19. janvāris, Trešdiena
Vārda dienas: Alnis, Andulis
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » KP atļauj Rīgas piena kombināta un Valmieras piena apvienošanos
KP atļauj Rīgas piena kombināta un Valmieras piena apvienošanos
Autors: Apollo.lv / 9. maijs 2012, 12:37
Konkurences padome (KP) nolēma atļaut «Thyrenos Holdings Ltd.», kurai ir netieša izšķiroša ietekme AS «Rīgas piena kombināts», iegūt izšķirošu ietekmi pār AS «Valmieras piens».


KP pārstāve Inita Kabanova portālu «Apollo» informēja - lai novērstu uzņēmumu apvienošanas iespējamo negatīvo ietekmi uz konkurenci, KP tiem paredzējusi virkni saistošo noteikumu, kas aizsargā zemnieku, kā arī mazāko tirgotāju intereses.

Tā kā piena pārstrādes nozare Latvijā ir sadrumstalota, jo tajā darbojas daudz uzņēmumu, kas nereti strādā, pilnībā neizmantojot ražošanas jaudas, savā lēmumā KP norāda, ka divu uzņēmumu konsolidācija kopumā vērtējama pozitīvi.

Apvienojot resursus un zinātību, uzņēmumi var nodrošināt efektīvāku darbību un līdzvērtīgāk sadarboties ar spēcīgajiem mazumtirgotājiem, stiprināt eksportspēju, kā arī palielināt pieprasījumu pēc svaigpiena, jo īpaši pēc piena kvotu atcelšanas veicinot piena lopkopības attīstību Latvijā.

Lielā daļā tirgu, kuros darbojas AS «Rīgas piena kombināts» un AS «Valmieras piens», apvienošanās draudus konkurencei nerada. Tā siera, biezpiena, sviesta, margarīna, saldā un skābā krējuma, biezpiena, kā arī jogurta vairumtirdzniecības tirgos šo uzņēmumu tirgus daļas ir nelielas vai to produkciju ir salīdzinoši vieglāk aizstāt ar citu Latvijas vai ārvalstu ražotāju produkciju, skaidro Kabanova.

Tāpat apvienošanās neietekmēs konkurences situāciju piena dzērienu, ilgstoši uzglabājamo pienu, saldējumu, biezpiena sieriņu, dažādu desertu, gāzēto dzērienu un siera suliņu tirgos, jo nevienā no tiem šobrīd nedarbojas abi apvienošanās dalībnieki vienlaikus, secina KP.

Savukārt tirgos, kuros apvienošanās rezultātā uzņēmumi iegūs būtiski lielākas tirgus daļas nekā pirms apvienošanās – piena un kefīra vairumtirdzniecības tirgū, kā arī svaigpiena iepirkuma tirgū – joprojām saglabāsies spēcīga konkurence starp pārstrādes uzņēmumiem gan Latvijā, gan svaigpiena iepirkuma tirgū – Baltijas mērogā, uzsver padomē.

Tādējādi gan zemniekiem, gan mazumtirgotājiem saglabāsies iespējas sadarboties ar citiem piena pārstrādātājiem, turklāt lielajiem mazumtirgotājiem jau vēsturiski Latvijā izveidojusies liela tirgus vara, bet piena ražotāji savu tirgus varu arvien nostiprina, veidojot kooperatīvus.

Tomēr, lai nepieļautu, ka apvienotais uzņēmums, izmantojot iegūto palielināto tirgus varu, varētu uzspiest savus nosacījumus mazākiem sadarbības partneriem, KP paredzējusi saistošos noteikumus, kas aizsargā zemnieku un tirgotāju intereses:

*Ja apvienotais uzņēmums vēlēsies lauzt līgumu ar kādu no svaigpiena piegādātājiem, tam par savu nodomu jāinformē savlaicīgi – vismaz 30 dienas iepriekš (izņēmums ir piena kvalitātes prasību nenodrošināšana). Savukārt, ja līgumu lauzt vēlēsies mazās zemnieku saimniecības, kas piegādā ne vairāk kā 500 kilogramus svaigpiena dienā, pārstrādes uzņēmums šādu iespēju nedrīkst liegt ilgāk par 15 dienām.
*Attiecībā uz Latvijas zemnieku saimniecībām, apvienotais tirgus dalībnieks drīkst piemērot tikai uz vienlīdzīgiem nosacījumiem balstītu cenu un prēmiju politiku, turklāt informācijai par šiem nosacījumiem jābūt pēc zemnieku pieprasījuma brīvi pieejamai.
*Lai nepieļautu, ka pārstrādātāju tirgus varas pieauguma rezultātā cieš mazākie tirgotāji, KP aizliegusi apvienotajam uzņēmumam «sasaistīt» savu produkciju – gan mazumtirgotājiem, gan vairumtirgotājiem jābūt iespējai iegādāties pienu un kefīru (arī rūgušpienu, tīrkultūru, paniņas u.c. līdzīgos produktus), nesasaistot tos ar pienākumu pirkt citus piena produktus.

Šādi saistošie noteikumi apvienotajam uzņēmumam jāievēro līdz 2015.gada 31.martam. Savukārt apvienošanās atļauja ir spēkā sešus mēnešus no KP lēmuma saņemšanas dienas – ja šajā laikā apvienošanās netiks īstenota, lai apvienotos, uzņēmumiem būs atkārtoti jāvēršas KP.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Inita Kabanova, Konkurences padome, Rīgas piena kombināts, Thyrenos Holdings Ltd., Valmieras piens

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats