24. janvāris,
Vārda dienas: Eglons, Krišs, Ksenija
Sākuma lapa » Sabiedrība » Saeima nosaka lielāku piedziņas procesā parādniekam saglabājamo līdzekļu minimumu
Saeima nosaka lielāku piedziņas procesā parādniekam saglabājamo līdzekļu minimumu
Autors: NRA.lv / 23. maijs 2013, 14:04
Lai līdzsvarotu kreditoru un parādnieku intereses, Saeima ceturtdien, 23.maijā, pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, palielinot piedziņas procesā parādniekam saglabājamo līdzekļu minimumu. No nākamā gada tas būs minimālās algas apmērā, saglabājot arī līdzekļus par katru nepilngadīgo bērnu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, kas patlaban noteikts 45 lati mēnesī.


Iepriekš par likumprojektu atbildīgās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne uzsvēra: "Ir izdevies spert pirmo soli, lai palielinātu summu, kas parādos nokļuvušiem cilvēkiem paliek iztikai pēc piedziņas veikšanas. Turpmāk tiks ņemts vērā arī apgādībā esošo bērnu skaits, novēršot situāciju, ka vēl jo sāpīgāk parādu piedziņu izjūt ģimenes ar bērniem."

Līdzšinējais regulējums pieļāva, ka no parādnieka ieņēmumiem ir atļauts izdarīt ieturējumus arī gadījumā, ja tas saņem mazāk par minimālo algu, faktiski novedot parādnieka ģimeni trūkumā.

Grozītais Civilprocesa likums arī nosaka, ka ziņas par parādnieka apgādībā esošajiem bērniem un citu spriedumu izpildei nepieciešamo informāciju valsts iestādes tiesu izpildītājiem sniegs bez maksas. Līdz šim tiesu izpildītāji nepieciešamo informāciju varēja saņemt par maksu un šie izdevumi tika iekļauti sprieduma izpildes kopējās izmaksās, kas beigās bija jāapmaksā parādniekam.

"Tā ir ļoti nozīmīga izšķiršanās, pieņemot lēmumu, ka valstij nozīmīgas funkcijas pildīšanai nepieciešamās informācijas apmaiņai jābūt bez maksas. Valdībai līdz nākamajam gadam būs jārod risinājums, kā likuma normas izpildi nodrošināt praktiski un arīdzan jārod tam nepieciešamais finansējumus. Šis ir ātrākais ceļš, kā īstenot likumdevēja gribu, jo tā nav pirmā reize, kad ministrijas nevar savstarpēji vienoties un jautājumu izlemšana ievelkas gadiem," virzot Civilprocesa grozījumus galīgajam lasījumam, iepriekš akcentēja Juridiskās komisijas priekšsēdētāja.

Iebildumi pret likuma grozījumu izdarīšanu bija Finanšu ministrijai un Iekšlietu ministrijai, jo tās esot papildu izmaksas un potenciāli negūtie ieņēmumi valsts budžetā, kas būšot jākompensē no citiem avotiem.

Civilprocesa likuma izmaiņas attiecībā uz parādniekam saglabājamo līdzekļu minimumu un bezmaksas piekļuvi valsts reģistru ziņām stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī.
Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: iztikas minimums, parādnieki, parādu piedziņa, Saeima

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats