16. janvāris, Trešdiena
Vārda dienas: Lida, Lidija
Sākuma lapa » Makroekonomika » Diskusija: ABLV Bank kraha pēdas Latvijas ekonomikā
Diskusija: ABLV Bank kraha pēdas Latvijas ekonomikā
Autors: Baiba Lulle / NRA.lv / 9. marts 2018, 10:22
Domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis lēš, ka ABLV Bank likvidēšanās dēļ Latvijas ekonomika zaudēs apmēram 0,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP), savukārt Latvijas Bankas (LB) Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste neredz iemeslu mainīt Latvijas šā gada IKP prognozi, ko LB lēsusi 4,1% apmērā. Viņaprāt, efekts nebūšot tikai negatīvs. Cik nozīmīga ABLV bija Latvijas ekonomikai, ko tā paraus līdzi un ko mainīs nākotnē, Neatkarīgās diskusija ar abiem ekspertiem.


Neatkarīgā: - Sākoties ABLV sāgai, politiķi mierināja, ka šī nav sistēmiska banka, citi tomēr to sauc par sistēmiski nozīmīgu banku, ņemot vērā to, ka tā bija nacionālā kapitāla banka, trešā lielākā pēc aktīvu un otrā pēc noguldījumu apjoma, ar teju 10 000 darba vietām bankā un meitasuzņēmumos, nomaksātiem 50 miljoniem eiro nodokļos gadā. Kāda bija tās loma ekonomikā, finanšu sektorā?

Vjačeslavs Dombrovskis: - Te jārunā par divām lietām. Pirmā - par šīs bankas tilpumu jeb pienesumu tautsaimniecībai, tās pievienoto vērtību un tās multiplikatoro efektu. Otra - par to, cik ātri un kā tautsaimniecība spēs absorbēt bez darba palikušos resursus pēc bankas likvidēšanās.

Visa finanšu sektora, kas nodarbojas ar nerezidentu apkalpošanu, starptautiskajiem klientiem jeb finanšu pakalpojumu eksportu, īpatsvars IKP 2016. gadā bija 1,01%. Ja ABLV bija trešdaļa no nerezidentu noguldījumiem un attiecīgi trešdaļa no 1,1%, klāt pierēķinot bankas pazušanas ietekmi uz citām nozarēm, sanāk 0,8% no IKP.

Par sistēmisku varam saukt tādu banku, kas krīžu gadījumā var radīt ievērojamu domino efektu, izjaucot virkni lietu. Jo banka lielāka, jo vairāk tajā ir iekšzemes klientu, jo lielāks ir šis domino efekts tautsaimniecībā. ABLV atbilst vienam nosacījumam - tā ir liela, trešā lielākā banka valstī, bet, tā kā tur iekšzemes klientu bija maz, izjaukšanas efekts vairāk attiecas uz citām valstīm. Tādējādi būtu grūti ABLV dēvēt par sistēmisku banku. No otras puses, ja Latvijā četru tā saukto retail jeb mazumtirdzniecības banku vietā būs trīs, vai no tā IKP daudz zaudēs? Nē. Viena banka aizstās citu. Tā kā ABLV bija banka, kura vairāk nodarbojas ar finanšu pakalpojumu eksportu, tās pazušanai ir lielāks efekts uz tautsaimniecību vidējā termiņā nekā tad, ja tā būtu retail banka.

U.R.: - Šim es nepiekrītu. Mūsu analīze rāda pretēju efektu. Multiplikators finanšu pakalpojumu eksportā ir divreiz mazāks, ja šoks nāk caur finanšu pakalpojumu eksportu, nekā ja tas nāk caur iekšzemes šoku. Ja iekšzemes banka vairāk strādā ar iekšzemes privātpersonām un uzņēmumiem, tad, šādā bankā rodoties problēmām, pārtrūkst naudas plūsma, konti tiek iesaldēti, uzņēmums nevar norēķināties ar saviem klientiem, nevar izmaksāt algas darbiniekiem, darbinieks naudu nevar tērēt - rodas ķēdes reakcija.

Bet noteikti piekrītu tam, ka ABLV nav sistēmiska banka Latvijas ekonomikai. ABLV kopējā iekšzemes depozītu apjomā veidoja tikai apmēram 2%, no jauna izsniegto kredītu plūsmā ABLV daļa bija apmēram 5%, kas ir ļoti maz. Vietējo rezidentu, kam līdzekļi tiek iesaldēti, ir ļoti maz, un kopumā tautsaimniecībā naudas plūsma netiek pārtraukta.

Liela daļa ar ABLV saistītā biznesa turpināsies, vienkārši būs citi finansētāji, iespējams, citi pasūtītāji. Līdzīgi ar darbiniekiem - tā kā darbaspēka pieprasījums pašlaik būtiski pārsniedz darbaspēka piedāvājumu un daudzās nozarēs būtiskākie šķēršļi uzņēmējdarbības attīstībai ir tieši darbaspēka trūkums, grūti iedomāties, ka bijušie ABLV darbinieki paliks bez darba ilgstoši un turpmāk būtiski samazinās savu patēriņu. ABLV darbinieki, visticamāk, bija augsti kvalificēti un augsti apmaksāti.

- Vidējā alga bankā bija aptuveni 2,5 tūkstoši eiro.

U.R.: - Būtu tikai loģiski pieņemt, ka šiem cilvēkiem ir arī uzkrājumi, kas viņiem neliks pēc darba zaudēšanas tik krasi samazināt savus tēriņus. Pieņemu, ka gada laikā liela daļa atradīs darbu citos uzņēmumos. Ekonomikas augšupejas apstākļos, kad ir pieprasījums pēc darbiniekiem, cilvēki ātri iesaistīsies atpakaļ ekonomikā. Tiešie negatīvie efekti, kas nāk no bankas, kompensēsies caur valsts budžetu - bezdarba pabalstiem.

- Nav tā, ka valsts neieguldīs ne centa, tiesa, ne tieši bankas glābšanā, bet seku amortizēšanā gan.

U.R.: - Jā, bet nedomāju, ka valdība tā dēļ pārskatīs budžeta plānus, ierobežos kādus tēriņus. Būs arī nedaudz mazāk nodokļu ieņēmumu, pazudīs šīs bankas peļņas nodoklis, darbaspēka nodokļu maksājumi. Protams, valstij tas kaut ko izmaksās, bet daudz ko arī ekonomika amortizēs.

V.D.: - Nepiekrītu, ka viss amortizēsies. Ja pieņemam, ka ABLV apmēram 1000 cilvēku rada aptuveni 150 miljonu eiro eksportu, kas ir trešdaļa no kopējā finanšu pakalpojumu eksporta, tas nozīmē, ka katrs tajā strādājošais nodrošina gandrīz 150 000 eiro eksportu. Kur vēl šie cilvēki radīs tādu eksportu? Baudot bezdarbnieku pabalstus, strādājot kādā uzņēmumā ar vidējo pievienoto vērtību uz cilvēku? Ja nevar pateikt, kur un kā gada laikā šie cilvēki katrs radīs eksportu vidēji 150 000 eiro, nekādi nevar piekrist, ka tas viss kaut kā amortizēsies un neatstās būtisku efektu uz tautsaimniecību un nodokļu ieņēmumiem.

U.R.: - Daļēji var piekrist loģikai ietekmi skatīt caur eksportu, bet eksports nav tas pats, kas pievienotā vērtība! Turklāt viņiem ir arī finanšu pakalpojumu imports, hedžēšanas izmaksas utt.

Ņemot vērā ABLV samaksātos algu un peļņas nodokļus, tiešā ietekme uz ekonomiku bija apmēram 0,4% no IKP, kas ir minimālais efekts, bankai pazūdot, ja tās izmantotie resursi vairs tautsaimniecībā netiek nodarbināti. Būs arī ietekme uz citām nozarēm, jo cilvēki, kas saņēma algas, naudu tērēja un radīja ienākumus citiem uzņēmumiem, kas tālāk maksāja algas saviem darbiniekiem. Tāpat ar peļņu - daļa tās atgriezās bankas kapitālā, saistītajos projektos, daļa tika patērēta. Arī tur ir multiplikators. Ja šoks finanšu nozarē iestājas attiecībā uz finanšu pakalpojumu eksportu, tad multiplikators ir apmēram 1,8, kamēr iekšējam šokam multiplikators ir krietni virs 2%. To arī ietekmē biznesa cikls. Brīdī, kad tautsaimniecības attīstību vairāk ierobežo piedāvājuma puses ierobežojumi, piemēram, darbaspēka trūkums, tas ir mazāks. Turklāt darbaspēka mobilitāte Latvijā starp nozarēm ir ļoti augsta - ja cilvēks strādā bankā, tas nenozīmē, ka viņš var strādāt tikai bankā. Bankās ir daudz juristi, vērtētāji, apdrošinātāji, IT speciālisti, kuri var aiziet uz citām jomām. Tādējādi šim negatīvajam efektam jāpiepluso klāt pozitīvie, kas rodas jomās, kur uzlabojas darbaspēka pieejamība. Protams, banku nozarē, finanšu pakalpojumu eksportā pievienotā vērtība uz darbinieku ir augsta, bet šie darbinieki jau arī neies strādāt par kasieri lielveikalā. Viņi strādās līdzīgā jomā, kāds varbūt nodibinās savu uzņēmumu. Viņu pievienotā vērtība būs virs vidējās, lai arī, iespējams, vairs ne tik augsta kā bankā.

Ja pieņemam, ka gada laikā ap 80% bijušo darbinieku iesaistās darba tirgū, tiešā ietekme jau varētu būt nevis 0,4%, bet tuvāk 0,2% no IKP.

Jautājums, kas notiek ar peļņas daļu. ABLV finansēja daudzus nekustamā īpašuma projektus, ieguldīja bankas kapitālā. Šobrīd banku vēlme finansēt ir lielāka nekā tautsaimniecības spēja paņemt, tādējādi vienas bankas aizvēršana vai likvidēšana neradīs finanšu nepietiekamību. Ja šie projekti ir kvalitatīvi, ir paredzama pozitīva naudas plūsma, tad būs citi, kas vēlēsies to finansēt. Jāskatās, kā ritēs bankas likvidācijas process, vai šie aktīvi tiks pārdoti, vai daļa biznesa tiks atdalīta un turpinās darboties.

Pat ja nekustamo īpašumu attīstīšanas projekts apstāsies, tajā iesaistītie būvnieki nez vai paliks bez darba, jo projektu pašlaik ir vairāk, nekā fiziski iespējams uzbūvēt ar esošajiem būvniecības resursiem.

- Satraukumam nav pamata?

Pilnu interviju lasiet šīsdienas NRA.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats