31. janvāris, Otrdiena
Vārda dienas: Tekla, Violeta
Sākuma lapa » Sabiedrība » Saeimai būs jārunā par neērto eiroreferendumu
Saeimai būs jārunā par neērto eiroreferendumu
Autors: Ilze Zālīte / NRA.lv / 25. aprīlis 2013, 9:45
Jo tuvāk nāk brīdis, kad Latvija grasās pievienoties eirozonai, jo aktīvāki kļūst šīs ieceres pretinieki. Aizvakar Saeimā tika iesniegts 10 441 paraksts par ieceri «saglabāt latu kā Latvijas valūtu».Portāla manabalss.lv pārstāvis Kristofs Blaus sarunā ar Neatkarīgo atzina: savāktie paraksti apliecina kolektīvo iniciatīvu, kuras autors Ģirts Mazurs ir mudinājis parlamentu rīkot referendumu par eiro ieviešanas laiku. Aktīvisti uzstāj, ka kolektīvās iniciatīvas galvenais mērķis ir atlikt eiro ieviešanu līdz laikam, kad tā būs tautas atbalstīta un ekonomiski pamatota.

Tikmēr parlamenta pārstāvis Juris Vīgulis

Neatkarīgajai uzsver, ka iedzīvotāju ierosme tiks nodota Saeimas prezidijam, kas 20 dienu laikā izvērtēs šīs iniciatīvas atbilstību Saeimas kārtības rullim, kā arī var vērsties pie Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, lai pārbaudītu parakstus. Pēc juridisko procedūru veikšanas kolektīvais iesniegums tiks nodots Saeimas Mandātu un ētikas komisijai, kurai nāksies atsākt diskusiju par politiķiem tik neērto eiroreferenduma jautājumu.

Jāatgādina, ka līdz šim parlaments un valsts pārvalde konsekventi ir centušies izvairīties no diskusijām par vienotās valūtas ieviešanas termiņa maiņu, eirozonas stabilitāti un šīs idejas zemo popularitāti sabiedrībā. Jau gada sākumā Saeima pieņēma Eiro ieviešanas likumu, definējot lata un eiro vienlaicīgas apgrozības periodu, skaidrās naudas nomaiņas procedūru u. tml. Toreiz Saeimā bija tikai viens deputāts, proti, Iveta Grigule (ZZS), kura iestājās par nepieciešamību uzklausīt sabiedrības viedokli. Tikmēr Latvijas valdība jau marta sākumā vērsās pie Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas, lūdzot sagatavot novērtējumu par mūsu valsts gatavību pievienoties eirozonai.

Tiesa, kamēr valsts oficiālā vara ietur striktu kursu uz eiro ieviešanu no 2014. gada 1. janvāra, tikmēr dažādas iniciatīvas grupas cenšas panākt tautas līdzdalību šajā procesā. Pērnā gada decembrī ar ierosmi par referendumu Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) vērsās Sociāldemokrātu kustība Par Neatkarīgu Latviju, šā gada 30. janvārī ar līdzīga satura iniciatīvu nāca klajā biedrība Latvija par latu, savukārt šobrīd CVK izvērtē biedrības Par latu, pret eiro 9. aprīlī iesniegto ierosmi. Kā Neatkarīgajai atzina CVK pārstāve Kristīne Bērziņa, līdz 26. aprīlim tiek gaidīts ekspertu atzinums par pieteikumiem referendumam par lata saglabāšanu. Atzinumi ir prasīti Saeimas Juridiskajam birojam, Tieslietu ministrijai, Latvijas Universitātes Juridiskajai fakultātei un Latvijas Juristu biedrībai, taču pagaidām neviena institūcija savu vērtējumu vēl nav sniegusi.Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: eiro, eiroreferendums, lats, manabalss.lv, Saeima, valūta

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats