19. janvāris, Trešdiena
Vārda dienas: Alnis, Andulis
Sākuma lapa » Sabiedrība » KP aicina nepārmaksāt par mācību grāmatām
KP aicina nepārmaksāt par mācību grāmatām
Autors: Andris Jurkevics / BIZNESS.LV / 20. augusts 2013, 14:03
Noslēdzot pēc Izglītības un zinātnes ministrijas lūguma uzsākto mācību literatūras tirgus uzraudzību, Konkurences padome (KP) secinājusi, ka konkurences tiesību pārkāpumi tirgū nav notikuši. Vienlaikus KP norāda: lai mācību literatūru iegādātos lētāk, pašvaldību vai valsts līmenī plašāk jāizmanto pastāvošās iespējas iepirkt to bez mazumtirdzniecības uzcenojuma, kā arī jāturpina meklēt risinājumi konkurences veicināšanai mācību literatūras tirgū.


KP norāda – situācijā, kad publiskais finansējums ir nepietiekams, ir būtiski, lai skolas mācību literatūru iepirktu vairumtirdzniecībā, tā izvairoties no mazumtirdzniecības uzcenojuma, kas mācību literatūrai svārstās no aptuveni 20 līdz pat 70%. Par līdz galam neizmantotām iespējām iepirkt grāmatas bez mazumtirdzniecības uzcenojuma liecina lielais grāmatu apjoms, ko izdevēji pārdod grāmatnīcām.

Ņemot vērā, ka 2010. – 2012. gadā dažādi Latvijas izdevēji no 30 līdz pat 60% no to izdotajām mācību grāmatām pārdeva grāmatnīcām, KP secinājusi, ka gan skolas, gan individuālie pircēji (vecāki) par mācību literatūras iegādi pārmaksājuši, neizmantojot krietni lētākās vairumtirdzniecības un internetā piedāvātās iegādes iespējas. Tāpēc turpmāk, lai palielinātu vienā reizē iepērkamo materiālu apjomu un tā saņemtu pēc iespējas izdevīgākas cenas, valsts vai pašvaldību līmenī jāizvērtē iespējas mācību grāmatas iepirkt centralizēti.

Uzraudzības ietvaros KP apzināja izmaiņas, kādas tirgū notikušas kopš 2007.gada, kad tika veikta iepriekšējā uzraudzība. Tika analizētas normatīvā regulējuma izmaiņas, aplūkots mācību literatūras izdošanas process, izdevēju tirgus daļu un piedāvājuma izmaiņas, uzcenojumu veidošanas stratēģijas un barjeras ienākšanai tirgū. Tāpat tika uzklausīti nozares atbildīgo institūciju, skolu, skolotāju, asociāciju un izdevēju pārstāvju viedokļi.

Izvērtējot tirgus situāciju, KP secināja, ka, lai arī konkurence tirgū ir neliela un tajā darbojas viens izteikts līderis, konkurences tiesību pārkāpumi tirgū nav notikuši.

Saskaņā ar tirgus uzraudzības datiem izdevēju loks Latvijā kopš 2007.gada ir palicis gandrīz nemainīgs un tirgū darbojas SIA „Apgāds Zvaigzne ABC”, SIA „Izdevniecība RaKa”, SIA „Lielvārds”, SIA „Izdevniecība Pētergailis”, SIA „Mācību Grāmata”, SIA „Retorika A” un Latviešu valodas aģentūra, bet darbību uzsākusi nelielā izdevniecība Turība. Būtiskāk konkurence ir saasinājusies tikai svešvalodu mācību grāmatu segmentā, jo darbību Latvijā uzsākušas vai paplašinājušas vairākas ārvalstu izdevniecības, piemēram, Longman un Oxford.
Tirgus uzraudzības ietvaros īpaši tika analizēta SIA „Apgāds Zvaigzne ABC” darbība, jo uzņēmums ir izteikts tirgus līderis – vērtējot pēc apgrozījuma, tā tirgus daļa pārsniedz 60%, bet pēc pārdotā mācību materiālu skaita pat 70% no tirgus, turklāt uzņēmumam ir plašs grāmatnīcu tīkls. Lai pārliecinātos, vai savās grāmatnīcās šis uzņēmums nediskriminē citu mācību literatūras izdevēju grāmatas, piemērojot tām lielākus uzcenojumus nekā paša izdotajām grāmatām, KP veica salīdzinošu cenu, uzcenojumu un piegādāto mācību grāmatu apjoma analīzi. SIA „Apgāds Zvaigzne ABC” sniegtā informācija liecināja, ka uzcenojumi citu izdevniecību izdotajām mācību grāmatām būtiski neatšķiras no pašas izdotajām grāmatām piemērotajiem uzcenojumiem un uzņēmums nav ļaunprātīgi izmantojis savu tirgus varu.

Arī, salīdzinot mācību grāmatu uzcenojumus SIA „Apgāds Zvaigzne ABC” mazumtirdzniecības tīklā un citu mazumtirgotāju grāmatnīcās, būtiskas atšķirības netika konstatētas. Tiesa, apmēram vienādi augstais uzcenojumu līmenis, kāds tiek piemērots mācību grāmatu realizācijas tirgū, neatkarīgi no šā tirgus dalībnieku darbības mēroga, netieši liecina par nepietiekamu konkurenci, nenodrošinot pircējiem ieguvumus zemāku mācību grāmatu cenu veidā.

Šobrīd Latvijā nav daudz profesionālu mācību grāmatu autoru vai autoru kolektīvu, tāpēc izdevēji autoru piesaistē saskaras ar grūtībām un jo īpaši mazākajiem izdevējiem ir grūti konkurēt ar lielajiem tirgus dalībniekiem. Tādējādi jau šajā posmā veidojas barjera plašāka mācību materiālu klāsta izveidei. KP vērtēja arī citas barjeras, uz kurām norādīja mācību grāmatu izdevēji, tai skaitā mācību literatūras apstiprināšanas procesu un valsts noteikto standartu neskaidrības, tomēr saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas sniegto informāciju daudzas problēmas ir atrisinātas vai tiek risinātas šobrīd.

Tāpat, lai arī mācību literatūras izdošanas tirgū pastāv salīdzinoši daudz barjeru, tirgus uzraudzībā netika gūts apstiprinājums tam, ka mācību grāmatu izdošana kopumā būtu nerentabls bizness. Izvērtējot peļņas rādītājus no 2009. līdz 2011.gadam kopējā mācību literatūras tirgū, secināts, ka vairumam izdevēju tieši mācību grāmatu izdošana spējusi nodrošināt peļņu.
Ar uzraudzības rezultātiem KP ir iepazīstinājusi Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī tirgus dalībniekus – mācību grāmatu izdevējus.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Izglītības un zinātnes ministrija, Konkurences padome, mācību materiāli

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats