16. jūlijs, Otrdiena
Vārda dienas: Estere, Hermīne
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Ministrs atzinumu par iespējamo kompensāciju Flikam sauc par jocīgu un dīvainu
Ministrs atzinumu par iespējamo kompensāciju Flikam sauc par jocīgu un dīvainu
Autors: Apollo.lv / 24. septembris 2013, 17:43
Satiksmes ministrs Anrijs Matīss, komentējot Latvijas Televīzijas raidījuma «Panorāma» rīcībā nonākušo Valsts kancelejas sagatavoto ierobežotas pieejamības dokumentu, kurā secināts, ka valstij varētu būt jārēķinās ar 15-16 miljonu kompensāciju ilggadējam aviokompānijas «airBaltic» vadītājam Bertoltam Flikam, norādīja - šis ieteikums ir diezgan jocīgs un dīvains.


Matīss intervijā raidījumam «Rīta Panorāma» sacīja: «Mums liekas, ka šis ieteikums ir diezgan jocīgs un dīvains tādā ziņā, ka Valsts kanceleja un tās juridiskais departaments piedalījies jau no paša sākuma, kad Bertolds Fliks iegādājās akcijas no SAS, kad tika slēgts šis valstij ļoti neizdevīgais akcionāru līgums, kad tika iegādātas obligācijas, veikti stabilizēšanas pasākumi, šī vienošanās ar kreditoriem.»

Matīss uzskata, ka Valsts kancelejai, šajā procesā esot iekšā jau no paša sākuma, jājautā, kas tad bija līdz šim. Viņš uzsvēra, ka Valsts kancelejas uzdevums ir lielā mērā filtrēt to, kas iet «caur valdību» un skatīties, vai lēmumi ir korekti, raksta Apollo.lv.

Vaicāts, vai valstij tiešām var nākties šķirties no 15-16 miljoniem, Matīss norādīja, ka nevēlas komentēt šīs vēstules saturu, jo tā ir ierobežotas pieejamības. Viņš gan par dīvainu atzina arī to, ka tik nozīmīgs dokuments tiek klasificēts ar vienkāršāko klasifikācijas līmeni - ierobežotu pieejamību.

Matīss norādīja, ka šādas vēstules nonākšana atklātībā nekādā veidā neveicina Latvijas interešu aizstāvību.

Viņš arī pauda neizpratni, kāpēc tiek piedāvāti tādi risinājumi kā kompensācija, ņemot vērā, ka juridiska strīda starp valsti un bijušajiem akcionāriem pašlaik nav un tiesā šīs pretenzijas nav.

Matīss norādīja, ka šis jautājums tiks risināts un šī pretenzija ir jāvērtē.

Jau vēstīts, ka Valsts kanceleja secinājusi - valstij var būt jārēķinās ar 15-16 miljonu latu kompensāciju ilggadējam aviokompānijas «airBaltic» vadītājam Bertoltam Flikam, ja viņš uzvarēs starptautiskajā šķīrējtiesā.

«Panorāmas» rīcībā nonācis Valsts kancelejas sagatavots ierobežotas pieejamības dokuments, kurā analizēta iespējamā notikumu attīstība, ja Starptautiskā šķīrējtiesa Flika prasību atzīs par pamatotu.

Fliks jūnijā iesniedzis premjeram investīciju pretenziju, pamatojot to ar Latvijas un Vācijas investīciju aizsardzības līgumu. Pēc prasības iesniegšanas premjeram Flikam jānogaida pusgads, lai varētu vērsties starptautiskajā šķīrējtiesā. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) uzdevis šo jautājumu risināt Satiksmes ministrijai (SM), kura lūgusi viedokli arī Valsts kancelejai.

Valsts kanceleja uzsver, ka tās sagatavoto viedokli nevar saukt par valdības viedokli, taču dokuments tapis, lai brīdinātu par iespējamām sekām.

Valsts kancelejas jurists Ivars Mēkons dokumentā norāda, ka, ņemot vērā līdzšinējo praksi investīciju aizsardzības jomā, ir pamatotas bažas, ka Flika prasība Starptautiskajā šķīrējtiesā varētu tikt atzīta par pamatotu. Saskaņā ar «Panorāmas» rīcībā esošo informāciju, šajā gadījumā, kā norādījis Valsts kancelejas eksperts, valstij būtu jārēķinās ar 15 līdz 16 miljonu latu kompensāciju Flikam, ziņoja LETA.

Valsts kanceleja uzsver, ka tās viedoklis nav valsts viedoklis un valsts viedokli paudīs SM. Valsts kanceleja vērsusi uzmanību uz standartiem, kādi 50 gadus ir atzīti starptautiskajās šķīrējtiesās. Valsts kanceleja izvērtējusi situāciju un sniegusi viedokli par to, kā šī lieta izskatās no šķīrējtiesas puses.

Mēkons raidījumā sacīja, ka žēl par atzinuma nonākšanu publiskajā vidē, jo tā ir tiesvedības taktika un stratēģija, ko parasti ne viena ne otra neizpauž, tāpēc Valsts kanceleja atzinumu klasificējusi atbilstoši likumam.

SM uzsver, ka ar Fliku norit tiesvedība un nekāda nauda pirms tās Flikam netiks maksāta. Jautājums par jebkādu maksāšanu būtu valdības kompetencē un tikai pēc tam, kad visas iesaistītās iestādes būs sniegušas savus viedokļus.

Valsts kancelejas sagatavotajā dokumentā esot norādīts: valstij nodalot Flikam piederošās «airBaltic» akcijas no konvertējamām obligācijām, starptautiskā šķīrējtiesa var uzskatīt, ka valsts pārkāpusi objektīvu paļāvību, ziņoja «Panorāma».

No Flika pretenzijas izriet, ka viņš vēlas no valsts panākt 62 miljonus latu, informēja «Panorāma».

«airBaltic» ir 1995.gadā dibināta akciju sabiedrība. Patlaban galvenais akcionārs ir Latvijas valsts ar 99,8% akciju.

Fliks darbu lidsabiedrībā pēc toreizējo akcionāru - Latvijas valsts un SIA «Baltijas Aviācijas sistēmas» - vienošanās pameta 2011.gada rudenī. «Baltijas Aviācijas sistēmas» vienādās daļās piederēja Flikam un Bahamās reģistrētajai kompānijai «Taurus Asset Management Fund Limited».


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: airBaltic, Anrijs Matīss, Bertolds Fliks

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats