26. janvāris, Trešdiena
Vārda dienas: Agneta, Agnis, Ansis
Sākuma lapa » Sabiedrība » Ūdens patēriņa starpība. Kāpēc jāmaksā?
Ūdens patēriņa starpība. Kāpēc jāmaksā?
Autors: Antra Gabre / NRA.lv / 27. decembris 2012, 18:33
Starpība starp katrā dzīvoklī un mājā kopumā patērēto ūdeni mēdz atšķirties, un tad kvītī parādās ailīte ūdens patēriņa korekcija. Ir ēkas, kurās par ūdens korekciju dzīvokļu īpašnieki maksā pat vairāk nekā 100 procentus, salīdzinot ar to, ko patērējuši paši.


Godprātīgie maksātāji šādā veidā gada laikā pārmaksā par nesaņemtu un nepatērētu pakalpojumu daudzus latus katrs. Bet Rīgā ir 26 iedzīvotāji, kuri uzvarējuši tiesā par nelikumīgi uzrēķinātu ūdens starpību. Citiem, lai iegūtu vismaz iespēju atkarot apsaimniekotājam samaksāto naudu, arī ir jāvēršas tiesā, jo tiesas lēmums automātiski uz visiem iedzīvotājiem neattiecas. Turklāt pārrēķins attieksies tikai uz diviem gadiem.

Ko paredz normatīvie akti

Ūdens zudumus un to aprēķināšanas kārtību reglamentē vairāki normatīvie akti, kā arī šis regulējums var tikt noteikts ar līgumu.

Pirmkārt, ja dzīvokļa īpašnieks dzīvo mājā, kuru apsaimnieko valsts dzīvojamās mājas valdītājs vai apsaimnieko ar pašvaldības starpniecību, tad norēķināšanās kārtību par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem regulē Ministru kabineta 2008. gada 9. decembra noteikumi nr. 1013 Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu.

Otrkārt, ja daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apsaimnieko SIA, kas nav pašvaldības uzņēmums, šos noteikumus var piemērot tikai tad, ja dzīvokļu īpašnieki par to ir vienojušies kopsapulcē. Īpašnieki var vienoties arī par citu kārtību, kādā tiek pārbaudīts un apmaksāts visas mājas kopējais ūdens patēriņš.

Ko paredz noteikumi? Ja dzīvojamās mājas aukstā ūdens ievadā un dzīvokļos ir uzstādīti skaitītāji un tie ir pārbaudīti, bet veidojas starpība starp mājas kopējā skaitītāja rādījumu un dzīvokļos uzstādīto skaitītāju rādījumiem (ieskaitot arī avārijās un remontā noplūdināto ūdens daudzumu!), tiek veikts ūdens patēriņa pārrēķins, patēriņa starpību sadalot proporcionāli ūdens patēriņam dzīvokļu īpašumos.

Bezgalīgās pārbaudes

Diemžēl vairāk teorētiski nekā praktiski dzīvokļu īpašniekiem ir radīta iespēja samazināt maksājumus par ūdens starpību. Jā, ir paredzēts, kā rīkoties, ja ūdens patēriņa sadales aprēķinā trīs mēnešus pēc kārtas veidojas zudumi, kas lielāki par 20 procentiem. Par to noteikti ir jāinformē mājas pārvaldnieks! Dzīvokļu īpašniekiem ir jāraksta iesniegums un jānorāda dzīvoklī patērētais ūdens daudzums un ūdens korekcija, ko var ieraudzīt kvītī. Pēc tam pārvaldniekam sešu mēnešu (!) laikā jānoskaidro ūdens patēriņa starpības rašanās iemesli un rakstiski jāinformē dzīvokļu īpašnieki par nepieciešamajiem pasākumiem patēriņa starpības samazināšanai un kopā ar dzīvokļu īpašniekiem jāizvērtē iespēja tos īstenot.

Tādējādi pēc deviņiem mēnešiem var saņemt labākajā gadījumā namu apsaimniekotāja atbildi, bet ūdens starpību tik un tā nāksies apmaksāt! Kāda rīdziniece informē, ka saņēmusi SIA Rīgas namu pārvalde namu apsaimniekošanas iecirkņa atrakstīšanās vēstuli, kurā teikts, ka ūdens zudumi koplietošanas cauruļvados nav konstatēti un mājas apsaimniekotājs ir veicis nepieciešamās darbības ūdens zudumu samazināšanai. Ja dzīvokļu īpašniekus neapmierina ūdens korekcijas apjoms, viņi savā īpašumā var uzstādīt augstākas precizitātes ūdens patēriņa mērītājus. Tomēr iesniegumi par pārāk lielu ūdens korekciju jāraksta ir, jo namu apsaimniekotājam tie ir un būs jāpārbauda. Visbiežāk ūdens zudumu korekcija tiek aprēķināta negodprātīgu mājas iedzīvotāju dēļ, nevis pēc avārijām vai tamlīdzīgām ķezām. Atkal jau – teorētiski namu apsaimniekotājam ir tiesības pārbaudīt, vai ūdens skaitītājs dzīvoklī ir darba kārtībā, vai nav bojājumu, vai nav noņemtas plombas vai kā citādi mainīts skaitītāja stāvoklis. Ja pārbaudē noskaidrots, ka skaitītājs ir bojāts, maksa par patērēto ūdeni tiek aprēķināta, nepārsniedzot 10 kubikmetrus par katru dzīvoklī deklarēto personu. Ja pārbaudītājus dzīvoklī neielaiž, tad arī neko no augstāk rakstītā nav iespējams noskaidrot.

Pozitīvāka ziņa: dzīvokļu īpašnieki var vienoties par citu aprēķina kārtību, piemēram, ūdens patēriņa starpību liekot apmaksāt to dzīvokļu īpašniekiem, kuri neļauj pārbaudīt skaitītājus u.tml.

Iedzīvotāji uzvar tiesā

Augstākās tiesas Senāts 2012. gada 23. maijā ir pasludinājis spriedumu lietā, kurā atzinis, ka apsaimniekotāja rīcība, sadalot ūdens patēriņa starpību starp dzīvokļu īpašniekiem, ir bijusi nelikumīga. Šis spriedums attiecas uz 2007.–2008. gadu un tikai uz 26 Rostokas ielas 64. nama iedzīvotājiem. Līdz 2006. gadam ūdens starpību sedza pašvaldība, bet no 2007. gada 1. janvāra nosacījumi mainījās. Bet arī tolaik normatīvajos aktos bija noteikts, ka ūdens patēriņa starpība jāmaksā dzīvokļu īrniekiem, bet tāda tika pieprasīta arī no īpašniekiem. Tagad par šo laika periodu Rostokas ielas 64 dzīvokļu īpašniekiem pienākas saņemt pārmaksāto summu. Normatīvie akti vēlreiz tika mainīti 2009. gadā, un saskaņā ar tiem ūdens patēriņa starpība ir jāmaksā arī dzīvokļu īpašniekiem.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Rīga, Rīgas namu pārvalde, ūdens

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats