16. jūlijs, Otrdiena
Vārda dienas: Estere, Hermīne
Sākuma lapa » Sabiedrība » Pensijas pārskatīs secīgi
Pensijas pārskatīs secīgi
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 15. janvāris 2016, 9:39
Ikviens pensionārs, kuram tiks pārrēķināta 2010. gadā piešķirtā pensija, saņems Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vēstuli, kurā būs norādīts pārrēķinātās pensijas apmērs un pensijas izmaksas kārtība, informē Labklājības ministrija.


Šajā gadā pakāpeniski tiks uzsākts vecuma, apgādnieka zaudējuma un izdienas pensiju pārrēķins cilvēkiem, kuriem pensija piešķirta vai pārrēķināta 2010. Pārrēķins turpināsies līdz 2016. gada augustam. VSAA pārrēķinās tās pensijas, kas ir piešķirtas vai pārrēķinātas laikā no 2010. gada 1. janvāra līdz 2010. gada 31. decembrim, proti, kuru aprēķināšanā piemērots 2009. gada negatīvais apdrošināšanas iemaksu algas kapitāla indekss.

Saskaņā ar Labklājības ministrijas sniegto informāciju, pensijas netiks pārrēķinātas un pārskaitītas uzreiz visiem 2010. gadā pensijā aizgājušajiem, bet pakāpeniski. VSAA pārskatīs pensijas, ņemot vērā to piešķiršanas secību 2010. gadā. «Tas nozīmē, ka vispirms pārskatīs tās pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2010. gada pirmajā ceturksnī, pēc tam secīgi arī tās pensijas, kas piešķirtas nākamajos gada periodos,» stāsta Labklājības ministrijas speciāliste Marika Kupče, ziņo NRA.lv


2010. gadā piešķirtās pensijas pārskatīs, pārrēķinot pensijas kapitālu, proti, 2009. gada negatīvā kapitāla indeksa vietā piemērojot skaitli 1. Kopumā visas pensijas VSAA pārskatīs līdz 2016. gada augustam. Ja pensija pēc pārskatīšanas būs lielāka nekā iepriekš, tad pensijas starpību par laika posmu no 2016. gada 1. janvāra līdz mēnesim, kad VSAA reāli veiks konkrētās pensijas pārskatījumu, cilvēks saņems pēc lēmuma pieņemšanas, bet ne vēlāk kā 2016. gada augustā.

Pensionāram VSAA nosūtīs lēmumu par pensijas pārskatīšanu, tajā būs norādīts pensijas apmērs pēc pārskatīšanas un pensijas izmaksas kārtība. Pārrēķins notiks arī divos nākamajos gados – 2017. gadā pārrēķinās 2011. gadā piešķirtās pensijas un 2018. gadā pārrēķinās 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā piešķirtās pensijas. Speciālisti atgādina, ka turpmāk būs novērsta situācija, kad kapitāla indekss ir negatīvs, piemērojot izlīdzināšanas metodi. Negatīvos un pozitīvos indeksus aizstās ar skaitli 1 līdz laikam, kad negatīvo un pozitīvo indeksu reizinājums būs lielāks par skaitli 1. Jauno pensijas kapitāla aktualizēšanas kārtību piemēros, sākot ar 2009. gadam noteikto indeksu, kas bija pirmais negatīvais indekss.

Pensiju aprēķina katram cilvēkam individuāli, par pamatu ņemot pensijas sākuma kapitālu (aprēķināts, ņemot vērā darba stāžu līdz 1996. gadam un vidējo iemaksu algu laika periodā no 1996. gada līdz 1999. gadam), pensijas kapitālu (no 1996. gada 1. janvāra personificētajā kontā reģistrētās sociālās apdrošināšanas iemaksas), kā arī pensionēšanās vecumu, skaidro pensiju eksperti. Pensionēšanās vecums katru gadu palielinās par trim mēnešiem, un 2016. gadā tas ir 62 gadi un deviņi mēneši.
Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: pensijas

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats