29. novembris, Pirmdiena
Vārda dienas: Ignats
Sākuma lapa » Sabiedrība » Sprūdža birojs nopelna administratīvo lietu
Sprūdža birojs nopelna administratīvo lietu
Autors: Ritums Rozenbergs / NRA.lv / 23. maijs 2013, 10:06
Datu valsts inspekcija (DVI) uzsākusi administratīvā pārkāpuma lietvedību par fiziskas personas datu publicēšanu vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža rīkojumā par Ventspils mēra Aivara Lemberga atstādināšanu no amata.


DVI direktore Signe Plūmiņa paziņojusi, ka saistībā ar ministra E. Sprūdža rīkojumā Par Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga atstādināšanu no amata publiskoto personas kodu uzsākta administratīvā lietvedība. Pārbaudot E. Sprūdža rīkojumu un Fizisko personu datu aizsardzības likuma normas, DVI konstatējusi: «Šobrīd Datu valsts inspekcijas rīcībā esošā informācija liecina par iespējamu administratīvo pārkāpumu, par kuru atbildība ir paredzēta Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 204.7 panta pirmajā daļā. Līdz ar to Datu valsts inspekcija saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 238.1 pantu uzsāka administratīvā pārkāpuma lietvedību,» teikts DVI direktores paziņojumā.

Ja pārkāpums apstiprināsies, vainīgām personām par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem var tikt piemērots sods līdz 400 latiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs pēc DVI pieprasījuma nosūtījis atbildi par skandalozā ministra rīkojuma sagatavotājiem: «Informējam, ka rīkojumu, kas ietvēra Aivara Lemberga personas kodu, publicēšanai nodeva vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra birojs.»

Neatkarīgā vaicāja zvērinātam advokātam Mārim Grudulim, vai šāda atbilde varētu būt apmierinoša. «Vairāk nekā dīvaina šķiet situācija, kad administratīvajā pārkāpumā par vainīgu tiktu atzīts ministra birojs, nevis konkrēta amatpersona. Ļoti iespējams, ka šāda atbilde ir mēģinājums vilcināt laiku un tādējādi ļaut izvairīties no atbildības patiesajam pārkāpuma izdarītājam. Tajā pašā laikā šī situācija pastiprina smago aizdomu ēnu, kas joprojām gulst uz ministru Edmundu Sprūdžu saistībā ar tiesā izskatīto jautājumu par to, ka rīkojums par Lemberga atstādināšanu nav rakstīts ministrijā, bet gan šaurā personiski ieinteresētu un politiski motivētu personu lokā. Domājams, ka administratīvās tiesas 29. maijā gaidāmais spriedums viesīs skaidrību šajā jautājumā un daļēji palīdzēs atklāt arī personas datu prettiesiskā publiskošanā vainojamo personu,» teica M. Grudulis.

Iespējamais zaudējums no pieļautā likumpārkāpuma vainīgajai personai var izvērsties daudz lielāks par Administratīvo pārkāpumu kodeksā minētajiem sodiem, jo A. Lemberga pārstāvis zvērināts advokāts Artis Stucka vakar DVI iesniedzis lūgumu atzīt A. Lembergu par cietušo iepriekšminētajā administratīvā pārkāpuma lietā. «No administratīvo tiesu judikatūras izriet, ka prettiesiska sensitīvo datu apstrāde var radīt morālo kaitējumu. Pamatojoties uz iepriekš minēto, lūdzu Aivaru Lembergu atzīt par cietušo administratīvā pārkāpuma lietā, jo ar attiecīgo administratīvo pārkāpumu viņam ir radīts būtisks kaitējums, kas izpaudās kā morāls aizskārums,» teikts advokāta lūgumā.

DVI direktores paziņojumā par administratīvā pārkāpuma lietvedības uzsākšanu teikts, ka E. Sprūdža rīkojuma publicēšanu varēja veikt, neizmantojot A. Lemberga personas kodu, jo A. Lemberga identificēšanai ir pietiekama viņa amata norādīšana. Latvijā ir tikai viens Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs. S. Plūmiņa atsaucas arī uz saraksti ar Tieslietu ministriju: «Tieslietu ministrija norādīja, ka, vērtējot, vai personas kods tiek apstrādāts atbilstoši Fizisko personu datu aizsardzības likuma prasībām, ir jāvērtē, vai konkrētajā rīkojumā norādītā informācija par personu ir nepieciešama, lai sasniegtu mērķi. Tieslietu ministrija vērsa uzmanību, ka situācijās, kad rīkojuma adresātu var identificēt pēc vārda, uzvārda un amata, personas koda lietošana kā papildus identificējoša pazīme nav nepieciešama un ka ir jānodala divi personas koda apstrādes veidi, proti, personas koda ietveršana rīkojumā un šā rīkojuma publicēšana,» teikts DVI direktores paziņojumā.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Aivars Lembergs, Edmunds Sprūdžs, Valsts datu inspekcija

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats