09. decembris, Piektdiena
Vārda dienas: Sarmīte, Tabita
Sākuma lapa » Sabiedrība » Rīgas Doma torņa remonts iekavējas
Rīgas Doma torņa remonts iekavējas
Autors: Antra Gabre / NRA.lv / 12. maijs 2015, 10:50
Doma baznīcas tornis un kupols ir nedaudz piebremzējuši iepriekš plānoto atjaunošanas darbu termiņu, tomēr tā ir tikai tehniska rakstura kavēšanās, saka Doma atjaunošanas vadītājs Ronalds Lūsis.


Viņš apgalvo, ka 30. oktobris gan būšot gala termiņš, kad tornim un kupolam jābūt atjaunotiem. Iepriekš bija plānots, ka šos darbus varēs pabeigt līdz 30. jūnijam. Savukārt vitrāža Ar degsmi par brīvību Rīgas Doma logā būs redzama maija otrajā pusē. Vitrāžas uzstādīšana varētu ilgt mēnesi, bet nu vismaz ir zināms, ka tā ir gatava. Biedrības Ascendum projekta Mans Doms projekta vadītājs Gatis Vectirāns stāsta, ka, vitrāžu uzstādot, jārespektē gan torņa remonts, gan visi pārējie darbi, bet R. Lūsis noteic, ka darbi tornī neietekmēs vitrāžas ievietošanu katedrāles ziemeļu pusē. Varēšot visu darīt, kā iepriekš plānots, jo torņa un kupola atjaunošanas temps ir samazināts tehniska rakstura iemeslu dēļ. Bija nepieciešamas izmaiņas projektā, un visa šī papīru būšana pabīdījusi darbu termiņus uz rudens pusi. Kavējums neietekmēšot finansējumu – darbu ilgums neprasīs vairāk naudas. Rekonstrukcijas darbiem piešķirti 5,8 miljoni eiro no Eiropas Savienības fondiem.

Doma tornis bija sasvēries, un radās bažas, ka kupols varētu iegrūt. Pirms pāris gadiem veiktie mērījumi liecināja, ka kupols sasvēries par 62 centimetriem. Situācija bija kritiska – kupolā izvietotie zvani bijuši pārāk smaga nasta senajai būvei. Tagad, veicot darbus augstākajā dievnama vietā, izrādījies, ka jāmaina dzelzs stiprinājumu vieta torņa iekšienē. Dzelzs konstrukcijas vajadzēja pacelt par stāvu augstāk, tāpēc radies kavējums. Rīgas Doms ir nacionālas nozīmes kultūras piemineklis, tālab daudzi darbi ir jāsaskaņo un jāievēro specifiskas prasības.

Šogad, un pat agrāk, nekā piesardzīgi solīja vitrāžas projekta dalībnieki, ieraudzīsim arī 1991. gada barikādēm un Latvijas neatkarības atjaunošanai veltīto vitrāžu. Tās uzstādīšanas termiņi arī tika mainīti, bet projekta īstenotāji norādīja, ka kavēšanās notikusi objektīvu iemeslu dēļ. Turklāt steiga nav labākais dzinulis. Vitrāža veidota kā mūsdienīgs mākslas darbs, kas reaģēs uz gaismas un apkārtējās vides impulsiem. Pašlaik tā atrodas mākslinieku darbnīcā Mārupē, un vēl tikai pēdējās nedēļas valda saspringts darbs, lai vitrāžu sagatavotu ievietošanai loga ailē. Tajā atradīsies deviņi stikla elementi, no kuriem lielākie būs 4,5 metrus augsti un metru biezi.

Rīgas Doms vērienīgu atjaunošanu ir gaidījis gadiem ilgi, un pašlaik ir skaidrs, ka darbi būs jāturpina. Tāpēc tiek gaidīta iespēja pieteikties nākamajam Eiropas fondu finansējumam, jo dievnama pamati, mūri un kolonnas arī jāsaved kārtībā, raksta NRA.lv
Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Doma baznīca, Rīga, Ronalds Lūsis.

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats