25. februāris,
Vārda dienas: Alma, Annemarija
Sākuma lapa » Makroekonomika » Prognozes: strauji pieaugs bezdarnieka pabalsta saņēmēju skaits, arī pabalsta apmērs
Prognozes: strauji pieaugs bezdarnieka pabalsta saņēmēju skaits, arī pabalsta apmērs
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 17. jūlijs 2012, 15:01
Nākamgad gaidāmas izmaiņas bezdarbnieku pabalstu izmaksā – neatkarīgi no darba stāža bezdarbnieki pabalstu varēs saņemt deviņus mēnešus. Pašlaik bezdarbniekam ar stāžu līdz deviņiem gadiem pabalstu maksā vien četrus mēnešus. Labklājības ministrija (LM) plāno, ka bezdarbnieku pabalsta saņēmēju skaits strauji pieaugs, bet 2015. gadā strauji palielināsies arī pabalsta vidējais apmērs.


Bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits gan nepalielināsies bezdarba pieauguma dēļ, bet gan tieši tāpēc, ka to varēs saņemt deviņus mēnešus. Pašlaik pabalstu saņem vien trešā daļa bezdarbnieku un tas vidēji ir tikai 100 latu liels. 2015. gadā tiek prognozēts vidējais pabalsta pieaugums līdz 150 latiem.

Lai arī tas prasa ievērojamus papildu līdzekļus, valdība pieņēmusi lēmumu pagarināt bezdarbnieku pabalsta izmaksas ilgumu. Labklājības ministrijā (LM) Neatkarīgajai pastāstīja, ka no 2013. gada 1. janvāra kopējais bezdarbnieka pabalsta saņemšanas ilgums visiem bezdarbniekiem būs deviņi mēneši, savukārt bezdarbnieka pabalsta apmērs gan joprojām būs atkarīgs no cilvēka veiktajām sociālajām iemaksām un darba stāža, savukārt pabalsta izmaksa – atkarīga no bezdarba ilguma. «Pirmos trīs mēnešus bezdarbnieki pabalstu varēs saņemt pilnā apmērā, nākamos trīs mēnešus – 75 procentu apmērā no piešķirtā bezdarbnieka pabalsta, savukārt pēdējos trīs mēnešus – 50 procentus,» skaidro LM pabalstu politikas nodaļas eksperte Ināra Baranovska.

Pašlaik bezdarbniekiem pabalsts tiek izmaksāts saskaņā ar kārtību, kāda bija spēkā līdz 2009. gada 1. jūlijam, kas noteic, ka bezdarbnieka pabalstu izmaksā atkarībā no bezdarbnieka apdrošināšanas stāža. Līdz ar to pašlaik bezdarbnieks ar stāžu līdz deviņiem gadiem pabalstu saņem tikai četrus mēnešus, bezdarbnieks ar stāžu no desmit līdz 19 gadiem – sešus mēnešus, bet bezdarbniekam ar visgarāko darba stāžu no 20 gadiem un vairāk to maksā deviņus mēnešus.

Lai ieviestu šīs izmaiņas, nepieciešams papildu finansējums. Pēc LM aprēķiniem, bezdarbnieka pabalsta izmaksa visiem bezdarbniekiem deviņus mēnešus no 2013. gada 1. janvāra, salīdzinot ar 2012. gadā plānotiem izdevumiem, papildus prasīs 818 800 latus. Savukārt 2014. un 2015. gadā bezdarbnieku pabalstu izmaksai salīdzinājumā ar šo gadu jau nepieciešamas ievērojami lielākas – miljonos mērāmas – summas, proti, 2014. gadā papildus vajadzēs 3,4 miljonus latu, bet 2015. gadā – jau 7,9 miljonus latu. LM pabalstu politikas nodaļas vadītāja pienākumu izpildītājs Maksims Ivanovs skaidro, ka papildu izdevumu palielinājums tieši 2014.–2015. gadā saistīts ar to, ka, pēc bāzes prognozēm, tiek plānots bezdarbnieku pabalsta saņēmēju skaita samazinājums, bet, pagarinot bezdarbnieku pabalsta izmaksu, pabalsta saņēmēju skaits var pieaugt. 2015. gadam tiek plānots arī bezdarbnieka pabalsta apmēra pieaugums, norāda LM. Tas vidēji varētu sasniegt vismaz 150 latus.

No Nodarbinātības valsts aģentūras uzskaitē esošajiem 117 606 bezdarbniekiem pabalstu saņem tikai 33 000 cilvēku. Pabalsta vidējais apmērs mēnesī ir tikai 101 lats.


Diskusija par rakstu (1)

Atslēgvārdi: Ināra Baranovska, Labklājības ministrija

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats