21. jūnijs, Piektdiena
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds
Sākuma lapa » Sabiedrība » Latvijas politiķi atļaujas "Twitterī" būt nepieklājīgi
Latvijas politiķi atļaujas "Twitterī" būt nepieklājīgi
Autors: Ilze Zālīte / NRA.lv / 26. marts 2013, 9:36
Centienos iekarot vēlētāju simpātijas un ātru atpazīstamību tieši sociālie tīkli politiķu rokās kļūst par vienu no parocīgākajiem ieročiem. Tomēr daudzi tautas kalpi joprojām uzskata, ka virtuālajā vidē tiek atceltas tās ētikas normas, kas citkārt strikti būtu jāievēro ikdienas komunikācijā.Viens no principiem, ko pašmāju politiķi joprojām vēl tikai apgūst, ir labas uzvedības normas sociālajos tīklos. Lai gan ir teju neiedomājami, ka Saeimas deputāts atļautos lietot piparotus izteicienus, tiekoties ar vēlētājiem vai piedaloties žurnālistu diskusijā, tomēr sociālajos tīklos šāda izrunāšanās notiek uz nebēdu.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija saņēmusi sociālantropologa Klāva Sedlenieka sūdzību par deputātes Vinetas Poriņas (VLTB/LNNK) ierakstiem sociālās komunikācijas vietnē twitter.com. Nebaidoties lietot aizvainojošus izteicienus, Saeimas deputāte K. Sedleniekam veltījusi tādu apzīmējumu kā «krāniņmeistarotājs» un norāda, ka «mazie šakālīši jūtas vareni, jo RUS tīģeris viņiem aizmugurē». Kādā citā tvītā deputāte raksta: «Sedlenieks ir sievišķīgs vīr., tāpēc viņam vajag tādas izdarības+stipru plecu, ko atrada austrumu kaimiņos.»

Sarunā ar Neatkarīgo sociālantropologs K. Sedlenieks norāda: vēršoties pie Saeimas, viņa galvenais mērķis nav bijis, lai V. Poriņa saņemtu konkrētu sodu, bet gan vēlme sākt diskusiju par politiķu atbildību. «Ētikas normu pārkāpšana sociālajos tīkos nav raksturīga tikai politiķiem, bet gan sabiedrībai kopumā. Interneta vide rada mānīgu iespaidu, it kā tā būtu privāta komunikācija, par kuru nav jāuzņemas atbildība. Taču Saeimas deputāts nav ierindas cilvēks, un politiķiem būtu daudz rūpīgāk jādomā par to, kādus izteicienus viņi lieto,» pauda eksperts.

Arī politologs Ivars Ījabs Neatkarīgajai atzīst, ka daudzi politiķi joprojām nav sapratuši virtuālās komunikācijas spēku. «Arī iepriekš politiķu subjektīvie viedokļi ir bijuši asi vai mazāk asi, taču tagad šos viedokļus ar vienas pogas spiedienu var padarīt zināmus tūkstošiem cilvēku. Diemžēl politiķi joprojām nav apzinājušies, kāda tā ir atbildība un cik milzīga ir šī publicitāte,» pauda eksperts.

Pati V. Poriņa šobrīd ir kļuvusi piesardzīga savos izteicienos un par notikušo sniedz izvairīgus komentārus. Uz Neatkarīgās jautājumu, kādēļ politiķe veikusi tik neviennozīmīgu ierakstu savā tviterkontā, V. Poriņa norādīja, ka īsti nesaprotot, par kuru komentāru ir runa, jo kopumā viņai esot vairāk nekā tūkstoš dažādu ierakstu. Saeimas Mandātu komisijā uzsver, ka šī atgadījuma izpēte var nonākt strupceļā, ja V. Poriņa oficiāli neatzīsies, ka divdomīgie teksti ir viņas pašas ieraksti. Savukārt V. Poriņa uz šo jautājumu pagaidām nesniedz nedz noraidošu, nedz apstiprinošu atbildi.

Jāpiebilst, ka V. Poriņas piemērs nav vienīgais, kas apliecina, ka Saeimas deputāti interneta vidē atļaujas lietot vienu otru neapdomīgu un pat nepieklājīgu izteicienu. Piemēram, Vienotības pārstāvis Ainars Latkovskis pēc savas kolēģes Ivetas Grigules neveiksmīgā mēģinājuma savākt deputātu parakstus, lai bremzētu eiro ieviešanu, twitter.com veltīja viņai izsmējīgu apzīmējumu «visi piesmej Griguli». Asa komunikācija regulāri ir vērojama arī starp Saskaņas centra Saeimas deputātu Andreju Elksniņu un Reformu partijas pārstāvi Sandru Sondoru Kukuli, taču līdz šim abi politiķi ir spējuši noturēties uz trauslas pieklājības normu robežas.

Neapdomīga tvītošana raksturo ne vien Saeimas deputātus, bet arī politikai tuvus ierēdņus un valdības ministrus. Pērn vairāki neveiksmīgi tvīti bijuši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes loceklei Aijai Cālītei Dulevskai, kura neapdomīgi kritizēja Latvijas Radio darbu, kā arī viņai nācās atvainoties Pirmā Baltijas kanāla vadītājiem, kurus viņa salīdzināja ar mafijas seriāla Soprano ģimene galveno varoni Toniju Soprano. Savukārt šā gada februārī neveiklā situācijā nonāca ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš tviterī paziņoja, ka pretēji premjera Valda Dombrovska rīcībai sarunās par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu būtu izmantojis veto tiesības.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Klāvs Sedlenieks, politiķi, Twitter, Vineta Poriņa

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats