15. maijs, Sestdiena
Vārda dienas: Airita, Arita, Sofija
Sākuma lapa » Makroekonomika » Uzņēmēji šogad gatavi celt algu un palielināt darbinieku skaitu
Uzņēmēji šogad gatavi celt algu un palielināt darbinieku skaitu
Autors: Apollo.lv / 7. maijs 2013, 11:23
2013.gadā ir pieaugusi Baltijas valstu uzņēmēju gatavība palielināt darbinieku skaitu un viņu atalgojumu, tomēr uzņēmējdarbības attīstību kavē kvalificētu darbinieku trūkums, liecina KPMG Baltijas valstu uzņēmējdarbības vides pētījums «Ekonomikas Pulss 2013».


Kā informē sabiedrisko attiecību konsultants Jānis Basevičs, vismazāk uzņēmēju, kas prognozē atalgojuma kāpumu ir Latvijā (59%), savukārt visplašākais atalgojuma kāpums ir gaidāms Igaunijā, kur algas palielināšanas iespēju apsver 76% uzņēmumu, bet Lietuvā algu saviem darbiniekiem šogad iecerējis palielināt 71% uzņēmēju.

Tas ir būtisks kāpums salīdzinājumā ar aizvadīto gadu, kad algas palielinājumu Latvijā prognozēja – 30%, Igaunijā – 57%, bet Lietuvā – 40% uzņēmēju. Turklāt, ja pērn 21% respondentu Latvijā paredzēja, ka algas tiks samazinātas, tad šogad aptaujas rezultāti liecina, ka nodomu samazināt algas praktiski nav.

Latvijā un Igaunijā 2013. gadā darbinieku skaitu plāno palielināt 36% uzņēmumu, savukārt Lietuvā vairāk nekā puse – 53%. Lai arī Lietuvas uzņēmēji jau trešo gadu pēc kārtas ir visoptimistiskākie no visām trīs Baltijas valstīm attiecībā uz jaunu darbinieku pieņemšanu, tomēr vienlaikus viņi plāno vairāk samazināt darbinieku skaitu (14%) nekā uzņēmēji Latvijā (13%) un Igaunijā (10%).

2012.gadā Latvijā darbinieku skaitu palielināt plānoja 38%, Lietuvā – 39%, bet Igaunijā – 35% uzņēmēju.

Pētījums liecina, ka Lietuvas uzņēmēji visvairāk ir gatavi dalīties uzņēmuma veiksmē ar saviem darbiniekiem – 36% respondentu Lietuvā norāda, ka vissvarīgākais atalgojuma pieauguma faktors ir uzņēmuma finanšu rezultātu uzlabošanās. Savukārt Igaunijā un Latvijā tā domā tikai 21% uzņēmēju.

Latvijas uzņēmējiem svarīgākais faktors algas palielinājumam ir darbinieku produktivitātes pieaugums – tā domā 27% uzņēmēju Latvijā, 30% Lietuvā un 17% Igaunijā. Igaunijas uzņēmēji par galveno virzītājspēku algu palielināšanai uzskata kvalificēta personāla trūkumu (26%) un darbinieku spiedienu (22%).

Uzņēmēji joprojām saskaras ar kvalificētu darbinieku trūkumu. Latvijā tikai septiņi procenti uzņēmēju norāda, ka ir salīdzinoši viegli atrast darbiniekus un uz darba piedāvājumiem saņem vairākus daudzsološus pieteikumus.

57% Latvijas uzņēmēju atzīst, ka saņem lielu pieteikumu skaitu, tomēr konkrētajam amatam ir piemēroti tikai daži no kandidātiem. 28% respondentu norāda, ka kvalificēta darbaspēka atrašana  vietējā tirgū ir pieaugoša problēma, tomēr ir iespējams piesaistīt mazāk kvalificētus darbiniekus.

Astoņi procenti uzņēmēju atzīst, ka viņiem darbiniekus ir grūti atrast jebkurā amatā.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: alga, Baltija, darbinieki, Igaunija, KPMG, Lietuva, pētījums, Uzņēmēji

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats