15. novembris, Ceturtdiena
Vārda dienas: Leopolds, Unda, Undīne
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » OIK skandāls: No amata nācies aiziet “Sadales tīkls” amatpersonai
OIK skandāls: No amata nācies aiziet “Sadales tīkls” amatpersonai
Autors: Nekā personīga / 4. decembris 2017, 10:41
Oktobrī TV3 raidījums “Nekā personīga” atklāja virkni šādu gadījumu. Pēc saceltā skandāla no amatiem ir nācies šķirties uzņēmuma “Sadales tīkls vadībai”. Valdes priekšsēdētājam Andrim Pinkulim un valdes loceklim Rolandam Lūsveram.Ekonomikas ministrija sāka pārbaudi par virkni uzņēmumu. Tomēr rezultātu vēl nav. Visiem aizdomīgajiem uzņēmumiem joprojām ir licences, lai pārdotu elektrību par paaugstinātu tarifu.

Šonedēļ raidījums uzzināja par vēl vienu šādu gadījumu Līvānos. SIA Energo Fortis 23.augustā atrādījis Sadales tīkliem pārvietojamu ģeneratoru. Atbildīgais darbinieks pat nebija pamanījis, ka tā ražotā elektrība Sadales tīklos nenonāk.

2012.gadā SIA Energo Fortis Ekonomikas ministrijā lūdza atļauju būvēt koģenerācijas staciju Jersikā, pie Līvāniem. Solīja lielu, 6 megavatu jaudu. Pašvaldība uzņēmējam elektrostacijas ierīkošanai bija atvēlēja veco katlumāju.

Līvānu būvvalde bija izdevusi būvatļauju. Banka uzņēmumam bija izsniegusi 2,7 miljonu kredītu. Šķita, ka ir viss, lai Līvānos varētu darboties elektrostacija. Atlika tikai katlu mājā staciju iebūvēt. Tomēr pagāja pieci gadi, bet elektrības ražošana tā arī neuzsākās.

Līvānu būvvalde Ekonomikas ministrijai raksta, ka būvatļauja koģenerācijas stacijas celtniecībai izsniegusi uzņēmumam Energo Fortis 2012.gadā uz 2 gadiem. 2017.gadā apsekojot teritoriju redzams, ka uzbūvēts nav nekas. Un, ja uzņēmums grib kaut ko būvēt, tam būtu jāprasa jauna būvatļauja.

23.augustā Sadales tīkla komisija apseko objektu un konstatē, ka stacija elektrību ražo. Valsts akciju sabiedrības Sadales tīkls Austrumu ekspluatācijas daļas vadītājs Edgars Soldāns ir uzrakstījis aktu un parakstījis, kurā paziņo, ka šajā vietā ir elektrostacija, jo viņa rīcībā ir akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā.

2012.gadā Elektro Fortum bija solījis sākt ražot elektrību līdz 2017.gada 29.augustam ar jaudu 6 megavati. Tomēr šī gada sākumā uzņēmums vērsās ministrijā ar lūgumu jaudu samazināt līdz mikroskopiskam 0,01 megavata apjomam, jo esot problēmas ar investoriem un jaudīgu iekārtu vēl nevar atļauties.

Apliecinājums par kaut nelielu elektrības ražošanu uzņēmumam ir eksistenciāli svarīgs, jo pretējā gadījumā zūd 2012.gadā iegūtā licence enerģijas pārdošanai par paugstinātu tarifu. Lūgums samazināt jaudu nonāk pie valsts sekretāra vietnieka Jāņa Patmalnieka, kurš atbild – lai notiek.

“Nu, viņi vērsās pie ministrijas ar lūgumu sniegt skaidrojumu, vai var uzstādīt mazākas jaudas ģeneratoru, ko Ekonomikas ministrija viņiem arī piešķīra šādu atļauju. Kāpēc ? Nu tas ir saistīts ar to, ka tāda prakse ir Ekonomikas ministrijai iepriekš izveidojusies,” klāsta Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patlmanieks.

Šonedēļ no amata nācies aiziet Sadales tīkla Austrumu ekspluatācijas daļas vadītājam Edgaram Soldānam. Izrādās, ka uz laiku novietotais ģenerators Sadales tīkliem tā arī nebija saražojis nevienu kilovatu elektrības. To Soldāns nebija pamanījis, bet dokumentu bija parakstījis

“Mēs esam konstatējuši, ka saražotā elektroenerģija šajā stacijā netika nodota mūsu tīklā, kā rezultātā mēs esam atcēluši gan aktu par paralēlo darbu ar sistēmu, gan atļauju elektrostacijas darbam ar sistēmu. Un, jāsaka pēc šīs konstatācijas esam arī izbeiguši darba tiesiskās attiecības ar komisijas vadītāju,” stāsta AS Sadales tīkls valdes loceklis Raimonds Skrebs.

Uzņēmuma Energo Fortis vadītājs Andris Volanskis strādā Ķekavas domē. Ir domes priekšsēdētājas padomnieks un pilsētas izpilddirektora vietnieks. Volanski izdodas sazvanīt tikai piektdienas novakarē. Uzņēmējs atzīst, ka iekārtu elektrības ražošanai atvedis tikai uz brīdi, kamēr Sadales tīkli veic pārbaudi.

Uzņēmējs stāsta, ka viņam neiet, iepriekšējais investors atteicies turpināt darbu, vainīga arī valdība, kas vilcinājusies atklāt precīzu iepirkuma cenu. Šogad uzradies jauns investors – Rīgas brīvostas uzņēmējs Andrejs Laškovs. Nu viss būšot savādāk.

Par uzņēmuma attīstību ir zinošs vēl kāds ietekmīgs cilvēks, Volanska sievastēvs Saeimas deputāts no ZZS līvānietis Jānis Klaužs.

Klaužs ir ietekmīgs politiķis. Ir bijis arī Līvānu domes vadībā, šobrīd ir divās pilsētas sabiedriskajās organizācijās. Viņam nav daļas znota uzņēmumā, tomēr par tā attīstību viņš uztraucas kā par savu. Klaužs par elektroenerģiju spriež arī no pilsētas pozīcijām. Pēc pieciem gadiem valsts obligātā iepirkuma kārtībā elektrību no koģenerācijas uzņēmumiem vairs par paaugstinātu tarifu nepirks. Vēl piecus gadus Līvānu uzņēmumiem būtu iespēja saņemt siltumu par lētāku cenu. Netālu no iecerētās spēkstacijas atrodas SIA Līvānu mājas un logi, kur Klaužam pieder 38%.

“Tad es gribētu paust savu viedokli attiecībā par šādām koģenerācijas stacijām, par kurām tagad nu ir ļoti milzīga cepšanās. Un tiek saskatīti nezin kādi noziegumi, noziegumu sastāvdaļas vai kaut kas tāds. Nu, mans viedoklis, ka šādām nelielām stacijām būtu jābūt katrā apdzīvotā vietā,” norāda Klaužs.

Jau pēc Nekā personīga brauciena uz Līvāniem un sarunas ar amatpersonām Klaužs zvana no kādas NVS valsts, kur aizbraucis nedēļas nogalē. Deputāts aicina izprast Energo Fortis nedienas un mudina sižetu veidot objektīvi.

“Starp citu, jūs domājat, ka tā koģenerācija ir ārprātīgā zelta bedre ? Nu, ne tuvu tam. Ekonomikas ministrija noteikusi 9% to rentabilitāti un viss. Tur jau stāsts ir par vēl rūpnīcu pielikt klāt, kura tur to siltumu paņem. Ne jau tur tā koģenerācija to visu iznesīs,” stāsta Klaužs.

Ekonomikas ministrija SIA Energo Fortis izsniegusi licenci 48 000 megavatstundu saražošanai gadā. Ja elektrību ražotu, tad obligātais maksājums varētu sasniegt 6,8 miljonus eiro gadā. Ekonomikas ministrija sola pieņemt lēmumu pēc konsultācijas ar Būvvaldi un komersantu.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats