22. maijs, Trešdiena
Vārda dienas: Emīlija
Sākuma lapa » Makroekonomika » Eiro dēļ pensijas vēlas maksāt ātrāk
Eiro dēļ pensijas vēlas maksāt ātrāk
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 19. jūnijs 2013, 9:58
Lai visu apjomīgo valsts sociālās apdrošināšanas sistēmu sagatavotu situācijai, kad Latvijā visi norēķini tiks veikti Eiropas vienotajā valūtā – eiro, Labklājības ministrija (LM) plānojusi nodrošināties pret visām riskantām situācijām un lūgusi valdību no sociālā budžeta šogad piešķirt papildu naudu janvāra pensiju un pabalstu izmaksai jau šāgada decembrī.


Papildus nepieciešami vairāk nekā 20 miljoni latu, liecina otrdien valdībā izskatītais LM ziņojums par papildu valsts budžeta apropriācijas piešķiršanu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) administrēto pakalpojumu izmaksas nodrošināšanai 2013. gadā saistībā ar eiro ieviešanu.

Lai VSAA nodrošinātu darbu eiro valūtā, jākonvertē informācija vienā no valsts lielākajām datu bāzēm – sociālās apdrošināšanas informācijas sistēmā. Tur glabājas ziņas par personu ienākumiem, sociālās apdrošināšanas iemaksām, ieguldījumiem pensiju 2. līmenī, piešķirtajiem un izmaksātajiem pabalstiem, kā arī ļoti daudz papildu informācijas, kas nepieciešama ikdienas darbā.

Valdībā izskatītajā ziņojumā LM norāda: VSAA pakalpojumu izmaksas nodrošināšanai saistībā ar eiro ieviešanu nepieciešams papildu finansējums 20,24 miljonu latu apmērā, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas budžetā 19,6 miljoni latu un valsts pamatbudžetā 661 082 lati. LM speciāliste Marika Kupče skaidro, ka šī nauda nekādā veidā nav vajadzīga tehniskajam darbam, lai sistēmu sakārtotu atbilstoši jaunajai naudai, bet gan tam, lai janvāra pabalstus un pensijas izmaksātu jau šāgada beigās. «Informatīvais ziņojums un papildu finansējuma pieprasījums 20,24 miljonu latu apmērā saistīts ar tehniska risinājuma realizāciju un paredz risku mazināšanas pasākumus saistībā ar savlaicīgu maksājumu nodrošināšanu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administrēto pakalpojumu izmaksas nodrošināšanai, 2014. gada sākumā pārejot uz eiro,» atbild ministrijā.

LM sagatavojusi priekšlikumus izmaksu laika grafika izmaiņām 2013. gada decembrī, pārceļot 2014. gada janvāra sākuma maksājuma datumus uz 2013. gada nogali, lai VSAA klientiem tiktu nodrošināta pakalpojumu saņemšana. No šīs summas neviens santīms netiks izmantots VSAA sistēmu uzlabošanai vai tamlīdzīgi – VSAA visi maksājumi iedzīvotājiem ir jāsaskaņo ar Valsts kasi. «Tā kā paredzams, ka vēl šāgada 31. decembrī komercbankas veiks pārskaitījumus, Valsts kase uzreiz ar 2014. gada 1. janvāri nevarēs sākt savas sistēmas pāreju uz eiro,» skaidro M. Kupče. Līdz ar to, lai mazinātu risku, ka iedzīvotāji nākamā gada sākumā nesaņem pensijas vai pabalstus, tos rosināts izmaksāt šāgada beigās.

Svarīgākais darbs pēc konvertācijas ir datu pareizības pārbaude jeb testēšana. Lai pārliecinātos, ka konvertācijas rezultātā sistēma darbojas pareizi, nepieciešams testa režīmā nodrošināt sistēmas darbību vismaz vienu pilnu mēnesi, pārliecinoties, ka arī eiro visa informācijas apstrāde notiek pareizi. Lai izmaksas uzsāktu eiro valūtā, sistēmai jābūt gatavai izmaksu datu sagatavošanai janvāra izmaksām jau 10. decembrī, apliecina LM.

Pēc pagājušajā nedēļā notikušās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdes par pensiju indeksāciju izskanēja ziņas, ka eiro varētu ietekmēt pensiju palielināšanu. Taču, kā rakstīja Neatkarīgā, šīs bažas saistītas tieši ar tehnisko risinājumu, jo šogad jāveic visu maksājumu konvertācija eiro, kā arī – tiek plānota indeksācija, kad būs jāpārrēķina daļa pensiju. LM norādīja: lai viss būs droši, skaidrībai par indeksāciju jābūt līdz 1. jūlijam, ko Saeimas deputāti apsolīt nevarēja.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: eiro, eiro ieviešana, eiro zona, Labklājības ministrija, pensija, pensionāri

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats