27. februāris, Sestdiena
Vārda dienas: Andra, Līva, Līvija
Sākuma lapa » Makroekonomika » VID izskaidro skaidrās naudas uzkrājumu pārskaitīšanu
VID izskaidro skaidrās naudas uzkrājumu pārskaitīšanu
Autors: Jānis Lasmanis / NRA.LV / 1. februāris 2012, 18:08
Gatavojoties fizisku personu mantiskā stāvokļa sākumdeklarēšanai, valdība izdarījusi visus nepieciešamos grozījumus likumos, lai neviens nevarētu palikt nesodīts par likuma neizpildīšanu.


Līdz šim par likumā noteiktās mantiska rakstura deklarācijas nesniegšanu, ja to pieprasījusi atbildīgā valsts institūcija, vai nepatiesas informācijas norādīšanu deklarācijā varēja sodīt tikai saskaņā ar Krimināllikumu. Sodus par šādiem pārkāpumiem likums paredz bargus. Atkarībā no nodarījuma apmēriem grēcinieku var sodīt ar naudas sodu no 12 tūkstošiem latu līdz 30 tūkstošiem latu vai ar brīvības atņemšanu līdz sešiem gadiem.

Tagad izstrādāti arī grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz sodus par mazākiem pārkāpumiem. Proti, par mantiskā stāvokļa deklarācijas neiesniegšanu, deklarācijas aizpildīšanas un iesniegšanas kārtības neievērošanu vai par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā varēs sodīt ar naudas sodu, kas nepārsniedz 250 latu. Savukārt par skaidras naudas uzkrājumu iemaksāšanas kredītiestādē kārtības un termiņa neievērošanu – varēs uzlikt naudas sodu līdz 500 latiem.

Lai būtu skaidri ne tikai sodi par valsts noteiktās kārtības neievērošanu, bet arī tas, kā ievērot likumu, Ministru kabinets apstiprināja arī noteikumus, kas nosaka kārtību, kā skaidras naudas uzkrājumi būs jāieskaita kredītiestādēs.

***

Kā ieskaitīt?

Skaidrās naudas uzkrājumi, kuri pārsniedz 10 tūkstošus latu privātpersonām un 4 tūkstošus – amatpersonām, kredītiestādē jāpārskaita līdz 1. jūnijam pulksten 24.00, kad šo summu fiksēs valsts.

Naudu var ieskaitīt arī agrāk, norādot, ka darījums veikts saskaņā ar sākumdeklarēšanas likumu.

Ieskaitot līdzekļus kontā, netiek liegts brīvi rīkoties ar šo naudu, taču jāņem vērā, ka iemaksātā summa kontā vai kontos tiks fiksēta tikai 2012. gada 1. jūnija dienas beigās.

Deklarācijas iesniedzēji ir tiesīgi izvēlēties, kādā apjomā un kurā kredītiestādē vai kredītiestādēs veikt skaidras naudas uzkrājumu ieskaitījumu kontā vai kontos.

Ja naudas uzkrājumi ir ārvalstu valūtā, lai noteiktu kopsummas ekvivalentu latos, personai uzkrājumus ārvalstu valūtā jāpārvērtē atbilstoši Latvijas Bankas noteiktajam valūtas kursam 2011. gada 31. decembrī.

Ja skaidras naudas uzkrājumi ir tādā ārvalstu valūtā, kādu kredītiestādes Latvijā nepieņem, būs tiesības šos uzkrājumus savā kontā neieskaitīt. Taču personai būs arī pienākums pēc Valsts ieņēmumu dienesta pieprasījuma uzrādīt šos skaidras naudas uzkrājumus attiecīgajā valūtā.

Ja pēc 2011. gada 31. decembra skaidras naudas līdzekļu uzkrājumu kopsumma, kas norādīta deklarācijā, samazinājusies, pienākums par naudas ieskaitīšanu kontā nav jāizpilda.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: VID

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats