04. februāris, Sestdiena
Vārda dienas: Daila, Veronika
Sākuma lapa » Sabiedrība » Piesakās uz četrām vietām ES olimpā
Piesakās uz četrām vietām ES olimpā
Autors: Jānis Lasmanis / NRA.LV / 30. janvāris 2014, 11:40
Vienotība, startējot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, par sava saraksta līderi izvirzījusi Valdi Dombrovski, turklāt viņš jau oficiāli tiek minēts kā viens no eiroparlamenta lielākās politiskās grupas – Eiropas Tautas partijas – kandidātiem augstajam Eiropas Komisijas prezidenta amatam.


Iepazīstinot ar savu sarakstu, Vienotība neslēpa, ka vēlētos iegūt četras no deviņām Latvijai atvēlētajām Eiropas Parlamenta (EP) deputātu vietām.

V. Dombrovskim tas nozīmētu atgriešanos, jo tieši no EP ērtās atmosfēras viņš tika ierauts krīzes satricinātajā Latvijas ikdienā, kad 2009. gada februārī tika apstiprināts Ministru prezidenta amatā.

Bijušais premjerministrs par Eiropas Tautas partijas (EPP) prezidenta Žozefa Daula teikto, ka līdz ar Somijas premjerministru Jirki Katainenu un vēl diviem kandidātiem viņš varētu pretendēt uz Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatu, ir skeptisks. Nenoliedzot savu kandidatūru, viņš aicina necelt gaisa pilis, jo jākonkurē ar ļoti pieredzējušiem kandidātiem gan EPP ietvaros, gan no citām politiskajām grupām EP. To, vai EPP virzīs V. Dombrovski kā savu EK prezidenta kandidātu, politiskā grupa izlems savā kongresā, kas Dublinā norisināsies 6. un 7. martā. Vienotības saraksta flagmanis gan nesmādētu arī citus amatus EK un labprāt ieņemtu kādu no Eiropas komisāru amatiem.

Līdz ar V. Dombrovski Vienotības vārdā EP centīsies iekarot arī Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš, deputāti Atis Lejiņš, Andrejs Judins un bijušais aizsardzības ministrs Atis Pabriks. No iespējas atgriezties EP arī nākamajā sasaukumā neatsakās arī pašreizējie Vienotības eiroparlamentārieši. Neoficiāla informācija liecina, ka, piemēram, Sandra Kalniete varētu būt saraksta otrais numurs, bet A. Pabriks – trešais. Tomēr oficiāli tas kļūs zināms pēc partijas domes sēdes 15. februārī.

Jāpiemin, ka partijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa tiešām turējusi partijas biedriem doto solījumu un nav iekļauta uz EP kandidējošo 19 cilvēku sarakstā.

Līdz Vienotības paziņojumam par saviem kandidātiem no lielajiem politiskajiem spēkiem tikai Nacionālā apvienība (NA) oficiāli nosaukusi savus kandidātus. NA sava saraksta priekšgalā izvirzījusi jau šobrīd EP strādājošo ekonomistu Robertu Zīli. Viņam seko tieslietu ministre Baiba Broka, kas tikai pērn kļuva pazīstama plašākā sabiedrībā, startējot Rīgas domes vēlēšanās kā NA kandidāte galvaspilsētas mēra amatam.

Reformu partijai, kas 11. Saeimā iekļuva kā otra lielākā frakcija, bet drīz vien cieta no milzīga sabiedrības uzticības krituma, dalība EP vēlēšanās vairs nav starp svarīgākajiem uzdevumiem. Zināms, ka vēlmi startēt vēlēšanās paudis partiju pārstāvošais deputāts Vilnis Ķirsis, taču partijas darba kārtībā šis jautājums vismaz pagaidām nav iekļauts.

Arī plašāko vēlētāju atbalstu baudošais Saskaņas centrs nesteidzas ar sava saraksta veidošanu. Andrejs Klementjevs informēja, ka šobrīd zināms tikai topošā saraksta pirmais numurs – Boriss Cilēvičs. Par pārējiem kandidātiem vēl divas nākamās nedēļas tiks aptaujātas partijas pirmorganizācijas reģionos.

Par kandidātiem EP vēlēšanām nav skaidrības arī Zaļo un zemnieku savienībā. Vien neoficiāla informācija liecina, ka saraksta pirmo trijnieku varētu veidot Latvijas Bērnu fonda vadītājs Andris Bērziņš, kādreizējā EK pārstāvniecības vadītāja Latvijā Iveta Šulca un Saeimas deputāte Iveta Grigule. Lēmumu par sarakstu veidojošajiem cilvēkiem partija pieņems rīt.

***

Partiju flagmaņi ceļā uz Eiropas Parlamentu

- Vienotība

Valdis Dombrovskis, Saeimas deputāts

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte

- Nacionālā apvienība

Roberts Zīle, Eiropas Parlamenta deputāts

Baiba Broka, tieslietu ministre

- Zaļo un zemnieku savienība

Andris Bērziņš, Latvijas Bērnu fonda vadītājs

Iveta Šulca, diplomāte

- Saskaņas centrs

Boriss Cilēvičs, Saeimas deputāts

- Reformu partija*

Vilnis Ķirsis, Saeimas deputāts

*Partijā vēl nav lemts par kandidēšanu

Avots: NRA.lv aptauja


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Eiropas Parlaments, Eiropas Tautas partija, Valdis Dombrovskis, Vienotība

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats