18. maijs, Sestdiena
Vārda dienas: Ēriks, Inese, Inesis
Sākuma lapa » Sabiedrība » Valsts budžetā naudu dala pēc deguniem
Valsts budžetā naudu dala pēc deguniem
Autors: Ilze Zālīte / NRA.lv / 11. novembris 2013, 10:45
Dalot valsts budžeta naudu neparedzētiem gadījumiem, Saeima kā katru gadu ir spilgti iezīmējusi politiskās piederības kritērijus.


Vai šoseja Bauskā ir sliktākā stāvoklī nekā Apē? Vai Vienības velobrauciens ir svarīgāks par spīdveja sacensībām? Vai remonts Aglonā ir akūtāk nepieciešams nekā Lestenē? To nosaka ne tik daudz reālie apstākļi, cik konkrētā priekšlikuma politiskā piederība, raksta NRA.lv.

Saeima trešdien lēma par valsts budžeta sadalījumu dažādām steidzamām vajadzībām. Tradicionāli finansējums tika virzīts gan nozaru ministru pieprasītajiem mērķiem, gan arī tā dēvētās «deputātu kvotas» ietvaros. Proti, izdabājot saviem vēlētājiem un dzimtajiem novadiem, parlamenta deputātiem katru gadu tiek ļauts pieprasīt nelielas summas skolu remontiem, lauku slimnīcu darbībai u. tml. Tiesa, «deputātu kvotas» sadale visspilgtāk iezīmē principu, ka nauda tiek novirzīta nevis akūtākajām vajadzībām, bet pēc pareizās politiskās piederības.

Rīkos grandiozu koncertu

Šogad ar Nacionālās apvienības gādību 15 000 eiro tika Latvijas Nacionālo partizānu apvienībai un vēl tikpat arī piemiņas vietu uzturēšanai. 15 000 latu tika novirzīti Latvijas Nacionālo karavīru biedrībai, bet 5000 eiro – politiski represēto apvienībai.

Skopojoties ar nelielām summām, Saeima tomēr ir piekritusi tērēt ievērojamus līdzekļus, t.i., 100 000 eiro, lai nodrošinātu televīzijas koncerta rīkošanu par godu Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) 10. gadadienai. Koncerta programmā tiks ietverta Eiropas kultūra (mūzika, deja u. c.) populāru Latvijas mākslinieku izpildījumā, kā arī varētu tikt iekļauti augstu Latvijas amatpersonu, citu ES dalībvalstu un ES institūciju augstu amatpersonu apsveikumi. Visās nozīmēs dārgais pasākums plānots 2014. gada 1. maijā, kad apritēs 10 gadi kopš Latvijas dalības ES.

Velosportu atraida, brīvo cīņu atbalsta

Viens no konsekventākajiem politiķiem ir Zaļo un zemnieku savienības Saeimas deputāts Kārlis Seržants, kurš nemainīgi iestājas par glābšanas dienestu un ugunsdzēsēju interesēm. Budžeta projektam vēl tikko nonākot parlamentā, deputāts uzsvēra – ja viņa virzītie lūgumi pēc papildu naudas netiks uzklausīti, deputāts savu balsi valsts budžetam nedos. Opozīcijā strādājošā K. Seržanta bažas attaisnojās, un parlaments noskopojās ar 145 000 eiro šļūteņu, ķiveru, ugunsdrošo zābaku un cimdu iegādei. Tāpat netika piešķirts 401 000 eiro speciālo formu iegādei un 143 000 – lai apdrošinātu 2900 glābēju veselību. Jāpiebilst, ka budžeta nauda netika arī opozīcijas deputāta Jāņa Ādamsona (Saskaņas centrs) šķietami loģiskajai prasībai kompensēt robežsardzes kinologiem to, ka viņi darba vajadzībām izmanto savas privātās automašīnas.

Valsts nauda netika novirzīta arī zaļzemnieku lūgumam finansēt tautā tik populāro Vienības velobraucienu, kā arī Latvijas dalību BMX un MTB čempionātos. Tajā pašā laikā 170 000 eiro tiks novirzīti koalīcijas spēku virzīto spīdveja sacensību organizēšanai Rīgā, kā arī 12 000 eiro Latvijas Brīvās cīņas sporta kluba internāta ēkas rekonstrukcijai.

Aglona pret Lesteni, Ape pret Bausku

«Nepareizie iesniedzēji» ir bijuši arī visnotaļ apsveicamām ierosmēm par peldētprasmes stundām sākumklašu skolēniem un par Mazpulku vadītāju darba samaksas palielināšanu. Parlaments noairēja ZZS deputāta, kādreizējā reģionālās attīstības ministra Raimonda Vējoņa konkrētos lūgumus par nelielu finansējumu sliktā tehniskā stāvoklī esošajām ielām Bauskā, šosejas posmu remontdarbiem, apgaismojumam Riebiņu ciemā u. tml. Tajā pašā laikā valdības iecere novirzīt 2,4 miljonus eiro autoceļa Ape–Moniste rekonstrukcijai parlamentā tika atbalstīta.

Ņemot vērā pensionāru lielo īpatsvaru valstī un viņu tradicionālo aktivitāti vēlēšanās, īpaši stratēģisks reveranss ir bijis Saeimas neatkarīgo deputātu lūgums piešķirt 7000 eiro Pensionāru federācijas darbībai. Tikmēr kreisais flangs būtu vēlējies finansiāli atbalstīt gan Miega laboratorijas izveidi, gan rehabilitācijas centru Vaivari, taču no Saskaņas centra iecerēm tika akceptēts vienīgi atbalsts centram Dardedze, kā arī – gluži negaidīti – Rēzeknes vecticībnieku kapu draudzes baznīcai.

Tikmēr ZZS deputāta Jāņa Klauža lūgums piešķirt 300 000 eiro Aglonas bazilikas klostera ēkas rekonstrukcijai tika noraidīts, bet RP pieprasījums pēc 73 000 eiro Lestenes baznīcai guva atbalstu.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Saeima, valsts budžets

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats