15. jūlijs, Pirmdiena
Vārda dienas: Egija, Egmonts, Egons
Sākuma lapa » Sabiedrība » Pensionāri sola regulārus protestus
Pensionāri sola regulārus protestus
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 28. maijs 2015, 9:13
Latvijas Pensionāru federācija sāk parakstu vākšanu, lai atbalstītu Labklājības ministrijas izstrādātos grozījumus pensiju likumā. Tieši šādi seniori gatavojas izteikt savu viedokli par valdības lēmumu atlikt pensionāriem būtisku jautājumu izskatīšanu un pieņemšanu.


Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs, kurš federācijas vadībā pagājušonedēļ ievēlēts atkārtoti, pastāstīja, ka federācijas valde nolēmusi sākt parakstu vākšanu un turpināt to līdz 1. jūlijam, lai pēc tam parakstus iesniegtu Ministru kabinetā. Šādi rīkoties federācija izlēmusi, lai paustu atbalstu Labklājības ministrijas sagatavotajiem grozījumiem pensiju likumā, kuri pensionāriem ir ļoti būtiski. Viens no svarīgākajiem ir pensiju indeksācija, un, pēc Andra Siliņa teiktā, lēmums jāpieņem jau līdz augustam, lai pensijas pēc jaunās kārtības varētu indeksēt jau šoruden, 1. oktobrī. Federācija pieļauj: ja ar parakstiem neizdosies pārliecināt valdību par nepieciešamību mainīt indeksācijas kārtību, varētu notikt plašāki protesti. Atbalstīt pensionārus federācija aicinātu arī tos strādājošos, kuriem pensijā jādodas drīzumā. A. Siliņš stāsta, ka akcijas varētu būt ne tikai publiskas un plašas, bet regulāras – pensionāri par sevi atgādinātu vairākas reizes nedēļā pie valdības un Finanšu ministrijas, raksta portāls NRA.lv

Latvijas Pensionāru federācijas kongresā A. Siliņš stāstīja, ka pensionāru situācija ir skarba, 70 procenti pensiju saņēmēju ir zem nabadzības riska robežas. Pensiju sistēma – starptautiski augstu novērtēta, un vienlaikus ir masveida neticība tai strādājošo vidū. «Mūsu aktualitātes šim gadam – pensiju indeksācijas sistēmas uzlabošana, nepilnību un kļūdu labošana ar krīzes gados aprēķinātām pensijām,» klāsta A. Siliņš. «Mums jāatbalsta Labklājības ministrija un jāizdara spiediens uz likumdevējiem, lai izmaiņas likumā tiktu pieņemtas. Vēl neatrisināti jautājumi ir neapliekamais minimums pensijām, piemaksas pie pensijām palielināšana, darba stāža īpatsvara palielināšana pensiju indeksācijā.»

Valdība pagājušajā nedēļā pēc vairāku stundu spriešanas neatbalstīja grozījumus pensiju likumā, nolemjot tos skatīt vasaras beigās nākamā gada budžeta izstrādes gaitā. Grozījumu ieviešana prasa papildu izdevumus no sociālā budžeta – pensiju indeksācija ap 30 miljoniem eiro, pensiju pārrēķināšanas uzsākšanai daļai pensionāru koeficienta dēļ – 4,5 miljonus eiro. Lai arī sociālajā budžetā ir pārpalikums, Finanšu ministrija norāda, ka tas jāskata kontekstā ar valsts budžeta situāciju kopumā. 

UZZIŅAI

Ko paredz pensiju likuma grozījumi?

• Pensiju indeksācija

Pensijas turpmāk indeksēt, ņemot vērā inflācijas rādītāju un 50% no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas pieauguma

• Pensiju koeficients

Pensiju aprēķināšanas formulā iekļauto rādītāju pensijas kapitāla aktualizācijas indeksu jeb koeficientu noteikt ne mazāku kā 1 un pārrēķināt krīzes gados piešķirtās pensijas

• Invaliditātes pensijas

Tiks precizēta un pilnveidota pirmās un otrās grupas invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtība (šo jautājumu valdība pieņēma).Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: pensionāri

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats