23. janvāris, Sestdiena
Vārda dienas: Grieta
Sākuma lapa » Makroekonomika » Saeima pieņem 2014.gada valsts budžeta projektu
Saeima pieņem 2014.gada valsts budžeta projektu
Autors: NRA.lv / 17. oktobris 2013, 17:31
Saeima ceturtdien, 17.oktobrī, pirmajā lasījumā pieņēma likumprojektu "Par valsts budžetu 2014.gadam", likumprojektu "Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014., 2015. un 2016.gadam" un saistītos 38 likuma grozījumus, informē Informāciju sagatavoja Saeimas Preses dienests.


2014.gada valsts budžeta likumprojekts paredz,ka nākamā gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti virs 7 miljardiem eiro  (4 922 594 380 lati), bet izdevumi - 7,14 miljardu eiro apmērā(5 019 893 005 lati), savukārt budžeta deficīts paredzēts 0,6 procentu apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). Konsolidētā kopbudžeta (kopā ar pašvaldībām) ieņēmumi nākamgad plānoti 8,58 miljardu eiro, bet izdevumi 8,75 miljardu eiro apmērā, līdz ar to konsolidētā kopbudžeta deficīts tiek prognozēts 0,7 procentu apmērā no IKP, raksta NRA.lv.

2014.gada valsts budžeta projektā kā prioritāri ir noteikti pasākumi sabiedrības ienākumu nevienlīdzības mazināšanai, lielāku nodokļu samazinājumu paredzot iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem un ģimenēm ar bērniem. Tāpat kā prioritāte noteikta demogrāfiskās situācijas uzlabošana, tostarp lielāks atbalsts jaunajiem vecākiem un ģimenēm bērna pieskatīšanai. Paredzēts arī, ka nākamajā gadā brīvpusdienas skolā saņems pirmo trīs klašu skolēni.

Par vienu procentu plānots samazināt sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi, līdz 75 eiro (Ls 52,71) palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu un līdz 165 eiro (Ls 115,96) atvieglojumu par apgādībā esošām personām. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi plānots saglabāt līdzšinējā apmērā - 24 procenti.

Tāpat nākamgad paredzēts līdz 320 eiro (Ls 225) paaugstināt minimālo darba algu, atsākt indeksēt visas pensijas un paaugstināt darba algu zemāk atalgotajiem sabiedriskajā sektorā strādājošajiem - mediķiem, pedagogiem, iekšlietu un tieslietu sistēmā strādājošajiem, kā arī sociālās un kultūras jomas darbiniekiem.

Vairāki pasākumi paredzēti valsts konkurētspējas stiprināšanai, tostarp reģionu attīstībai un pakalpojumu pieejamībai iedzīvotājiem, kā arī plānots uzsākt valsts autoceļu sakārtošanas programmu. Lai veicinātu jaunu investīciju ienākšanu ekonomikā un ieguldījumus ražošanā un pētniecībā, paredzēti vairāki nodokļu administrēšanas atvieglojumi uzņēmējiem.

Budžeta projektā paredzēta iespēja prēmēt attiecīgo struktūru darbiniekus par atklātiem un novērstiem noziedzīgiem nodarījumiem finanšu jomā, par ēnu ekonomikas apkarošanu un godīgas konkurences veicināšanu, kā arī valsts vai pašvaldību budžeta izdevumu samazināšanu.

No nākamā gada gan policistiem, robežsargiem, ugunsdzēsējiem un glābējiem, gan arī Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm tiks paredzēts finansējums virsstundu darba samaksai, ja papildus dienesta pienākumiem nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu vai steidzamu un iepriekš neparedzētu uzdevumu izpildi.

Nākamgad paredzētas arī vairākas izmaiņas nodokļos, tostarp ar nodokli plānots aplikt nepienācīgi uzturētus valsts aizsargājamos kultūras pieminekļus un noteiktajos termiņos nepabeigtas būves, palielināt akcīzes nodokli autogāzei, dabas resursu nodokli iepakojumam, veciem un nolietotiem transportlīdzekļiem un pirotehnikas izstrādājumiem, kā arī palielināt izložu un azartspēļu nodokli.

Budžeta projekts paredz no nākamā gada atteikties no fiksētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa. Līdzšinējie šī nodokļa maksātāji fiksēto nodokli varēs maksāt vēl divus gadus, bet jauni maksātāji šim nodokļu režīmam pieteikties vairs nevarēs. Plānots arī, ka pensionāri par savu saimniecisko darbību varēs maksāt samazinātu patentmaksu.

Lai pastiprinātu cīņu ar ēnu ekonomiku un izskaustu aplokšņu algas, paredzēti pasākumi, tādu gadījumu novēršanai, kad uzņēmums, tostarp mikrouzņēmums, saviem darbiniekiem samaksu par darbu noformē kā aizdevumu, tādējādi izvairoties no nodokļu nomaksas.

Cīņai ar fiktīvajiem uzņēmumiem, plānots pastiprināt pasākumus, lai novērstu iespēju reģistrēt uzņēmumu personām, kas uzskatāmas par riska personām, kā arī adresē, ja tajā saimniecisko darbību nav iespējams veikt, piemēram, patversmē.

Saeima šodien noteica, ka priekšlikumi budžeta projekta 2.lasījumam iesniedzami līdz šī gada 18.oktobra pulksten 17.00. Galīgajā lasījumā par likumprojektu "Par valsts budžetu 2014.gadam", vidēja termiņa budžeta ietvaru 2014.-2016.gadam un 38 likuma grozījumiem Saeima lems 6.novembrī.

Par nākamā gada valsts budžeta projektu balsoja 65 deputāti, pret - 27 deputāti.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: budžets, Saeima, TUA

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats