vienu eiro, VID neuzskatīs par parādu, līdz ar to valsts budžetā tas nav jāiemaksā.

Sods un parāda piedziņa

Iedzīvotājiem, kuriem līdz šā gada 9. jūnijam (ieskaitot) bija jāiesniedz gada ienākumu deklarācija, bet kuri to nebūs izdarījuši, VID nosūtīs brīdinājumu, aicinot to izdarīt desmit dienu laikā no brīdinājuma paziņošanas dienas, vienlaikus informējot - ja norādītajā termiņā deklarācija netiks saņemta, VID ir tiesības piemērot naudas sodu. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par deklarācijas laikus neiesniegšanu draud sods no 70 pat līdz 700 eiro.

Savukārt nodokļu parāda piedziņas process tiks uzsākts gadījumos, ja piedzenamā parāda kopsumma ir lielāka par 15 eiro (to paredz likuma Par nodokļiem un nodevām 26. panta 61. daļa). VID atgādina, ka no parāda piedziņas procesa var izvairīties, nodokļu maksātājam izmantojot likuma Par nodokļiem un nodevām 24. pantā paredzētās tiesības un, vēlākais, līdz šā gada 2. jūlijam, t.i., 15 dienu laikā pēc maksājuma termiņa iestāšanās, vērsties VID ar iesniegumu par samaksas termiņa pagarinājuma piešķiršanu. «Tāpat VID pirms 17. jūnija Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā nosūtīs atgādinājumu par nodokļa samaksas termiņu un atgādinās par iespēju vienotos par samaksas grafiku.»

Taču gadījumos, ja maksātājs ignorēs nodokļu samaksas termiņu, nebūs vienojies ar VID par samaksas grafiku un IIN nebūs samaksāts, VID uzsāks piedziņu.

Naudas sods par nodokļu deklarāciju iesniegšanas termiņu neievērošanu*

*pārkāpjot nodokļu normatīvajos aktos noteikto iesniegšanas termiņu

- līdz 15 kalendāra dienām - fiziskām un juridiskām personām līdz 70 eiro

- 16 līdz 30 kalendāra dienām - no 71 līdz 280 eiro

- vairāk par 30 kalendāra dienām - no 281 līdz 700 eiro

Avots: Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekssDiskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats