28. maijs,
Vārda dienas: Vilhelms, Vilis
Sākuma lapa » Sabiedrība » Pansionātos veidos veselības istabas
Pansionātos veidos veselības istabas
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 27. jūnijs 2013, 15:00
Ievērojot gan Veselības inspekcijas, gan tiesībsarga rekomendācijas valsts sociālās aprūpes centru darbības uzlabošanai un problēmu novēršanai, Labklājības ministrija (LM) iesniegusi valdībā pieprasījumu piešķirt gandrīz pusotru miljonu latu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.


Šonedēļ gan šis ziņojums vēl nav izskatīts, un tas, vai šī nauda pansionātu problēmu risināšanai tiks piešķirta, būs zināms nākamnedēļ. Kopumā ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojumus Latvijā saņem 5588 cilvēki ar smagu invaliditāti, kā arī bērni bāreņi, taču tieši valsts sociālās aprūpes centros pašlaik dzīvo 4530 cilvēku.

Problēmu sociālās aprūpes centros ir gana daudz – gan tur dzīvojošo cilvēku veselības aprūpē, gan sociālās rehabilitācijas nodrošināšanā. Sabiedrība par akūtām problēmām sociālās aprūpes centros uzzināja pēc gadījuma vienā no aprūpes centriem, kur nepietiekami sniegtas medicīniskās aprūpes dēļ gandrīz aizgāja bojā gados jauns puisis. Veselības inspekcija jau tad norādīja: lai gan pansionātos dzīvo cilvēki ar smagām veselības problēmām, centros pat nav īsti mediķu un kādas struktūras, kas uzņemtos atbildību par cilvēku medicīnisko aprūpi.

LM lūdz papildu naudu – 324 688 latus – tieši ārstniecības struktūrvienību izveidei pansionātos. Tās varētu būt veselības istabas, kuras tiktu reģistrētas Ārstniecības iestāžu reģistrā. 191 645 lati būs vajadzīgi 26 amata vietu izveidei jau no 1. jūlija, pieņemot darbā cilvēkus, kuri šajās istabās strādās.

Savukārt 439 080 latu nepieciešami sociālās rehabilitācijas pasākumu un saturīgas brīvā laika pavadīšanas iespēju pilnveidei. Ziņojumā valdībai LM norāda, ka pašlaik aprūpes centros nav ierīkotas vai nav atbilstošas telpas nodarbībām, ir nolietojies vai nepietiekams inventārs un materiāli tehniskā bāze nodarbību vai saturīga brīvā laika pavadīšanas aktivitāšu organizēšanai. Šo problēmu akcentējis ne tikai tiesībsargs, bet arī nevalstiskās organizācijas, norādot, ka tieši pansionātu iemītnieku nenodarbināšana nereti varētu būt iemesls, kāpēc rezultātā cilvēkiem tiek dotas zāles, lai viņus nomierinātu. Citos gadījumos klientiem tiek piedāvātas aktivitātes, kuras neatbilst viņu intelektam, piemēram, cilvēkiem bez intelektuālās attīstības traucējumiem dod zīmēt mikimaušus.

124 170 latu LM vēlas izlietot sešu mikroautobusu iegādei un uzturēšanai, lai pārvadātu aprūpes centru klientus. Bet 243 034 lati vajadzīgi, lai paaugstinātu līgumcenu tām iestādēm, kuras uz līguma pamata nodrošina šos pakalpojumus savās organizācijās.

***

UZZIŅAI

Valsts sociālās aprūpes centri – 5 reģionālie centri ar 30 filiālēm

• Ilgstošos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus saņem 4530 personas ar 1. un 2. grupas invaliditāti, kā arī bērni bez vecāku gādības

Finansējums

• 2013. gadā piešķirts finansējums 24,38 miljoni latu (valsts dotācija 18,2 miljoni latu un pašu ieņēmumi 5,85 miljoni latu)

• Lielākie izdevumi – 15,86 miljoni latu algām, 7,4 miljoni latu izdevumi precēm un pakalpojumiem

• Vidējās viena klienta uzturēšanās izmaksas dienā – 13,03 lati (10,84 lati valsts dotācija un 2,19 lati klienta pensija), mēnesī – 390,9 lati

Avots: Labklājības ministrijaDiskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: finansējums, Labklājības ministrija, pansionāti, pensionāri, pensionāru veselība, veselības istabas

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats