22. maijs, Trešdiena
Vārda dienas: Emīlija
Sākuma lapa » Veselība, medicīna » Pacienti un ārsti dusmīgi: birokrātija turpina radīt jūkli zāļu izrakstīšanā
Pacienti un ārsti dusmīgi: birokrātija turpina radīt jūkli zāļu izrakstīšanā
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 22. oktobris 2019, 11:19
Pēc ārstēšanās slimnīcā pacienti turpmāk saņems tādu izrakstu, kurā nebūs norādīti slimnīcā lietoto zāļu komerciālie nosaukumi, bet tikai šo zāļu aktīvā viela. Šīs izmaiņas noteikumos seko jau iepriekš Veselības ministrijas pieņemtajam uzstādījumam – receptēs rakstīt tikai aktīvo vielu, nevis konkrēta ražotāja medikamentus – un politikai ar mērķi samazināt zāļu cenas.

Kā tas ietekmēs to pacientu veselības aprūpi, kuriem ārstēšanās jāsaņem arī pēc izrakstīšanās no slimnīcas? Veselības ministrija skaidro, ka drīzāk pacientiem grūtības rada tas, ka tagad pastāv atšķirīga prakse, veidojot šos slimnīcu izrakstus - daļa ārstu raksta konkrēta ražotāja lietotos medikamentus, citi - aktīvo vielu, bet citi vispār neieraksta neko, norādot, ka turpmākā ārstēšana ir ģimenes ārsta kompetencē.

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē būs jāraksta zāļu aktīvā viela, lai nodrošinātu, kā uzsver Veselības ministrija, racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas. Mērķis ir arī samazināt pacientu līdzmaksājumu apjomu. Savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Konkrētu zāļu nosaukumu receptēs varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums pacienta veselībai. Saskaņā ar noteikumiem 30 procentos gadījumu ģimenes ārsts varēs norādīt zāļu oriģinālo nosaukumu, bet ar skaidru medicīnisku pamatojumu. Veselības ministrija vēlas panākt tādu rezultātu, ka pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu.

Tagad šādas izmaiņas (un atšķirībā no augstāk minētajām šīs varētu stāties spēkā jau janvārī) plānotas arī attiecībā uz tām zālēm, kuras slimnīcu ārsti ieraksta, pacientu izrakstot no stacionāra - turpmāk zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas, bet, lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu. To paredz Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi noteikumos par medicīnisko dokumentu lietvedības kārtību, kas paredz lietot zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu arī ārstniecības personas izrakstā no stacionāra vai ambulatorajā pacienta medicīniskajā kartē, norādot informāciju par turpmāk lietojamajiem medikamentiem. «Izraksts ir viens no svarīgākajiem dokumentiem, no pacientu interešu viedokļa raugoties, un to pacients saņem no attiecīgās stacionārās vai ambulatorās iestādes, kurā tiek aprakstīts pacienta veselības stāvoklis, tajā skaitā nepieciešamā zāļu terapija,» stāsta Veselības ministrijas speciāliste Anna Strapcāne. Pašlaik šajos izrakstos norādītā informācija ir dažāda, viena daļa norāda zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu, bet citi lieto konkrēta zāļu reģistrācijas īpašnieka zāļu komerciālo nosaukumu. «Tas rada apmulsumu pacientos un apgrūtina arī ģimenes ārstu darbu, proti, pastāv situācijas, kurās pacients uzstāj, ka ārsts speciālists ir norādījis konkrēta komerciāla nosaukuma zāles, ko būtu jāturpina lietot, lai gan nepastāv medicīniska nepieciešamība tieši pēc konkrētā ražotāja zālēm, kuras, iespējams, ir arī dārgākas,» Veselības ministrijas viedokli pauž A. Strapcāne.

Par šiem noteikumiem bija arī sabiedriskā apspriešana. Latvijas Ārstu biedrībai iebildumu nav, vienīga tā nevēlētos, lai ārstiem palielinātos administratīvā slodze. Savukārt Latvijas Ģimenes ārstu asociācija uzsver, ka administratīvais slogs būtiski pieaugs, jo «pacientiem, kuri lieto kompensējamos medikamentus, būs jāskaidro zāļu nosaukuma maiņa, kā arī būs jāveic izsniegto zāļu, kuras mainīsies, terapeitiskā efekta un blakusparādību uzraudzība». Latvijas Bērnu alergologu un pneimologu biedrība uzskata, ka ir jāparedz izņēmumi, jo pašlaik kompensējamo zāļu un iekārtu sarakstā ir pieejamas vismaz astoņas inhalāciju ierīces, kuru lietošana ļoti būtiski atšķiras. Pacienti un ģimenes tiek regulāri apmācīti, kā pareizi lietot konkrēto inhalāciju ierīci, jo terapeitiskās medikamenta devas nodrošināšanai ir nepieciešama laba pacientu līdzestība un pareiza inhalatora lietošanas tehnika. Alergologi aicina pieļaut zāļu komerciālā nosaukuma ierakstīšanu, uz ko Veselības ministrija atbild: izrakstā papildus vispārīgajam nosaukumam var norādīt arī pamatojumu, kāpēc pacientiem būtu jālieto konkrētas firmas inhalators.

Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats