04. decembris, Sestdiena
Vārda dienas: Baiba, Barba, Barbara
Sākuma lapa » Sabiedrība » Ministru turība gada laikā – stabila
Ministru turība gada laikā – stabila
Autors: Jānis Lasmanis / NRA.LV / 10. maijs 2012, 9:26
Aizvadītajos dažos gados politikā vairāk pieredzējušo ministru uzkrājumi būtiski mainījušies nav – liecina Valsts ieņēmumu dienesta apkopotā informācija.


Par turīgāko ministru, ja vērtē pēc naudas uzkrājumiem un izsniegtajiem aizdevumiem, uzskatāms tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, bet visa Ministru kabineta vērtība pārsniedz pusmiljonu latu, raksta NRA.lv.

Saskaņā ar G. Bērziņa iesniegto valsts amatpersonas deklarāciju viņa bankas kontos dažādās valūtās glabājas 228 454 lati. Viņš ir arī vienīgais ministrs, kurš daļu savu uzkrājumu konvertējis nosacīti eksotiskā valūtā – Austrālijas dolāros. Arī aizdodot savu naudu, ministrs nav bijis skops – latos, eiro un ASV dolāros viņa sniegtie aizdevumi pārsniedz 180 000 latu atzīmi, savukārt pats tieslietu speciālists nevienam nav parādā. Tomēr, neraugoties uz pietiekami vērienīgo kapitālu, ministra izvēlētais transportlīdzeklis uz galvaspilsētas lepno auto fona neizceļas – G. Bērziņš pārvietojas ar 2006. gada izlaiduma Mitsubishi Pajero apvidus automašīnu, kas, iespējams, izskaidrojams ar to, ka G. Bērziņam patīk būt dabā. Galu galā pietiekami ilgu laiku viņš strādājis arī par mežsargu.

Vērtējot turīgākā ministra iedzīves dinamiku, kopš viņš tieslietu ministra amatu pameta 2009. gadā, var secināt, ka apsviedīgais politiķis šajā laikā pārdevis dzīvokli Ādažos un divus īpašumus Kolkas pagastā, un vienu Stabulnieku pagastā, bet to vietā iegādājies divus citus. Naudas uzkrājumi būtiski mainījušies nav.

Arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs spējis uzkrāt ievērojamus līdzekļus, un viņa bankas kontos procentus pelna 145 500 latu. Arī šis ministrs spējis izvairīties no deklarējamiem parādiem. Kopš aizvadītajā gadā stājies augstajā amatā, nevienai partijai oficiāli nepiederošais, bet Reformu partijai simpatizējošais ministrs savus uzkrājumus palielinājis par 1596 latiem un 275 eiro.

Parādu nasta

Ar interesantu bilanci izceļas vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs. Saskaņā ar viņa iesniegto deklarāciju E. Sprūdža parādsaistības pārsniedz 400 000 latu, bet ministrijas vadīšanas laikā viņš nopelnījis nepilnus septiņus tūkstošus latu. Turklāt laikā, kurā viņš nopelnījis 6725 latus, E. Sprūdža parādsaistības pieaugušas par vairāk nekā 100 000 latu. Viņš starp ministriem arī ir vislielākais parādnieks.

Otrajā vietā šajā nominācijā ir kultūras ministre Žaneta JaunzemeGrende, kuras parādsaistības pārsniedz 225 000 eiro. Bankas kontos viņa uzkrājusi nepilnus 70 000 latu, bet aizdevumos izsniegusi 148 000 latu.

Trešais lielākais parādnieks ir ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kuram jāatdod 128 000 latu liels parāds. Un šķiet, ka viņam tas izdodas, jo blakus salīdzinoši lielajam parādam viņa ienākumu deklarācijā uzrādīti 13 200 latu lieli uzkrājumi bankā.

Pilnīgi bez deklarējamiem parādiem ir četri valdības locekļi – premjerministrs Valdis Dombrovskis, E. Rinkēvičs, G. Bērziņš un veselības ministre Ingrīda Circene.

Maz skaidras naudas

Vispieticīgākā finanšu dzīve saskaņā ar iesniegto deklarāciju ir izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim, kurš savā bankas kontā līdz šim nav uzkrājis deklarējamas summas. Arī parādsaistības viņam uz pārējo Ministru kabineta parādnieku fona ir niecīgas – 7600 eiro, bet kopš stāšanās ministra amatā viņš nopelnījis 6500 latu, no kuriem vērā ņemamu daļu – darbojoties akadēmiskajā vidē.

Pētot ministru deklarācijas, atklājās, ka tikai trim ministriem īpašumā nav transportlīdzekļa – E. Rinkēvičam, R. Ķīlim un Ž. JaunzemeiGrendei. Savukārt uz kopējā transportlīdzekļu īpašnieku fona izceļas ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kuram motorizēta braucamrīka vietā pieder četrvietīga airu laiva. Valsts ieņēmumu dienestam iesniegtajās deklarācijās, iespējams, atklājas arī aizsardzības ministra Arta Pabrika automašīnu gaume. Šobrīd saskaņā ar deklarāciju viņš pārvietojas ar 1992. gadā ražotu SAAB markas auto, savukārt 2006. gadā viņš stūrējis tāda paša izlaiduma gada Renault.

Interesanti, ka reti kurš no ministriem izvēlējies glabāt arī skaidras naudas uzkrājumus. Uz visu Ministru kabinetu skaidrā naudā ir salasāmi tikai 13 200 latu, kuri jāsadala uz četriem valdības locekļiem – V. Dombrovski, A. Pabriku, Ž. JaunzemiGrendi un satiksmes ministru Aivi Roni. Vislielākā nepieciešamība pēc skaidras naudas, šķiet, ir satiksmes ministram, kas savā mājoklī kaut kur droši noglabājis astoņus tūkstošus latu, bet mazākos skaidras naudas uzkrājumus – 900 latu – kaut kur nobēdzinājis premjers.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Daniels Pavļuts, deklarācija, Edgars Rinkēvičs, Edmunds Sprūdžs, Gaidis Bērziņš, Ingrīda Circene, nauda, Valdis Dombrovskis, Žaneta JaunzemeGrende

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats