29. februāris, Ceturtdiena
Vārda dienas:
Sākuma lapa » Sabiedrība » Straujuma mēģina nogludināt asumus
Straujuma mēģina nogludināt asumus
Autors: NRA.lv / 10. janvāris 2014, 10:04
Valdības veidošanas process šobrīd norit pēc pīļu medību principa — politiķu publiskā retorika ir piesardzīga, nevēloties partnerus izbiedēt ar kādu strauju kustību. Tikmēr aizkulisēs skaidri noprotams, ka neviens no spēlētājiem nav gatavs nolaist tēmekli no mērķa, uz kuru vienlaicīgi lūkojas vairāki šāvēji.


Pagaidām ministru portfeļu sadalē viens no lielākajiem strīdus objektiem ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kuras vadību Laimdota Straujuma joprojām piedāvā Nacionālajai apvienībai, lai gan to kategoriski pieprasījusi Zaļā partija. Saeimā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas sastāvā zaļo kustību pārstāv četri politiķi, t.i., Kārlis Seržants, Rihards Eigims, Raimonds Vējonis un Ingmārs Līdaka, kuri uzstāj — ja vides nozare nenonāks viņu rokās, topošā koalīcija ar viņu balsīm nevarēs rēķināties. Lai gan L. Straujuma ir mēģinājusi šo situāciju regulēt, piedāvājot ZZS kārotās ministrijas parlamentārā sekretāra posteni, maz ticams, ka zaļie ar to samierināsies.

Saskatāmi vairāki procesi

K. Seržants atzīst: „mēs sevi nevaram iedomāties bez šīs sfēras”, savukārt I. Līdaka papildina: „mūsu vēlmi var saprast. Bez iespējām ietekmēt vides jomu mēs politikā kļūstam bezjēdzīgi.” Savukārt kuluāros baumo, ka aiz virspusēji loģiskās zaļo vēlmes uzraudzīt Vides aizsardzības jomu saskatāmi daudz dziļāki procesi. Tiek runāts, ka patiesais nemiera cēlājs ir kreisais flangs, kas nevēlas pieļaut, ka VARAM nonāk viņu oponentu, nacionālās apvienības rokās. Kreisi orientētajai Rīgai tas varētu nozīmētu daudz sarežģītākas attiecības ar ministriju, kam ir pilnvaras gan finansiāli, gan politiski ietekmēt pašvaldības darbu.

Otra versija liecina, ka sīvo cīņu par VARAM raisa Eiropas Savienības struktūrfondi, kuru izlietojumu nākamajam periodam lielā mērā uzraudzīs tieši VARAM. Tomēr neoficiālās sarunās gan vairāki šā brīža opozīcijas, gan arī pozīcijas politiķi Neatkarīgajai uzsvēra — līdz Saeimas vēlēšanām iespējas piekļūt Eiropas naudai būs niecīgas, jo tikai vasaras nogalē noslēgsies pēdējās juridiskās formalitātes. Tieši tādēļ tuvākajos mēnešos ES naudas jautājumos ne mazāk izšķirīga būs finanšu ministra personība, jo Finanšu ministrija ir vadošā iestāde Eiropas fondu izlietojuma uzraudzībā. Kā zināms, līdzšinējais ministrs A. Vilks paša partijas iekšējo domstarpību dēļ var tikt izstumts no posteņa, atbrīvojot vietu Saeimas Budžeta komisijas vadītājam Jānim Reiram.

Visneērtākajā situācijā šobrīd atrodas pati ZZS, nevarēdama skaidri formulēt vai prasība par VARAM ir visas savienības vai tikai zaļā flanga uzstādījums. ZZS līderis Uldis Augulis sarunā ar NRA.lv bija izvairīgs vien uzsverot, ka diskusija par VARAM nav ultimāts, bet gan loģisks sarunu process. Ne mazāk piesardzīga ir arī Vienotības vadība, kas vadās pēc principa — dzīvosim, redzēsim. Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis Neatkarīgajai atzina, ka nekāda katastrofa pagaidām nav notikusi un vissliktākajā scenārijā koalīcija varētu strādāt arī tad, ja tai nebūtu četru zaļā flanga deputātu atbalsta Saeimā.

Iespējama rokāde

Ne mazāk saraustīti rit portfeļu sadale arī Reformu partijai (RP). Šķietami neloģiska ir bijusi iekšlietu ministra Riharda Kozlovska gatavība atteikties no posteņa par labu tam, lai amatu saglabātu Ārlietu ministrijas vadītājs Edgars Rinkēvičs, jo tieši iekšlietu nozares vadītāju visaugstāk novērtējusi gan pati partija, gan Valsts prezidents un sabiedrība kopumā. Aizkulisēs baumoja, ka R. Kozlovska upurēšanās ir bijusi iekšējo intrigu rezultāts, jo ar lielu iekšparteisko ietekmi apveltītais E. Rinkēvičs nevēlējās samierināties ar mazāk prestižo Eiropas lietu ministra posteni, kas Eiropas prezidentūras priekšvakarā tiktu radīts īpaši viņam. Tiesa, vakar L. Straujuma neloģisko situāciju steidzās noregulēt, piedāvājot RP paturēt gan iekšlietu, gan arī ārlietu ministrijas, papildus saglabājot arī ietekmīgo ekonomikas ministra portfeli. Tiesa, nav zināms vai RP šim amatam joprojām virzīs līdzšinējo ministru Danielu Pavļutu . Iespējams, šajā krēslā varētu sēsties līdzšinējais izglītības nozares vadītājs, ekonomikas zinātņu doktors Vjačeslavs Dombrovskis, kura portfelis jaunajā variācijā tiek piedāvāts ZZS. Tādējādi ZZS saskaņā ar L. Straujumas piedāvājumu tiktu Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija, Zemkopības ministrija, kā arī parlamentārā sekretāra amats VARAM. Bet nacionālā apvienība bez VARAM varētu uzņemties atbildību arī par Tieslietu un Kultūras ministrijām, kā arī iegūt parlamentārā sekretāra amatu Labklājības ministrijā.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Laimdota Straujuma, VARAM, ZZS

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats