21. jūlijs,
Vārda dienas: Meldra, Meldris, Melisa
Sākuma lapa » Makroekonomika » Pirmās pusstundas laikā jau 99% bankomātu izdos eiro
Pirmās pusstundas laikā jau 99% bankomātu izdos eiro
Autors: Andris Jurkevics / BIZNESS.LV / 12. augusts 2013, 13:13
Lai eiro ieviešana Latvijā noritētu maksimāli ērti, Latvijas bankas plāno nodrošināt, ka 2014. gada 1. janvārī, kad tiks ieviests eiro, jau pirmās pusstundas laikā 99% visu naudas izmaksu bankomātu spēs izdot eiro banknotes.Pēc LKA apkopotās informācijas (uz 31.07.2013.), 2014. gada sākumā Latvijā septiņām bankām būs 1061 bankomāts ar naudas izmaksas funkciju (papildus darbosies arī 82 bankomāti tikai ar naudas iemaksas funkciju). Jau pirmās pusstundas laikā bankas sadarbībā ar inkasācijas uzņēmumiem plāno nodrošināt, ka vairāk nekā 99% bankomātu izsniegs eiro. Atlikušie pāris bankomāti atrodas telpās, kas 1. janvārī būs slēgtas, tādēļ klientiem nebūs pieejami. Paredzēts, ka pilnībā viss bankomātu tīkls būs pārslēgts darbam ar eiro līdz 2014. gada 2. janvārim. 

Tāpat, ņemot vērā, ka līdz 2013. gada 31. decembrim Latvijā likumīgs maksāšanas līdzeklis būs lati, daudzi bankomāti līdz pat šā gada pēdējai minūtei nodrošinās klientiem latu izsniegšanu.

Bankas atgādina, ka jebkuram Latvijas iedzīvotājam un uzņēmumam lētākā un ērtākā naudas nomaiņa no latiem uz eiro būs bezskaidrās naudas izmantošana, jo bezskaidras naudas nomaiņa banku kontos notiks automātiski latu/eiro maiņas brīdī stingri pēc oficiālā kursa, un turpmāk visi bezskaidrās naudas maksājumi tiks veikti tikai eiro. Veicot pirkumu apmaksu ar maksājumu karti, tas būs pierasti un saprotami, nebūs jāuztraucas, vai makā ir nepieciešamā summa eiro skaidrā naudā un vai atlikums ir izdots korekti – maksājums tiks veikts ātri un ērti, neveidojot rindas pie kases. 

Savukārt, ja kādu specifisku iemeslu tiek plānota skaidrās naudas latu nomaiņa pret skaidrās naudas eiro, bankas aicina to nedarīt 2014. gada pirmajās nedēļās, bet gan izmantot visu sešu mēnešu periodu līdz 30. jūnijam, kura laikā bankās notiks latu nomaiņa pret eiro bez maksas. Tāpat 3 mēnešus latu nomaiņa pret eiro bez maksas notiks 302 Latvijas Pasta nodaļās, bet Latvijas Banka latus pret eiro mainīs mūžīgi.

Komercbankas ir aplēsušas, ka skaidrās naudas latu nomaiņa pret eiro būs diezgan „smags” pasākums šī vārda tiešajā nozīmē, jo pašlaik Latvijā apgrozībā ir 53 tonnas latu banknošu un 1,1 tūkstotis tonnu monētu. Ņemot vērā šo apjomu, ja skaidās naudas apjomi netiks jau laikus mērķtiecīgi mazināti, naudas apmaiņas laikā bankās un Latvijas Pastā var veidoties rindas, kas ne tikai apgrūtinātu pašu naudas mainītāju ikdienu, bet traucētu arī citiem bankas un pasta pakalpojumu saņēmējiem. Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: bankas, bankomāti, eiro, eiro bankomātos, eiro ieviešana, eiro Latvijā, Latvijas Komercbanku asociācija

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats