05. jūnijs, Pirmdiena
Vārda dienas: Igors, Ingvars, Margots
Sākuma lapa » Sabiedrība » Nepilngadīgo noziedzība nemainīgi augsta
Nepilngadīgo noziedzība nemainīgi augsta
Autors: Jānis Lasmanis / NRA.LV / 3. jūlijs 2013, 13:31
Vērtējot vairāku gadu šķērsgriezumā, nepilngadīgo noziedzība valstī ir samazinājusies, taču nav pamata optimismam, jo pēdējās tautas skaitīšanas dati liecina, ka par gandrīz 40 tūkstošiem samazinājies arī bērnu skaits.Tādēļ Labklājības ministrija savā pētījumā par bērnu stāvokli secina, ka noziedzības līmenis nepilngadīgo vidū joprojām saglabājies augsts.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem 2010. gadā tika atklāti 785 nepilngadīgo izdarītie noziegumi, 2011. – 907 noziegumi, bet 2012. gadā atklāti 558 nepilngadīgo paveiktie noziegumi.
Ja par atskaites punktu ņem 2008. gadu, kurā nepilngadīgie paveica 1397 noziegumus, var uzskatīt, ka to skaits būtiski samazinājies, taču speciālistus satrauc fakts, ka pieauga noziegumos iesaistīto pusaudžu skaits 2011. gadā, kurā apsūdzību saņēmušo pusaudžu skaits attiecībā pret 2010. gadu pieauga par 282 nepilngadīgajiem.

Fakts, ka pērn apsūdzība par noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu celta tikai 590 pusaudžiem, arī nedodot cerības, ka noziedzības vilnis nepilngadīgo vidū būtu noplacis.

«Nepilngadīgo izdarītie noziedzīgie nodarījumi pieder arī pie latentās noziedzības daļas, līdz ar to minētie statistikas dati var pilnībā neatspoguļot patieso situāciju par nepilngadīgo reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem,» secina pētījuma autori, uzsverot, ka valstī pusaudžu noziedzības līmenis joprojām ir augsts.

Visizplatītākie nepilngadīgo izdarītie noziedzīgie nodarījumi ir vērsti pret īpašumu – zādzības, taču tiek reģistrēti arī cita veida noziedzīgi nodarījumi, ko viņi paveikuši.

Savukārt dati par bērnu skaitu, kas atrodas Valsts policijas profilaktiskajā uzskaitē antisociālas uzvedības dēļ, liecina, ka tas samazinās. Tā 2011. gadā uzskaitē tika ņemti 607 bērni, bet pērn 550. Pagājušā gada nogalē uzskaitē atradās 576 nepilngadīgie likumpārkāpēji, bet 959 nepilngadīgas personas nonāca Valsts policijas redzeslokā sakarā ar likumpārkāpumu izdarīšanu.

Nepilngadīgie ne tikai pastrādā noziegumus, bet nereti kļūst arī par cietušajiem. Piemēram, aizvadītajā gadā no visos noziegumos cietušajām personām katrs divdesmitais bijis bērns jeb 556 cietušo nepilngadīgo. Vēl drūmāku ainu padara fakts, ka gandrīz puse (256) no viņiem nav sasnieguši pat 14 gadu vecumu un liels ir to nepilngadīgo skaits, kas cietuši noziedzīgos nodarījumos, kas vērsti pret tikumību un dzimumneaizskaramību.

Tā 2011. gadā šādos noziegumos cietuši 114 bērni. Pērn šis skaitlis ir sarucis līdz 42, taču arī šāda veida noziegumi tiek reģistrēti tikai tad, kad cietušais ir morāli gatavs atgriezties pie notikušā un dalīties pārdzīvotajā ar policiju.

Pozitīvi, ka joprojām, arī 2012. gadā, Latvijā neviena nepilngadīgā vai mazgadīgā persona nav cietusi no cilvēku tirdzniecības. Tomēr viena nepilngadīgā vai mazgadīgā persona tika iesaistīta vai izmantota pornogrāfiska vai erotiska rakstura materiālu izgatavošanā.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Labklājības ministrija, nepilngadīgie, nepilngadīgo noziedzība, nepilngadīgo noziedzība Latvijā, nepilngadīgo noziedzības līmenis

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats