19. marts, Otrdiena
Vārda dienas: Jāzeps
Sākuma lapa » Sabiedrība » Ķibele ar mediķu algu paaugstinājuma plānu – izskatās, ka naudas tomēr nebūs
Ķibele ar mediķu algu paaugstinājuma plānu – izskatās, ka naudas tomēr nebūs
Autors: Inga Paparde, NRA.lv / 2. augusts 2018, 14:41
Mediķu algu palielināšanai piešķirtais finansējums būs atkarīgs no politiskās gribas, tomēr, tā kā valdības prioritāte esot veselība, Veselības ministrijai nav bažu, ka nauda ārstu un māsu algu palielinājumam būs un tā būs plānotajā apjomā.


Šodien Veselības ministrijā notiek darba grupas sanāksme par mediķu algām, tā ir pēdējā tikšanās, līdz ar to jau rīt mediķi uzzinās, kādu algu palielinājumu ministrija tiem plāno nākamajā gadā. Tajā pašā laikā neoficiāli izskan bažas un pārmetumi Veselības ministrijas virzienā, ka naudas ārstu un māsu algu palielinājumam nebūs pietiekamā apmērā, un prioritātes nāksies pildīt, «ņemot vērā budžeta iespējas».

Māsu deficīts

Jau pagājušajā gadā valdība izskatīja Veselības ministrijas reformu plānu veselības nozarē, kur cita starpā tika analizēta situācija ar cilvēkresursiem medicīnā un nepieciešamo rīcību atalgojuma palielināšanai. Veselības ministrija bija izanalizējusi, cik Latvijā ir ārstu, māsu, sanitāru un vecmāšu un cik šo speciālistu vajadzēs tuvākajos gados. Secinājumi ir skarbi, jo skaties, kuru medicīnas darbinieku gribi, visu trūkst. Piemēram, ārstu skaits ir zemāks par astoņiem procentiem nekā vidēji Eiropā, māsu – par 42 procentiem, bet vecmāšu – par 41. Latvijā ir vien 4,8 praktizējošas māsas uz 100 000 iedzīvotāju, Eiropā vidēji 8,4.

«Vissatraucošākā situācija ir ar māsu nodrošinājumu, pašlaik slimnīcās māsu deficīts ir ap 1500 māsu, bet, lai sasniegtu optimālo māsu skaitu valstī kopā rekomendējoši līdz 2025. gadam, veidojas ap 3050 māsu deficīts,» ziņojumā secina Veselības ministrija.

Savukārt par ārstiem ministrija saka: pašreiz ārstu un arī zobārstu skaits ir pietiekams, taču jāņem vērā, ka 33% ārstu jau ir vai pēc septiņiem gadiem būs pensijā.

Glābšanas riņķis – algu palielinājums

Veselības ministrijas piedāvājums ir palielināt mediķu algas. Konceptuālajā ziņojumā, ko pērn pieņēma valdība, tika apsolīts, ka vidējai ārstu un funkcionālo speciālistu algai šogad jābūt 1270 eiro, bet māsas algai – 762 eiro. Līdz 2023. gadam ārsta vidējai algai jāsasniedz 2455 eiro, bet māsas – 1473. Teorētiski ārsta algai vajadzētu būt sasaistītai ar vidējo algu tautsaimniecībā un jābūt divreiz lielākai, savukārt māsas algai jābūt 60 procentiem no ārsta algas.

Situācija dažādās slimnīcās atšķiras, visplašāk, skaidrojot algu izmaiņas, Veselības ministrija balstījās uz Rīgas Austrumu slimnīcas piemēru, kur, pēc datiem, vidējā ārsta alga šogad pieauga no 1382 eiro līdz 1763 eiro, savukārt māsām vidējā alga pieauga no 699 eiro uz 1058 eiro. Šie skaitļi rāda, ka vismaz Austrumu slimnīcā algu palielinājuma «mērķi» ir sasniegti. Veselības ministrija vēl pagaidām šā gada algu pielikumu mediķiem nav apzinājusi kopumā visā Latvijā, taču, kā Neatkarīgajai atzina Veselības ministrijas speciālists Oskars Šneiders, jūlijā, visticamāk, šādi dati būs, jo pašlaik tos analizē Nacionālais veselības dienests.

Kādu algu palielinājumu var sagaidīt ārsti un māsas, kā arī sanitāri un citi medicīnas nozarē strādājošie šogad? Saskaņā ar plānu ārsta algai vidēji jāsasniedz 1800 eiro, bet māsas – vairāk nekā tūkstoti eiro.

Ar skaitļiem mētājas

Veselības ministre Anda Čakša pavēstījusi, ka nākamgad mediķu atalgojuma palielināšanai papildus meklē 70 miljonus eiro, lai par 20 procentiem paaugstinātu darba samaksas daļu tarifos. Par to notiek diskusijas ar finanšu ministri un premjerministru. Lai gan ministre saka, ka veselības aprūpes sistēmas reformas plānā norādīts, ka nākamajam gadam mediķu atalgojuma palielināšanai nepieciešami 70 miljoni eiro, pats plāns rāda ko citu – tie ir vismaz 200 miljoni eiro. Dažādi ierakstītās vai sauktās summas rada sajukumu. Par to, ka veselības aprūpei, visticamāk, nebūs piešķirts pietiekams papildu finansējums un īpaši ne tāds, kādu solīja attiecībā pret iekšzemes kopprodukta pieaugumu, brīdina mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris. Iespējams, šīs dienas darba grupas sēdē vismaz uz kādu no jautājumiem par mediķu algām tiks rasta skaidrība.

Vai plānotais algu palielinājums būs reāls?

• Ar arodbiedrību ir vienošanās, ka mediķu darba samaksas palielinājumam nākamgad jābūt par 20%.

• No valsts budžeta tas papildus prasīs aptuveni 70,7 miljonus eiro.

• Kā palielinātos ārstniecības personu darba samaksa 2019. gadā?

• Ambulatorajā veselības aprūpē:

• Ārstiem no 1125 līdz 1350 eiro.

• Ārstniecības un pacientu aprūpes personas (māsas u. c.) – no 675 līdz 810 eiro.

Atbalsta personālam – no 450 līdz 540 eiro.

Stacionārajā veselības aprūpē:

• Ārstiem – no 1547 līdz 1856 eiro.

• Ārstniecības un pacientu aprūpes personām (māsām u. c.) – no 928 līdz 1114 eiro.

• Atbalsta personālam – no 620 līdz 742 eiro.

Avots: Veselības ministrijaDiskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats