02. decembris, Sestdiena
Vārda dienas: Meta, Sniedze
Sākuma lapa » Sabiedrība » Atbalsta kompromisa piedāvājumu pensijām; ministre izsaka pateicību Saskaņas centram
Atbalsta kompromisa piedāvājumu pensijām; ministre izsaka pateicību Saskaņas centram
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 15. maijs 2012, 16:07
Labklājības ministrija (LM) vēl pirms Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdes izplatījusi viedokli, ka piekrīt atsevišķu Saeimas politiķu ierosinājumiem par lēzenāku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu. Labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) komisijas sēdē pat izteica pateicību Saskaņas centram par izpratni, kāpēc jāceļ pensionēšanās vecums.


Sociālo un darba lietu komisijā iesniegti 57 priekšlikumi pensiju likuma izmaiņām. Labklājības ministrija paziņojusi, ka atbalsta vairākus no tiem. LM piekrīt ierosinājumiem par lēzenāku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu. Proti, pensionēšanās vecumu sākot paaugstināt no 2014. gada, to tomēr katru gadu paaugstinot tikai par trīs mēnešiem līdz 2025. gadā tiktu sasniegts 65 gadu vecums. Šādu priekšlikumu iesniedzis gan Saeimas opozīcijas deputāts Andrejs Klementjevs (SC) un Zatlera reformu partijas Saeimas frakcija. Līdzšinējā likumprojekta redakcija paredzēja 2014. un 2015.gada 1.janvārī pensionēšanās vecumu paaugstināt par trim mēnešiem, bet, sākot ar 2016.gadu, ik gadu to paaugstināt par pusgadu līdz 2020.gadā būtu sasniegts 65 gadu vecums, raksta NRA.lv.

Komisijas sēdē A. Klementjevs atzina, ka "tas ir sāpīgs, bet kompromiss". Pensionēšanās vecums tiks paaugstināts lēnāk, to būs arī vieglāk paskaidrot sabiedrībai. Savukārt arodbiedrību pārstāvji vēlreiz uzsvēra, ka savu viedokli nav mainījuši un uzskata, ka nevar paaugstināt pensionēšanās vecumu jau no 2014. gada, jo nav paredzēti nekādi uzlabojumi ne veselības, ne izglītības, ne nodarbinātības jomā.

Ministre Ilze Viņķele pateicās Saskaņas centra deputātiem par konstruktīvu darbu un izpratni par to, ka pensionēšanās vecums ir jāceļ.

Kopumā deputātiem bija jābalso par diviem priekšlikumiem - vai nu atbalstīt deputātes Aijas Barčas (ZZS) priekšlikumu, kuram piekrīt arī arodbiedrības, un paaugstināt pensionēšanās vecumu 2016. gadā, vai arī par otru priekšlikumu - paaugstināt pensionēšanās vecumu no 2014. gada, bet lēnāk. Ar balsu vairākumu (deviņi par, viens pret, viens atturas) deputāti atbalstīja 2014. gadu. Pret bija A. Barča, jo viņa iestājas par savu priekšlikumu attiecībā uz 2016. gadu, atturējās viņas partijas biedrs Andris Bērziņš.

Sociālo lietu komisijas debates par pensiju likumu turpinās.

LM arī norāda, ka atbalstāms ir arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšlikums par to, ka līdz 2015. gada 31. decembrim tiek saglabāti pensijas sākumkapitāla aprēķināšanas atvieglojumi cilvēkiem, kuriem darba stāžs ir lielāks par 30 gadiem. Ja cilvēkam laikā no 1996. līdz 1999.gadam alga ir bijusi mazāka par valstī noteikto vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanā ņem vērā vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valstī.

Tāpat LM piekrīt saglabāt līdzšinējo invaliditātes pensijas aprēķināšanas kārtību.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Ilze Viņķele, Labklājības ministrija, pensijas, Saskaņas centrs

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats