12. jūlijs, Piektdiena
Vārda dienas: Indriíis, Ints
Sākuma lapa » Ziņas pasaulē » Igauņu izstrādāto datorprogrammu izmanto 300 miljoni cilvēku
Igauņu izstrādāto datorprogrammu izmanto 300 miljoni cilvēku
Autors: Jānis Meiers / NRA.lv / 24. maijs 2013, 12:26
Bezmaksas programmas «Skype» veiksmes stāsts sākās pirms desmit gadiem – 2003. gadā, kad tika reģistrēta interneta adrese skype.com. Šobrīd šo pakalpojumu izmanto vairāk nekā 300 miljoni cilvēku visā pasaulē – «Skype» dod iespēju zvanīt bez maksas no sava datora citiem šīs programmas lietotājiem vai arī uz tālruņiem par maksu.


Pirms desmit gadiem tas līdzinājās pasaules astotajam brīnumam.

Ideja dzimusi Kopenhāgenā

Zviedru programmētājs Niklass Zenstrēms un viņa dāņu kompanjons Januss Frīss jau bija paspējuši ar savu bezmaksas datoru failu apmaiņas tīklu «Kazaa» satricināt mūzikas industriju – šī programma bija kļuvusi par visbiežāk lejupielādēto programmētāju radīto produktu interneta vēsturē. 2002. gada vasarā viņi bija norunājuši satikties Karaliskajā parkā Kopenhāgenā, lai apspriestu jauno projektu – sazvanīšanos internetā, par pamatu ņemot vienādranga tīklu «P2P», kurā katrs dators var darboties gan kā klients, gan kā serveris vai arī veikt abas šīs funkcijas. 2003. gada aprīlī tika reģistrēts domēna vārds skype.com un skype.net. Igauņu IT speciālisti Ahti Heinla, Prīts Kasesalu un Jāns Tallins ķērās pie darba un izstrādāja «Skype» programmatūru. Šajā ziņā viņiem bija laba pieredze, jo tieši šie trīs speciālisti bija izveidojuši populāro failu apmaiņas rīku «Kazaa». Jau 2003. gada augustā bija pieejama pirmā publiskā «Skype» versija.

Divi miljardi minūšu dienā

Šā gada marta sākumā «Skype» z iņoja par jaunu rekordu: lietotāji norunājuši cits ar citu vairāk nekā divus miljardus minūšu dienā. Tas nozīmē, ka Igaunijā izstrādātā interneta balss un video sarunu rīka «Skype» piedāvātos pakalpojumus izmanto 300 miljoni cilvēku mēnesī. Maksimālās slodzes laikā vienlaikus «Skype» pakalpojumus izmanto pat 50 miljoni lietotāju. Salīdzinājumā ar pērno gadu «Skype» pakalpojumu lietošanas ilgums palielinājies par 58%. «Taču mēs neapstāsimies,» saka «Skype» vadītājs Tonijs Beits. «Mēs nepārtraukti meklējam vēl vairāk iespēju.»

«Skype» vēsture un īpašnieku maiņa bijusi visai trauksmaina. 2005. gada oktobrī Zenstrēma un Frīsa izveidoto kompāniju par 2,6 miljardiem dolāru iegādājās pasaules vadošā tiešsaistes izsoļu kompānija «eBay», kuras mērķis bija izmantot «Skype» kā saikni starp «eBay» pārdevējiem un pircējiem. Tomēr attiecības starp kompāniju dibinātājiem veidojās ļoti sarežģītas, arī ieņēmumi ne tuvu neatbilda «eBay» prognozētajai peļņai, un 2009. gadā apmēram divas trešdaļas «Skype» akciju tika pārdotas par 1,9 miljardiem ASV dolāru. Nākamais pavērsiena punkts iezīmējās jau pēc diviem gadiem, kad 2011. gadā «Skype» savā paspārnē pārņēma «Microsoft». Darījuma kopējā vērtība bija pasakaina – 8,5 miljardi dolāru. Iegādājoties «Skype», «Microsoft» ieguvis pasaulē pazīstamu zīmolu ar plašu lietotāju loku, kas mērāms miljonos. «Skype» iekļauts «Microsoft» sastāvā ar atsevišķas apakšvienības tiesībām, kuras priekšgalā ir Tonijs Beits. ««Skype» ir fenomenāls pakalpojums, kuru mīl miljoniem cilvēku visā pasaulē,» norādīja «Microsoft» vadītājs Stīvs Balmers. «Kopā mēs radīsim reāllaika sakaru nākotni, lai cilvēki var viegli kontaktēties ar ģimeni, draugiem, klientiem un kolēģiem jebkur pasaulē.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: igauņi, Igaunija, internets, Skype, Tonijs Beits

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats