24. maijs, Piektdiena
Vārda dienas: Ilvija, Marlēna, Ziedone
Sākuma lapa » Makroekonomika » Apsola pensijas indeksēt visiem
Apsola pensijas indeksēt visiem
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 30. augusts 2013, 9:54
Labklājības ministrija apņēmusies nākamgad nodrošināt visu pensiju indeksāciju, tomēr par to, kāds mehānisms pielietojams, vēl notiks diskusijas ar pensionāru organizācijām oktobrī.


Pagaidām diemžēl ministrija vēl nevar piedāvāt aprēķinus katram no trim variantiem pensiju indeksēšanai. Tomēr Latvijas Pensionāru federācija nākamnedēļ rīko Vislatvijas pensionāru akciju par pensionāru tiesībām.

Pašlaik Labklājības ministrija (LM) izstrādā priekšlikumus pensiju indeksācijai 2014. gadā un turpmākajos gados. Par šiem priekšlikumiem plānotas diskusijas Senioru konsultatīvās padomes sēdē 9. oktobrī, Neatkarīgajai apliecināja ministrijā. Iespējamie pensiju indeksācijas veidi nākamgad varētu būt trīs, un visi trīs paredz indeksēt visu pensionāru pensijas. Pirmais variants ir indeksēt visas pensijas ar patēriņa cenu indeksu, kā to paredz spēkā esošais likums, un tā, kā pensijas indeksētas līdz pat 2009. gadam, kad indeksācija tika iesaldēta. Pensijas palielinājums šādā variantā būtu atkarīgs no inflācijas, un koeficients tiktu piemērots konkrētai pensijai, kur, protams, lielākie ieguvēji būtu tie, kuriem ir lielākas pensijas.

Otrs variants ir indeksēt visas pensijas līdz noteiktam apmēram, piemēram, indeksu piemērot pensijas daļai līdz 150 latiem. Tas dotu vienādu pielikumu visām pensijām, jo ar koeficientu tiktu aplikta vienāda daļa no pensijas, taču pagaidām tas izklausās pēc visai komplicētas sistēmas aprēķinu dēļ. Arī trešais variants varētu būt sarežģīts tieši no aprēķinu viedokļa, taču visai taisnīgs, proti, piemērot diferencētu koeficientu atkarībā no pensijas apmēra. Tā rezultātā lielāku pielikumu pensijām saņemtu mazās pensijas, mazāku – lielākas, taču tiktu indeksētas visas pensijas un nenotiktu pensionāru sadalījums, kā tas ir šogad, kad indeksēs tikai pensijas līdz 200 latiem.

Šogad septembrī tiks indeksētas visas pensijas (bez piemaksas) līdz 200 latiem, bet politiski represētajiem – visas pensijas neatkarīgi no pensijas apmēra. Ko tas nozīmē? Pensijas indeksēs tiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieku zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem pensijas piešķirtas līdz 2013. gada 31. augustam un to apmērs nepārsniedz 200 latu. Piemaksas indeksācijā neņems vērā, jo tās nav pensiju sastāvdaļa. Vecuma pensijas saņem 479 921 cilvēks.

Savukārt politiski represētajiem cilvēkiem indeksēs visas pensijas, neņemot vērā to apmēru. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras informācijas, 2013. gada jūnijā pensijas izmaksāja 16 451 politiski represētajam.

Septembrī indeksēs arī atlīdzības par darbspēju zaudējumu un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu, kas piešķirtas sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai konstatēto arodslimību, ja šo atlīdzību apmērs nepārsniedz 200 latu. Indeksētās pensijas un atlīdzības cilvēki saņems septembrī atbilstoši saviem pensiju izmaksu datumiem.

Indeksācijā izmantos indeksu 1,04. LM norāda, ka pensijas apmēru pēc indeksācijas ikviens var aprēķināt, sareizinot līdzšinējo pensijas summu ar indeksu 1,04. Piemēram, ja piešķirtā pensija ir 178 lati, tad pēc indeksācijas tā būs – 185,12 latu jeb par 7,12 latiem lielāka nekā līdz šim. Tiesa, te jāņem vērā arī nodoklis, kas tiek piemērots pensijas apmēram virs 165 latiem, kā arī tas, ka precīzi aprēķināt pensijas pieaugumu var tad, ja ir zināma pensija bez piemaksas, jo tieši šī pamatpensijas jāreizina ar indeksu.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Labklājības ministrija, pensijas, pensiju indeksācija, pensionāri

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats