22. jūlijs, Pirmdiena
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Latvijas ekonomika turpina augt – IKP gada griezumā audzis par 2,1%
Latvijas ekonomika turpina augt – IKP gada griezumā audzis par 2,1%
Autors: BNA / 30. aprīlis 2015, 15:37
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2015. gada 1. ceturksnī iekšzemes kopprodukts (IKP) bija par 2 % lielāks nekā pirms gada. Tas ir vērtējams kā ļoti labs rādītājs, ņemot vērā nelabvēlīgo ģeopolitisko situāciju reģionā, norāda Ekonomikas ministrija (EM).


Ka jau bija gaidāms, ekonomikas problēmas Krievijā būtiski ietekmēja Latvijas eksporta iespējas – šogad divos mēnešos kopējie preču eksporta apjomi uz Krieviju bija par 28 % mazāki nekā pirms gada. Tajā pašā laikā ekonomiskās situācijas pakāpeniskā uzlabošanās ES pozitīvi ietekmēja Latvijas eksportu uz šīm valstīm – divos mēnešos pieaugums par 3,2 %. Arī uz trešajām valstīm eksporta apjomi gada sākumā pieauga, kas liecina, ka Latvijas ražotāji spēj diversificēt savus noieta tirgus un kopumā gada pirmajos mēnešos preču eksporta apjomi pat nedaudz pārsniedza iepriekšējā gada atbilstošā perioda līmeni. Pieaugums eksportā ir pozitīvi ietekmējis apstrādes rūpniecību, kur ražošanas apjomi 1. ceturksnī ir pieauguši par 4 %, salīdzinot ar pagājušā gada 1.ceturksni.

Gada pirmajos mēnešos vērojamais straujais mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums liecina, ka tāpat kā pērn arī šogad būtisks devums izaugsmē būs privātajam patēriņam. Mazumtirdzniecības apgrozījums 1. ceturksnī bija par 7,5 % lielāks nekā pirms gada. Tomēr kopumā tirdzniecības nozarē sniegto pakalpojumu apjomi saglabājušies 2014. gada 1. ceturkšņa līmenī. To ietekmēja vairumtirdzniecības apgrozījuma kritums saistībā ar preču importa apjomu samazinājumu gada sākumā.

Šogad 1. ceturksnī ir auguši komercpakalpojumu nozarēs sniegto pakalpojumu apjomi. Savukārt būvniecības apjomi 1. ceturksnī bija par 1 % mazāki nekā pirms gada. To lielā mērā ietekmēja bāzes efekts – pirms gada būvniecības nozares izaugsme 1. ceturksnī bija gandrīz 25 procenti.

Turpmākā Latvijas tautsaimniecības attīstība joprojām būs cieši saistīta ar eksporta iespējām. No vienas puses eksportu ierobežos vājais pieprasījums NVS valstu tirgos, bet no otras puses eksportu pozitīvi ietekmēs turpmākā ekonomikas situācijas uzlabošanās lielākajā noieta tirgū – ES. Būtiska loma būs arī uzņēmēju spējai diversificēt savus noieta tirgus. Ekonomikas ministrija prognozē, ka Latvijas ekonomikas izaugsme kopumā šogad varētu būt 2 procenti.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: eksports, IKP

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats