04. jūnijs,
Vārda dienas: Elfrīda, Sindija, Sintija
Sākuma lapa » Makroekonomika » Labklājības ministrija pieļauj iespēju likvidēt trūcīgā statusu
Labklājības ministrija pieļauj iespēju likvidēt trūcīgā statusu
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 7. marts 2012, 12:18
Turpmāk, lai pašvaldībā saņemtu sociālās palīdzības pabalstu, trūcīgajai personai būs obligāts pienākums reģistrēties kā bezdarbniekam Nodarbinātības valsts aģentūrā, Neatkarīgā uzzināja Labklājības ministrijā (LM).


Par bezdarbniekiem gan nevajadzēs obligāti reģistrēties tiem iedzīvotājiem, kuriem ir legāls darbs, bet maza alga, kas dod tiesības saņemt sociālo palīdzību. Arī trūcīgā statusu plānots piešķirt uz īsāku laiku. LM arī apstiprināja, ka pašlaik notiek diskusijas, vai vispār neatteikties no trūcīgā statusa piešķiršanas. Tas varētu būt viens no sociālās palīdzības sistēmas reformas iespējamiem variantiem.

Pašlaik LM strādā pie sociālās palīdzības sistēmas reformas (jau tuvākajā laikā jāiepazīstina ministrijas vadība), kurā būs vairāki varianti, viens no tiem – iespējamā atteikšanās no trūcīgā statusa vai izmaiņas attiecībā uz ienākumu līmeni, kad cilvēku atzīst par trūcīgu, un trūcīgā statusa kā tāda izmantošanas iespējām. «Diskutējam arī par iespējām atteikties no trūcīgā statusa, jo tas nekādi nav nepieciešams, piešķirot, piemēram, garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu, ne visas trūcīgas personas var saņemt šo pabalstu, jo GMI līmenis ir 40 latu, bet trūcīgā ienākumu līmenis ir 90 latu,» atbild LM speciālisti.

Kamēr vēl reformu plāni top, konkrētas izmaiņas paredz LM precizējumi noteikumos par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu, kas izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Šīs izmaiņas paredz, ka turpmāk tiem cilvēkiem darbspējīgā vecumā, kuri pašvaldībā vēlēsies saņemt sociālās palīdzības pabalstu, būs jāreģistrējas kā bezdarbniekiem. Līdz šim sociālās palīdzības pabalstus varēja saņemt arī cilvēki, kuriem bija piešķirts darba meklētāju statuss. Tomēr, kā noskaidroja Neatkarīgā, tas nenozīmē, ka tikai bezdarbnieki varēs pretendēt uz sociālo palīdzību. Ir daudz cilvēku, kuri strādā, saņem nelielu algu, līdz ar to arī var būt trūcīgi. «Nosacījums reģistrēties kā bezdarbniekam ir tikai viens no kritērijiem. Ja persona strādā, tad viņam jāuzrāda ienākumi no darba, un atbilstoši tiem tiks vērtēts, vai var atzīt par trūcīgu,» skaidro LM speciāliste Marika Kupče.

Atbilstību trūcīgas ģimenes statusam pašvaldības varēs noteikt uz laiku līdz trim mēnešiem, bet tikai gadījumā, ja vismaz viens no pilngadīgajiem ģimenes locekļiem būs darbspējas vecumā, izņemot nestrādājošus cilvēkus ar invaliditāti. Pārējos gadījumos trūcīgā statusu noteiks uz laiku līdz sešiem mēnešiem (pašlaik uz sešiem un 12 mēnešiem).

Vēl salīdzinājumā ar pašreiz noteikto paredzēts samazināt naudas līdzekļu uzkrājumus, kas varēs būt trūcīgas ģimenes īpašumā. Proti, tie varēs būt līdz minimālās darba algas apmēram (200 latu) mājsaimniecībai kopumā. «Izmaiņas būs tādas, ka šobrīd šis 200 latu uzkrājums var būt uz katru ģimenes locekli, bet tad drīkstēs tikai kopumā būt 200 latu,» teica M. Kupče.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: GMI, Labklājības ministrija, Marika Kupče

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats