21. jūnijs, Piektdiena
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds
Sākuma lapa » Sabiedrība » VARAM – nacionāļu ķīlniece
VARAM – nacionāļu ķīlniece
Autors: Jānis Lasmanis / NRA.LV / 19. novembris 2013, 17:37
Nacionālajai apvienībai (NA) pasludinot par spēkā neesošu koalīcijas līgumu, aktuāls kļuvis jautājums – vai Vienotības stūrētā valdība nebūs spiesta ilgāku laiku vadīt valsti bez pilnvērtīga vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra.


Nav nekādu garantiju, ka NA atbalstīs Reformu partijas (RP) izvirzīto pēcteci Edmundam Sprūdžam, kurš ministra krēslu atstās 1. decembrī, raksta NRA.lv.

Spēkā esošie normatīvie akti nosaka, ka ministru Saeima apstiprina ar vienkāršu balsu vairākumu. Līdz aizvadītajai ceturtdienai aktuālajā koalīcijā, kurai vajadzētu balsot vienoti, bija 55 balsis, no kurām 13 – Nacionālajai apvienībai. Pēc ceturtdienas turbulencēm koalīcijā trīspadsmit NA deputāti varēs balsot saskaņā ar katra individuālo izpratni par ministra kandidāta atbilstību amatam. Tā vismaz apgalvo NA līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

Viņš skaidro, ka apvienība, vērtējot kandidāta atbilstību amatam, ņems vērā tā attieksmi gan pret gāzes tirgus liberalizāciju, gan mikrouzņēmumu nodokļa pieauguma tempiem. Balsojot par likumu budžeta paketi, NA nomācošs vairākums šīs izmaiņas likumā atbalstīja, taču tagad, koalīcijas līguma nesaistīti, apsver domu tās pārskatīt.

Jau vēstīts, ka Saeima, apstiprinot budžetu, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz pakāpeniski palielināt mikrouzņēmumu nodokli, sākot no 2015. gada, līdz 2017. gadā tas sasniegs 15%. Mikrouzņēmumam, kura apgrozījums gadā nepārsniedz 7000 eiro (Ls 4920), šī nodokļa likme būs 9%. Ja apgrozījums pārsniegs minēto summu, likme 2015. gadā būs 11%, 2016. gadā – 13%, bet, sākot ar 2017. gadu, – 15%.

Pieņemot, ka ministra apstiprināšanas laikā parlamentā būs ieradušies un balsos visi 100 deputāti, atliek sešiem NA pārstāvjiem līdz ar opozīciju nobalsot pret reformistu kandidātu, un premjerministram Valdim Dombrovskim būs jānosauc ministrs, kas uz nenoteiktu laiku būs spiests sēdēt ne tikai uz sava, bet arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra krēsla.

No RP atšķēlušos sešu deputātu līderis Klāvs Olšteins pat pieļauj, ka šo apsvērumu dēļ reformisti, lai pirms vēlēšanām nesašķobītu savas jau tā nestabilās pozīcijas, mēģinās amatā saglabāt E. Sprūdžu. Tomēr neatkarīgais sešnieks atbalstīs jebkuru izpluinītās koalīcijas vienošanos.

RP priekšsēdētājs Edmunds Demiters šādu iespēju gan nepieļauj. Partijas valde un Saeimas frakcija esot lēmusi, ka jaunā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadītāja kandidatūra tiks apspriesta 25. novembrī, lai jau 5. decembra Saeimas plenārsēdē varētu par to nobalsot. «Desmit dienas ir pietiekams laiks, lai kandidatūru apspriestu ar koalīcijas biedriem,» saka E. Demiters.

Arī premjerministrs pagaidām neielaižas spekulācijās par to, vai E. Sprūdža palikšana amatā ir iespējama kaut teorētiski, jo pagaidām nekas par šādu reformistu iniciatīvu neliecinot, saka premjera padomnieks Mārtiņš Panke.

Politologs Ivars Ījabs, vērtējot nākamā VARAM vadītāja izredzes tapt ievēlētam, teic, ka tas lielā mērā atkarīgs no RP izvirzītā kandidāta, bet, neraugoties uz tā apstiprināšanu vai neapstiprināšanu, valdība, visticamāk, turpināšot pastāvēt Vienotības vadībā.

«Valdība līdzīgā situācijā ir dzīvojusi pēdējo pusgadu. Pēdējie notikumi ir pietiekami skandalozi, bet tas nenozīmē, ka kaut kas mainīsies. Koalīcijas līgums tiks nepārtraukti pārkāpts, bet tas ir darīts arī līdz šim. Viņi šādā koalīcijā var pastāvēt diezgan ilgi. Tas nepalielina valdības rīcībspēju, bet nav gaidāmas arī būtiskas izmaiņas valdības dzīvotspējā,» saka politologs.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Edmunds Sprūdžs, Nacionālā apvienība, VARAM

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats