21. jūnijs, Piektdiena
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds
Sākuma lapa » Sabiedrība » Sprūdža ētiku vērtē pa jokam
Sprūdža ētiku vērtē pa jokam
Autors: Imants Vīksne / NRA.lv / 18. septembris 2013, 10:20
Reformu partija jau gandrīz mēnesi izliekas, ka vērtē ministra Edmunda Sprūdža jaunāko ētikas pārkāpumu.


Šāda labestīga izlikšanās partijā notiek jau vismaz otru reizi. Pērn pa jokam tika izvērtēts ministra mēģinājums par paša vadītās ministrijas dalīto ES fondu naudu uzlikt uz savas mājas jumta saules baterijas. Ētikas komisijas darbs noslēdzās ar neko.

Tagad savukārt vērtē, vai Sprūdžs rīkojies ētiski, savai draudzenei un vienlaikus biroja vadītājai piešķirot lielu prēmiju. Oficiālajā skaidrojumā formulējums gan ir mazāk privāts. Ētikas komisija skata «jautājumu par naudas balvu piešķiršanu VARAM ministra biroja darbiniekiem, lai pārliecinātos, vai nav pārkāptas likuma un ētikas normas».

Ētika noslepenota

Reaģējot uz sašutumu medijos un sociālajos tīklos, Reformu partija paziņoja, ka tās vadība lūgusi izvērtēt konkrēto gadījumu. Attiecīgs paziņojums mājaslapā ievietots 23. augustā, un kopš tā laika nekas jauns vairs nav manīts. Ētikas komisijas vadītājs Uģis Grīnbergs, Neatkarīgās sazvanīts, paziņo, ka «vērtēšana ir procesā». Komisijas darbs notiek «iekšēji», un publiskots nekas netiks. Ja partijas valde vēlēsies, tā atklāšot komisijas secinājumus. Kad? Varbūt kaut kad pēc dažām nedēļām.

Jāatgādina, priekšzīmi, kā jāmuļķojas partiju ētikas komisijām, reformistiem jūnijā sniedza vadošais koalīcijas partneris Vienotība, dāsni slavējot savu biedru Ēriku Škaparu pēc gana nopietna ētikas pārkāpuma. Tā vietā, lai Valsts prezidenta oficiālās vizītes laikā Kazahstānā rūpētos par Rīgas brīvostas interesēm, biedrs Škapars sarīkoja sev izdevīgu medusmēnesi. Daudzajos oficiālajos pasākumos viņa vienkārši nebija, un pēc atgriešanās pašsaprotama bija viņa atkāpšanās no amata. Šo skandālu izvērtēja Vienotības Ētikas komisija, un notika negaidītais. Tā vietā, lai sabārtu savu neceļos aizklīdušo biedru par darba laika un naudas šķērdēšanu privātiem mērķiem, komisija viņam izteica atzinību «par drosmīgu un godprātīgu rīcību, vērtējot partijas reputāciju, kā arī tās politiskās intereses un cieņu pret sabiedrību augstāk par savām personiskajām interesēm». Turklāt drīz vien Ē. Škapars tika arī pie jauna labi atalgota amata valsts uzņēmumā.

Ir pamats uzslavām

Sekojot Vienotības piemēram, arī Reformu partijai ir pamats slavēt savu biedru un līdzdibinātāju Edmundu Sprūdžu par viņa pieļautajiem ētikas pārkāpumiem. Prēmiju viņš draudzenei atņēmis un daļēji ziedojis labdarīgam mērķim. Arī apkuri mājā ievilka par savu, nevis ministrijas dalītu naudu. Un kā pērn Neatkarīgajai atzina Ētikas komisijas locekle Daina Kazāka, «labi, ka šādi precedenti tiek publiski iztirzāti. Tas ļauj paaugstināt amatpersonu ētikas latiņu». Kāds tad galu galā bija Ētikas komisijas izdarītais slēdziens, Daina Kazāka tagad vairs neatceras. Taču publisku rājienu ministrs pilnīgi noteikti nesaņēma, jo mediji par to vēstītu.

Tagad Saeimas deputāte Daina Kazāka partijas Ētikas komisijā vairs nedarbojas. Vairs negrib, bet kāpēc – neatklāj. Un arī jauno E. Sprūdža ētikas gadījumu deputāte atsakās komentēt.

Kā tāda jauna meita

Politiķu pseidorūpes par ētikas normu ievērošanu kritiski vērtē politoloģijas zinātņu doktore, profesore Daina Bāra: «Tā dubultmorāle, kas parādās šādos gadījumos, nav pieļaujama. Kā var prasīt no cita to, ko pats nedari! Partiju ētikas komisijas pēc būtības var tikai morāli nosodīt biedru pārkāpumus, bet viņas pat to nedara, un tas nav pareizi. Faktiski šīs komisijas ir tikai tāda forma, lai kaut kā visiem aizmālētu acis.»

Attiecībā uz E. Sprūdžu D. Bāra izsakās vēl skarbāk: «Man nav saprotams, kāpēc Sprūdžs joprojām ir ministrs. Ja izvēlējies demisionēt, nav ko tielēties kā jaunai meitai.» Tomēr ministrs kaut kādu nezināmu iemeslu dēļ izlēmis tielēties līdz pat decembrim. Aizkulišu versijas ir vairākas – viena runā par ministra privātajām finanšu grūtībām, kuru dēļ pēc iespējas ilgāk jāsaglabā darbs, otra – par partijai stratēģiski nozīmīgiem valsts pasūtījumiem (gudrona dīķiem to skaitā), vēl trešā – par viņa ienīstajam politiķim Aivaram Lembergam veltītiem likumprojektiem. Reformu partija, pat pieciešot dažu ietekmīgu biedru kurnēšanu, E. Sprūdžam ļauj pasēdēt amatā. Un mīļa miera labad – arī premjers Valdis Dombrovskis. Vismaz pagaidām.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Daina Kazāka, Edmunds Sprūdžs, Reformu partija, VARAM

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats