07. maijs, Piektdiena
Vārda dienas: Henriete, Henrijs, Jete
Sākuma lapa » Sabiedrība » Palielinās budžeta vietu skaits Latvijas augstskolās
Palielinās budžeta vietu skaits Latvijas augstskolās
Autors: Sintija Zandersone / NRA.lv / 27. jūnijs 2013, 15:40
Pēdējo trīs gadu laikā, līdz ar studentu skaita krišanos, samazinās arī valsts atvēlētais finansējums budžeta vietām. Tomēr Latvijas lielākajās augstskolās, salīdzinot ar pagājušo gadu, valsts apmaksāto studiju vietu skaits ir audzis.Tā kā jau no 1.jūlija būs iespējams elektroniski reģistrēties studijām, nra.lv aptaujāja piecas Latvijas augstskolas, lai uzzinātu par budžeta vietu izmaiņām. un jaunu studiju programmu izveidi. Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) šogad reflektantiem piedāvā 3500 budžeta vietas, kas ir par 1347 valsts finansētajām vietām vairāk nekā pērn. RTU pārstāvji portālam nra.lv apgalvo, ka šogad universitātei pieder lielākais budžeta vietu skaits starp Latvijas augstskolām.

Arī Latvijas Universitātē (LU) valsts finansēto vietu skaits ir lielāks nekā pērn. 2012.gadā budžeta vietas bija 2347, taču šogad reflektantiem atvēlētas 2397 valsts apmaksātas studiju vietas. Jau 2.jūlijā sāksies uzņemšana LU jaunā profesionālajā maģistra studiju programmā „Skolotājs”. Programmas īstenošanā iesaistīsies desmit LU fakultātes: Bioloģijas fakultāte, Datorikas fakultāte, Ekonomikas un vadības fakultāte, Fizikas un matemātikas fakultāte, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte, Humanitāro zinātņu fakultāte, Ķīmijas fakultāte, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte, Teoloģijas fakultāte, Vēstures un filozofijas fakultāte. Savukārt Humanitāro zinātņu fakultātē jaunajā mācību gadā būs iespējams apgūt vairākas jaunas valodas un kultūras. Līdzās Japānas, Ķīnas un Tuvo Austrumu studiju (arābu vai turku) apakšprogrammām 2013./2014. akadēmiskajā gadā būs iespēja studēt arī Indijas un Indonēzijas apakšprogrammā, kurā tiks apgūta hindi valoda ar ievadu sanskritā. Jaunums būs arī korejiešu valoda, kā arī šogad Āzijas studiju bakalaura programmā izsludināta uzņemšana arī turku valodas un kultūras studijās. Angļu filoloģijas skandināvu apakšprogrammās bakalaura līmeņa studijās šogad tiks piedāvāta arī norvēģu valoda, informē LU pārstāvji.

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) budžeta vietu skaits gan šogad, gan pērn ir 660, no kurām 570 vietas finansē valsts. RSU pārstāvji portālam nra.lv skaidro, ka valsts finansē budžeta vietas tikai medicīnas un veselības nozares programmām. Šogad RSU piedāvā divas jaunas maģistra studiju programmas – „Veselības vadība” un „Veselības psiholoģija”.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) valsts apmaksāto studiju vietu skaits pērn bija 971, bet šogad 1021. Jaunu studiju programmu universitātē šogad neesot, taču LLU pārstāvji portālam nra.lv stāsta, ka norit darbs, lai pēc iespējas vairāk studiju programmās tiktu integrētas e-studiju iespējas. Pašlaik e-studijās tiek piedāvāta nepilna laika maģistra studijas programmā "Sabiedrības pārvalde" un vairākas bakalaura līmeņa studijas.

Daugavpils Universitātē (DU) šogad reflektantiem tiek piedāvātas par 12% vairāk budžeta vietas nekā pērn. Šogad tās ir 672, taču 2012.gadā valsts apmaksāto studiju vietu skaits bija 596. Arī DU pagaidām tiek realizētas jau esošās 50 studiju programmas, jaunas šogad netiek piedāvātas.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas statistikas datiem, šogad valsts finansē 19 166 budžeta vietas 30 224 955 latu apmērā. Pērn tās bija 19 302 valsts finansētas studiju vietas 30 248 597 latu apmērā. Koledžās finansēto vietu skaits un to summa nav mainījusies – gan šogad, gan pērn tās bija 2832 studiju vietas ar kopējām izmaksām 4 357 639 lati.

Jau no 1.jūlija 11 Latvijas augstskolās būs iespēja elektroniski pieteikties studijām, taču klātienes uzņemšanu un reflektantu reģistrāciju visas Latvijas augstskolas un koledžas sāks 8.jūlijā. Elektroniskos pieteikumus studijām topošie studenti varēs iesniegt jebkurā no piedāvātajām studiju programmām Rīgas Tehniskā universitātē, Latvijas Universitātē, Latvijas Lauksaimniecības universitātē, Banku augstskolā, Daugavpils Universitātē, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā, Liepājas Universitātē, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolā, Rēzeknes Augstskolā, Ventspils Augstskolā un Vidzemes Augstskolā.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Augstskolas, augstskolas Latvijā, budžeta vietas augstskolās, studenti, studenti Latvijas augstskolās, studentu skaists, studēt par brīvu

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats