18. maijs, Sestdiena
Vārda dienas: Ēriks, Inese, Inesis
Sākuma lapa » Ziņas pasaulē » Romnijs viceprezidenta amatam izvēlas Raianu
Romnijs viceprezidenta amatam izvēlas Raianu
Autors: Jānis Buholcs / NRA.lv / 13. augusts 2012, 14:45
ASV Republikāņu partiju pārstāvošā prezidenta amata kandidāta Mita Romnija viceprezidenta amata kandidāta izvēle par labu Polam Raianam varētu būtiski ietekmēt priekšvēlēšanu kampaņas gaitu, atlikušajos tās mēnešos par centrālajiem jautājumiem izvirzot ASV budžeta jautājumus un valsts sociālās apdrošināšanas programmu likteni.


Priekšplānā – sociālie tēriņi

P. Raians, kura viceprezidenta amata kandidatūru M. Romnijs izziņoja sestdien, ir plaši pazīstams ar savām radikālajām budžeta plānošanas idejām. Tās P. Raianam ir nodrošinājušas daudz sabiedroto Republikāņu partijas konservatīvākajā segmentē jeb tā dēvētajā tējas dzērēju kustībā, kā arī padarījušas viņu par Demokrātu partijas uzbrukumu mērķi. Tādējādi M. Romnijs, kurš parasti ir visai piesardzīgs savos soļos, ir uzņēmies lielāko risku savas kampaņas laikā. Publiskā viedokļa aptaujas rāda, ka popularitātē M. Romnijs pašlaik atpaliek no pašreizējā prezidenta Baraka Obamas, un viņš cer, ka P. Raiana izvēle var nodrošināt viņam izrāvienu, norāda AFP.

Arī līdz šim M. Romnijs par savas kampaņas centrālo elementu bija izvirzījis apgalvojumu, ka B. Obamas politika ekonomiskajā jomā ir bijusi neveiksmīga. Tomēr ir apšaubāms, vai ar to pietiktu, lai piesaistītu gana daudz vēlētāju balsu 6. novembra vēlēšanās. Izvēloties P. Raianu, viņš tādējādi ir izšķīries par labu riskantākai stratēģijai, kas veiksmes gadījumā toties var sniegt vairāk augļu. P. Raians uzskata, ka ir nepieciešams ieviest vairāk nodokļu atvieglojumu, ir jāmaina veselības apdrošināšanas (Medicare) sistēma, kuras pieņemšanu ar lielām grūtībām panāca B. Obama, kā arī jāierobežo citas sociālās palīdzības programmas, tādējādi mazinot budžeta tēriņus.

Tas, cik ietekmīgas var būt debates par to, cik ļoti valstij ir jāpalīdz noteiktām sabiedrības grupām, būs redzams jau drīz. Īpaši liela ietekme P. Raiana faktoram varētu būt tādos štatos kā Floridā, Aiovā un Pensilvānijā, kur balsojums var izšķirt vēlēšanu rezultātu un kur mīt salīdzinoši daudz vecāku cilvēku – viņu atkarība no valsts sociālās palīdzības ir lielāka. M. Romnijs gan ir steidzis uzsvērt, ka P. Raiana budžeta politiku neatbalsta pilnībā un ka viņa paša idejas par budžeta plānu tiks publiskotas vēlāk.

Kritizē Obamu

P. Raians ir Kongresa Pārstāvju palātas Budžeta komisijas priekšsēdētājs. Atšķirībā no daudziem kolēģiem, kuri vispirms politisko popularitāti iemantojuši savās mītnes vietās un tad pārcēlušies uz Vašingtonu, P. Raians savu politisko karjeru ir sācis Kongresā, kur bija praktikants, tad devās atpakaļ uz Džeinsvilu Viskonsinas štatā, kur ieguva vēlētu amatu, un pēc tam 1998. gadā tika ievēlēts kongresā. Ciešāks kontakts viņam ar M. Romniju izveidojās pagājušā gada pavasarī, kad partija vētīja savus prezidenta amata kandidātus un Viskonsinas priekšvēlēšanās P. Raians kampaņā iesaistījās kopā ar M. Romniju, vēsta Reuters.

Citi iespējamie M. Romnija viceprezidenta amata kandidāti bija senators no Ohaio Robs Portmans un bijušais Minesotas gubernators Tims Polentijs, bet sagaidāmā viņu ietekme uz prezidenta vēlēšanu kampaņu, visticamāk, būtu krietni mazāka, norāda Reuters. Sagaidāms, ka tuvāko mēnešu laikā būs daudz debašu par populārajām sociālā atbalsta programmām un arī valsts ekonomiku kopumā. «Laika ir palicis pavisam maz, un mēs nevaram atļauties šādā veidā turpināt vēl četrus gadus,» pēc sevis izvirzīšanas sacīja P. Raians. «Abu partiju politiķi ir devuši tukšus solījumus, un, ja nerīkosimies veicīgi, tie drīz kļūs par nepiepildītiem solījumiem ar sāpīgām sekām.» Viņš paziņoja, ka B. Obama un viņa domubiedri ir izvairījušies no atbildīgu lēmumu pieņemšanas budžeta jautājumos, tādējādi panākot bīstami lielu budžeta deficīta un valsts parāda līmeni. «Augsts bezdarbs, sarūkoši ienākumi un milzīgi parādi nav jaunā normalitāte. Tās ir nepareizas politikas sekas,» sacīja P. Raians.

Romnija trūkums novērsts?

B. Obamas pārstāvētā partija uzskata, ka ar nodokļu atlaidēm būtu jāstimulē vidusšķira, taču lielāki nodokļi jāuzliek bagātajiem, un jau tagad paziņojusi, ka, izvēloties P. Raianu, M. Romnijs ir sevi parādījis kā sociālās palīdzības programmu ienaidnieku. «Mits Romnijs ir izvēlējies kongresmeni, kurš atbalsta maldīgo teoriju, ka jaunas nodokļu atlaides bagātniekiem un lielāks slogs vidusšķirai un vecākiem cilvēkiem kaut kādā veidā stiprinās ekonomiku,» sacīja B. Obamas kampaņas vadītājs Džims Mesina. Citi Demokrātu partijas pārstāvji izteikušies, ka lielo budžeta politikas atšķirību dēļ tieši ar P. Raianu viņiem visērtāk būtu sacensties priekšvēlēšanu debatēs. Izskanējis arī viedoklis, ka M. Romnijs, kura nesenā ārvalstu turneja atmiņā paliks tieši ar dažiem neveikliem izteikumiem, ir rīkojies dīvaini, par viceprezidentu izraugot politiķi, kuram nav praktiski nekādas ārpolitikas pieredzes.

Republikāņu partijas stratēģe Džuleana Glovere norāda, ka no Demokrātu partijas pārstāvjiem skanošā kritika ir bijusi sagaidāma, tomēr tas ir tikai M. Romnija interesēs, jo palīdzēs atbildēt uz kritiķu jautājumiem par to, kāda īsti ir viņu nostāja. «Šī izvēle Romnijam sniedz ko tādu, ko nevarētu panākt ar nekāda mēroga reklāmas kampaņu – iespēju pateikt, ka viņš iestājas par kaut ko,» aģentūrai Reuters stāsta Dž. Glovere. «Viņa politiskās karjeras lielākais trūkums ir novērsts.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: ASV, Mits Romnijs, Pols Raians

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats