28. janvāris, Sestdiena
Vārda dienas: Kārlis, Spodris
Sākuma lapa » Makroekonomika » Darba nodokļu reformai meklē virzību caur Saeimu
Darba nodokļu reformai meklē virzību caur Saeimu
Autors: Imants Vīksne / NRA.lv / 15. augusts 2012, 11:00
Vīlusies valdības divkosībā, arodbiedrību organizācija sākusi meklēt citus veidus, kā panākt ilgi solīto nodokļu sloga samazināšanu darbaspēkam.


Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība uzsākusi konsultācijas ar parlamentārajām partijām, norādot – ja arī Saeima nespēs piespiest valdību pildīt solījumus par darba nodokļu reformu, tad kā galējais solis tiekot paturēta iespēja rosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu, raksta NRA.LV.

Pirmdien ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) vadītāju Pēteri Krīgeri tikās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde, lai pārrunātu nepieciešamību atsākt darba nodokļu reformu.

Vēl maijā Nacionālās trīspusējās sadarbības padomē Finanšu ministrija (FM) atbalstīja darba devēju un arodbiedrību prasību paaugstināt atvieglojumus par apgādībā esošajām personām, kā arī atsākt krīzes laikā pārtraukto nodokļu sloga mazināšanu darbaspēkam. Tomēr jūlija nogalē FM un valdība pieņēma diametrāli pretēju lēmumu un atkāpās no sociālajiem partneriem dotajiem solījumiem par neapliekamā minimuma celšanu un atvieglojumiem par apgādībā esošajām personām.

LBAS uz šādu divkosību reaģējusi visnotaļ kategoriski, paziņojot, ka ir gatava rosināt Saeimas atlaišanu. Vakar tikšanās laikā ar ZZS P. Krīgers atzina, ka pie varas esošā partija Vienotība ir kļuvusi iedomīga un spēj akli realizēt savu politiku, taču nedomā par cilvēku reālajiem dzīves apstākļiem. Sociālie partneri uzsver, ka, ja tiktu paaugstināta Latvijas darba nodokļu konkurētspēja Baltijas valstu vidū, tad Latvijā būtu sagaidāma straujāka ekonomikas izaugsme, bezdarba mazināšanās, legālās uzņēmējdarbības konkurences spējas paaugstināšanās pret ēnu ekonomiku, ēnu ekonomikas samazināšanās, vidējā atalgojuma pieaugums, nodokļu ieņēmumu pieaugums, kā arī iedzīvotāju emigrācijas motivācijas mazināšanās.

Arī opozīcijā esošā ZZS līdzīgi kā sociālie partneri uzskata, ka valdības piedāvātās nodokļu izmaiņas 2012.–2015. gadam ir neefektīvas un nedemonstrē vēlmi risināt tautsaimniecības, arī demogrāfijas problēmas. Savienības pārstāve Ilona Jurševska sarunā ar Neatkarīgo atzina, ka ZZS frakcija jau pavasarī iesniedza Saeimas Budžeta komisijai priekšlikumu, sākot ar 2013. gadu, sākt samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi par 9% trīs gadu laikā – no 25% līdz 16% 2015. gadā. Savukārt IIN atvieglojumu par apgādībā esošu personu likmi noteikt 50% apmērā no minimālās algas. «Uzklausot arodbiedrību argumentus, Zaļo un zemnieku savienības frakcija ir gatava atkārtoti sagatavot attiecīgus priekšlikumus izmaiņām likumdošanā, virzot šo jautājumu caur Saeimas, nevis valdības gaiteņiem. Arodbiedrības ir vīlušās tajā sadarbības mehānismā, kas tām pastāv ar valdību, jo Nacionālās trīspusējās sadarbības padomē dotie solījumi netiek pildīti. Gadījumā ar darba nodokļu reformas virzīšanu Ministru kabineta līmenī ir notikusi liekulīga retorika, tādēļ arodbiedrības meklē atbalstu, lai attiecīgo iniciatīvu virzītu ar parlamenta palīdzību,» komentēja politiķe. Līdz ar to ZZS valde ar LBAS ir vienojusies par vienotu pozīciju jaunā 2013. gada budžeta sagatavošanā. Tostarp ZZS un LBAS gatavos priekšlikumu īstenot nodokļa samazinājumu tādām preču un pakalpojumu grupām kā pārtika, siltumenerģija, medikamenti u. c., kas šobrīd veido būtisku izdevumu daļu lielākajā daļā Latvijas mājsaimniecību.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Darba nodokļu reforma, Saeima

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats