17. maijs, Piektdiena
Vārda dienas: Dailis, Herberts, Umberts
Sākuma lapa » Veselība, medicīna » Jaunās veselības aprūpes sistēmas ieviešana paaugstināšot mirstību
Jaunās veselības aprūpes sistēmas ieviešana paaugstināšot mirstību
Autors: BNA / 25. augusts 2017, 15:45
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris žurnālistiem paudis bažas, ka jaunās veselības aprūpes sistēmas ieviešana atsevišķu sabiedrības slāņu, piemēram, bezpajumtnieku vidū, paaugstināšot mirstību un iespējams būtu jāierobežo pat neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana.

Kā ziņots iepriekš, cilvēkiem, kas neveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, veselības apdrošināšanas iemaksas nākamgad varētu būt 1% mēnesī no minimālās darba algas.

“No vienas puses iemaksa ir motivējoša pēc principa “kurš nestrādā, tam nebūs ēst”, savukārt no otras puses – kamēr veselības aprūpes finansējums Latvijā ļoti atpaliek pat no jauno Eiropas valstu vidējiem rādītājiem, uzlikt tādu diskriminējošu normu ir apšaubāmi,” paudis Keris, norādot, ka, “ja mēs esam gatavi tādā veidā mēģināt taupīt budžetu, tā ir politiska izvēle”.

Ņemot vērā, ka šobrīd, neatkarīgi no tā vai tu strādā, vai nestrādā, pakalpojumus saņem visi vienlīdzīgi, tomēr šis jautājumus būtu jārisina lēnām un pakāpeniski, turklāt, izvērtējot visas sabiedrības viedokli.

Keris gan uzskata, ka summa ir simboliska finansējuma daļa, un tāpēc “nevajadzētu raudāt, ka tas kādam nodarīs milzīgu skādi”.

Finansējums, kas varētu tikt iegūts no apdrošināšanas iemaksām, trīs gadu griezumā veselības nozares vajadzības pēc finansējuma nodrošinās tikai par 25%. Tomēr šis maksājums arī nav tik mazs, jo iezīmē nodokļu daļu, kura tiek veltīta tieši veselībai un varētu cilvēkus motivēt maksāt nodokļus vispār.

LVSADA priekšsēdētājs paudis, ka Latvija ir tālu no labas starptautiskas prakses veselības aprūpes finansēšanā, tāpēc arī veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir tālu no labas starptautiskas prakses un laba līmeņa, un šī iemesla dēļ liela daļa Latvijas iedzīvotāju uztraucas, ka slimības vai traumas gadījumā viņi nevarēs samaksāt par pienācīgu veselības aprūpi.

Neatkarīgi no tā, kāds ir ekonomiskais stāvoklis valstī un liela iedzīvotāju daļa nevar atļauties pat nepieciešamības gadījumā apmeklēt ārstu, veselības ministre Anda Čakša informēja, ka 2019.gadā iemaksas apmēru plānots palielināt līdz 3% no minimālās mēneša darba algas, bet no 2020.gada iedzīvotājiem iemaksas būs jāveic 5% apmērā no minimālās mēneša darba algas. Nākamgad minimālā alga plānota 430 eiro, tātad iemaksās būtu jāiemaksā 4,30 eiro mēnesī, bet pēc diviem gadiem – 21,5 eiro mēnesī, ja vien vēl netiks celta minimālā alga.

Savukārt personas, kas nebūs apdrošinātas saņems tikai valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu, kas sastāv no neatliekamās medicīniskās palīdzības, dzemdību palīdzības, zobārstniecības palīdzības akūtos gadījumos, ģimenes ārsta sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kā arī veselības aprūpes pakalpojumiem saslimšanās ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai apdraudējumu sabiedrības veselībai ārstniecībai.



Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats