25. maijs, Sestdiena
Vārda dienas: Anšlavs, Junora
Sākuma lapa » Nekustamais īpašums » Naudas pieplūdums saviļņo dzīvokļu tirgu
Naudas pieplūdums saviļņo dzīvokļu tirgu
Autors: Arnis Kluinis, NRA.lv / 17. augusts 2018, 9:51
Rīgas standartapbūves dzīvokļu cenu korekciju jūlijā par –29 eiro par kvadrātmetru nekustamo īpašumu tirdzniecības starpnieks Latio izskaidro nevis ar naudas aizplūšanu, bet ieplūšanu Latvijā kopumā un mājokļu tirgū tajā skaitā.


«Jūtam, kā cilvēki apzinās savu ienākumu pieaugumu,» Neatkarīgajai teica Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns. Tas ļauj viņiem ņemt lielākus kredītus un pirkt nevis padomju laiku daudzdzīvokļu māju dārgākos, bet jauno projektu lētākos dzīvokļus. Kredītu ņemšana nozīmē arī to, ka bankas pašlaik tādus kredītus dod. Tajā pašā laikā, pēc E. Šīna teiktā, nav nekādu iemeslu panikai arī padomju laiku dzīvokļu tirgū. Jauno projektu mājokļu pieplūdums tirgū nav pārmērīgs, un padomju laiku dzīvokļi turpina kalpot jauniešiem par viņu pirmo pieturas punktu ceļā uz aizvien labākiem mājokļiem un citiem nekustamiem īpašumiem.

Krasu cenu izmaiņu uzrādīšana pēdējos gados kļuvusi par Latio firmas stilu, kura ietvaros šā gada jūlijā sasniegts rekords pēc izmaiņu amplitūdas. Pērn tieši jūlijā Latio uzrādīja +18 eiro, bet decembrī koriģēja cenas ar -12 eiro. Uzņēmuma skaidrojums ir tāds, ka cenas lēkā atbilstoši tam, cik daudz vai maz konkrētā mēneša laikā pabeigti darījumi ar dārgākajiem padomju laiku dzīvokļiem. Ar to domāta cena nevis par dzīvokli kopā, bet par vienu dzīvokļa kvadrātmetru. Šo cenu izkliede izsakāma amplitūdā vismaz +/-100 eiro pret vidējo cenu. Konkrētās cenas caurmērā aug apgriezti proporcionāli dzīvokļu kopējai platībai, un katrā konkrētā gadījumā tās uz augšu vai uz leju velk daudzi konkrēti apstākļi saistībā ar dzīvokļa atrašanās vietu pilsētā un ēkā, ēkas nolietojumu vai atjaunošanas pasākumiem, dzīvokļa labiekārtojumu; sava loma arī pircēja un pārdevēja nostādnēm vai nu ātrāk veikt darījumu, vai gaidīt labākas cenas, kas vieniem nozīmē augstāku, bet otriem - zemāku cenu.

Latio jūlija mērījuma rezultāts noliek visu trīs lielāko dzīvokļu tirgus starpnieku norādītās cenas zem 800 eiro robežlīnijas. Triju savstarpēji neatkarīgu mērījumu un aprēķinu rezultāts šobrīd ir 792 eiro Arco Real Estate izpildījumā. Iepriekš līdzīga to pašu starpnieku nosaukto cenu hierarhija tika manīta 2013. gada jūnijā, kad šīs firmas nosauktā cena pirmā tika pāri 600 robežlīnijai. Kā redzams, cenu kāpums piecos gados par nepilniem 200 eiro nav straujš un vairāk saistīts ar eiro vērtības kritumu nekā ar dzīvokļu vērtības pieaugumu. Tagadējā eiro drukāšana (emisija) palielina naudas daudzumu, kas meklē sev izmantojumu, mētājoties starp dažādiem ieguldījumu veidiem un šo veidu segmentiem. Lai pagaidām paliek tā, ka atšķirības mājokļu cenu izmaiņu novērtējumā radījusi Latio, Arco Real Estate un Ober Haus izstrādāto vidējo cenu aprēķināšanas metodiku atšķirīgā jutība pret tirgus svārstībām, kas nav pavērsiens tirgus virzībā no cenu pieauguma uz samazināšanos.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats