20. janvāris, Trešdiena
Vārda dienas: Aļģirds, Oļģerts, Orests
Sākuma lapa » Makroekonomika » Vidējā alga valstī turpina augt jau trešo gadu pēc kārtas
Vidējā alga valstī turpina augt jau trešo gadu pēc kārtas
Autors: Apollo.lv / 31. maijs 2013, 14:06
Vidējā darba samaksa valstī gada griezumā turpina augt jau trešo gadu pēc kārtas, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati.


Šā gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 1. ceturksni, bruto darba samaksa pieauga par 4,2% (no 466 līdz 486 latiem), sabiedriskajā sektorā – par 4,4% (no 488 līdz 510), bet privātajā – par 4,3% (no 453 līdz 472). Vispārējās valdības sektorā pieaugums bija 5,1% (no 446 līdz 469 latiem).

Neto darba samaksa šā gada 1.ceturksnī bija 350 lati jeb 72% no darba samaksas pirms nodokļu nomaksas, turklāt tās īpatsvars palielinājās par vienu procentpunktu, samazinoties iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmei no 25% līdz 24% kopš 1.janvāra.

Neto darba samaksas pieaugums gada laikā apsteidza patēriņa cenu kāpumu (0,4%) par 4,8%, tādejādi palielinot algoto darbinieku pirktspēju.


Salīdzinot ar pagājušā gada 4.ceturksni, bruto darba samaksa valstī samazinājās par 1,7%. Sabiedriskajā sektorā samazinājums bija 4,0%, privātajā – 0,3%, bet vispārējās valdības sektorā – 2,2%.

Darbinieku skaitā ietverot arī algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos iesaistītos bezdarbniekus, mēneša vidējā bruto darba samaksa šā gada 1.ceturksnī bija 482 lati. Pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem 1.ceturksnī minētajos darbos piedalījās vidēji 8,6 tūkstoši bezdarbnieku.

Šā gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2012. gada atbilstošo periodu, darba samaksa visstraujāk augusi tādās nozarēs kā valsts pārvalde – par 8,0%, tirdzniecība – par 6,4%, informācijas un komunikācijas pakalpojumi – par 6,2%, būvniecība – par 6,1%, lauksaimniecība – par 5,8% un nekustamie īpašumi – par 5,3%.

Minētajās nozarēs darba samaksas kāpumu ietekmēja gan regulārās darba samaksas, gan neregulāro piemaksu un prēmiju pieaugums. Valsts pārvaldē saskaņā ar pieņemto valsts budžetu 2013. gadam algas straujāk augušas Iekšlietu ministrijas un Tieslietu ministrijas sistēmu darbiniekiem. Pieaudzis atalgojums arī Saeimas deputātiem un citām amatpersonām, kuru algas piesaistītas vidējās darba samaksas pārmaiņām valstī.

Gada laikā algas nav mainījušās ūdens apgādē, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē, savukārt neliels samazinājums vērojams administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē –0,2%.

Apstrādes rūpniecībā, salīdzinot ar pārmaiņām iepriekšējā gadā, pieauguma temps ir samazinājies –2013. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2012. gada 1. ceturksni, mēneša bruto darba samaksa kāpusi par 3,6% (2012. gadā – vidēji par 4,6%).Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: alga, Centrālā statistikas pārvalde, vidējā alga

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats