02. oktobris, Pirmdiena
Vārda dienas: Ilma, Skaidris
Sākuma lapa » Makroekonomika » FP aiztur PVN izkrāpēju grupējumu; noziedznieki bēg un cenšas apēst pierādījumus
FP aiztur PVN izkrāpēju grupējumu; noziedznieki bēg un cenšas apēst pierādījumus
Autors: www.apollo.lv / 15. marts 2013, 14:06
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas darbinieki šonedēļ, veicot virkni kratīšanu, apturēja vērienīgu pievienotā vērtības nodokļa (PVN) izkrāpēju grupējumu.


Kā informē VID, 28.februārī Finanšu policijas pārvalde uzsāka kriminālprocesu pret organizētu noziedzīgo grupējumu, kas Rīgas teritorijā pēdējā gada laikā izvairījās no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēja noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus.

Zināms, ka grupējums darbojās celtniecības, augļu un dārzeņu vairumtirdzniecības nozarē, kā arī nodarbojās ar saimniecības preču pirkšanu un pārdošanu, tādējādi nenomaksātā PVN veidā nodarot zaudējumus valsts budžetam teju divu miljonu latu apmērā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmā iesaistīti vairāk nekā 20 reāli strādājoši uzņēmumi un 32 uzņēmumi ar fiktīva uzņēmumu pazīmēm. Pastāv aizdomas, ka shēmā iesaistīto reāli strādājošo uzņēmumu patiesais skaits varētu būt pat trīsreiz lielāks, taču pārējo reāli strādājošo uzņēmumu iespējamā līdzdalība noziedzīgajā nodarījumā vēl tiks vērtēta izmeklēšanas gaitā.

Noziedzīgo grupējumu veido septiņas personas - trīs organizatori un četri atbalstītāji. Divas no trim organizatoriem ir 1960. un 1970.gadā dzimušas sievietes, kuru greznais dzīvesveids – ikdienā izmantotās luksusa preces, dārgi mobilie tālruņi, augstas klases automašīnas – liecināja par dzīvesveida neatbilstību oficiālajiem ienākumiem.

Četrām personām - vienam  atbalstītājam un trim organizatoriem - šobrīd piemērots aizdomās turamās personas statuss. Vienai no organizatorēm šobrīd piemērots apcietinājums, bet pārējām personām - ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - uzturēšanās noteiktā dzīves vietā, aizliegums izbraukt no valsts, nodošana policijas uzraudzībā.

Izmeklēšanas gaitā Finanšu policijas izmeklētāji noskaidroja, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas «klienti» savās pievienotās vērtības nodokļa atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Lai legalizētu noziedzīgi iegūtos līdzekļus un tie nonāktu noziedzīgās darbības organizatoru un shēmas «klientu» rīcībā, naudas līdzekļi par faktiski nenotikušajiem darījumiem tika pārskaitīti uz shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontiem ne tikai Latvijas, Lietuvas, Čehijas un Austrijas, bet pat Vjetnamas un Apvienoto Arābu Emirātu kredītiestādēs, bet vēlāk izņemti skaidrā naudā un nodoti shēmas «klientu» rīcībā.

Uzsāktā kriminālprocesa ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki 12.martā veica 37 kratīšanas Rīgā un Rīgas rajonā, tajā skaitā 12 uzņēmumu juridiskajās adresēs, 14 ar noziedzīgo nodarījumu saistīto personu dzīves vietās un 11 automašīnās.

Kratīšanu laikā tika izņemta skaidra nauda – vairāk nekā 50 tūkstoši eiro - uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, kodu kalkulatori, zīmogi, bankas kartes, datori, datu nesēji, mobilie telefoni un citi svarīgi lietiskie pierādījumi.

Kratīšanu laikā Finanšu policijas darbiniekiem tika izrādīta pretdarbība, viens no noziedzīgā grupējama dalībnieki mēģināja aizbēgt ar, iespējams, noziedzīgas izcelsmes  skaidras naudas līdzekļiem. Persona tika aizturēta, skaidras naudas līdzekļi izņemti. Notika arī mēģinājumi iznīcināt lietiskos pierādījumus tos apēdot.

Lai slēptu datu uzglabāšanas ierīces, noziedzīgā grupējuma dalībnieki bija ierīkojuši speciālu slēptuvi griestos, taču Finanšu policijas pārvaldes darbinieki to atrada un izņēma paslēptās datu uzglabāšanas ierīces.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Finanšu policija, krāpnieki, pvn, VID

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats