23. jūnijs,
Vārda dienas: Līga
Sākuma lapa » Ziņas pasaulē » Ukraiņi patiesību meklē savās bibliotēkās
Ukraiņi patiesību meklē savās bibliotēkās
Autors: Kristīne Klauze / NRA.lv / 28. marts 2014, 10:43
Grāmatu lasīšana ir viena no cilvēka pamatvajadzībām. To savas valsts krīzes laikā secinājuši ukraiņu bibliotēku pārstāvji, kas šonedēļ uzturas Latvijā.


Jūrmalas, Ventspils, Rīgas un citu pilsētu bibliotēkas šonedēļ apmeklē programmas Līderi dalībnieki – aptuveni 15 dažādu Ukrainas pilsētu, tai skaitā Krimas bibliotēku speciālisti, kuri tikai nesen sākuši savas profesionālās gaitas. Ukraiņus NRA.lv pārtvēra Ventspilī, kur vizītes organizators Vladimirs Kupričs atklāj, ka viņu viesošanās galvenais mērķis ir iepazīties ar Latvijas bibliotēku inovatīvajiem pakalpojumiem. Labākās idejas ukraiņi ieviesīšot savās bibliotēkās.

Turpinot sarunu par Ukrainas tagadējo karsto notikumu iespaidu uz bibliotēku ikdienas darbu, ukraiņi atklāj, ka cilvēku pieplūdums bibliotēkās ir krietni palielinājies. Dņepropetrovskas apgabala bibliotēkas bibliotekāre Jūlija Zuļeva skaidro, ka, mājās skatoties televīziju vai lasot ziņas internetā, cilvēki no tās informācijas apjūk, tāpēc labāk dodas uz bibliotēkām, kur notiek pasākumi un diskusijas, pulcējas domubiedri, ar kuriem var parunāt un apspriest aktualitātes. «Bibliotēka kļūst aktuālāka, jo piedāvā sabiedriski politiskus novirzienus informācijā. Ir cerības, ka tas saliedēs mūsu sabiedrību un tiks veikts solis uz priekšu, lai informācija tiktu dziļāk analizēta un apspriesta no dažādiem skatpunktiem,» sacīja Jūlija.

Vladimirs turpināja, ka Maidana notikumu kulminācijas laikā, kad cilvēki stāvēja barikādēs un aktīvi protestēja, dažas sabiedriskās organizācijas nāca klajā ar iniciatīvu izveidot Maidana bibliotēku kādā organizācijas ēkā. Iedzīvotāju atsaucība bija liela un daudzi sanesa dažādas grāmatas. Grāmatu klāsts bija ļoti daudzveidīgs, tās bija dažādās valodās, un viss pat bija sistematizēts pa tēmām. «Tā bija pati populārākā bibliotēka Kijevā. Bieži varēja redzēt skatu, ka cilvēks no Maidana, saģērbies aizsargtērpā, sēž un lasa grāmatu. Tā ka lasīšana mazumā negāja, tieši otrādi. Tas bija unikāls notikums,» stāstīja Vladimirs. «Tas viss parādīja, ka grāmatu lasīšana ir viena no cilvēka pamatvajadzībām,» piebilda Ukrainas bibliotēku modernizācijas programmas Bibliomist pārstāve Anna Taranenko.

Ukrainas notikumos aktīvi iesaistījusies arī Ukrainas parlamenta bibliotēka, kas teritoriāli atrodas Maidana tiešā tuvumā. Tā savās telpās ļāva izveidot hospitāli, kur ārstēja ievainotos, un, protams, paralēli darbojās arī kā bibliotēka.

Vaicāts, vai šajā laikā ir mainījusies ukraiņu ikdiena, Vladimirs iesaucās, lai cilvēki mazāk skatās Krievijas televīziju. Tad viss šķitīšot citādi. Ukrainā viss esot normāli un nekādu problēmu nav. Arī Kijevā esot mierīgi un droši kā nekad.

Delegācijas sastāvā bija arī Krimas pārstāve, taču viņa no intervijas atteicās. Šajā situācijā labāk esot nerunāt.

Tikmēr, runājot par iespaidiem Ventspilī, Vladimirs stāsta, ka ukraiņiem bija interesanti uzzināt, kā bibliotēka pārliecina pilsētas pašvaldību, ka bibliotēkas attīstībai ir jābūt prioritātei arī tik industriālā pilsētā kā Ventspils. Ukraiņu pilsētās tas esot ļoti aktuāli, jo viņu pašvaldības šajā jomā ir visai smagnējas, proti, amatpersonām nav īstas izpratnes, kāpēc tas ir vajadzīgs.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: bibliotēkas, Krima, Ukraina

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats