29. novembris, Pirmdiena
Vārda dienas: Ignats
Sākuma lapa » Sabiedrība » Izvērtēs Sprūdža ētikas pārkāpumu
Izvērtēs Sprūdža ētikas pārkāpumu
Autors: Imants Vīksne / NRA.lv / 8. jūnijs 2012, 14:37
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs kļuvis par pētījumu objektu paša pārstāvētās Reformu partijas Ētikas komisijai. Izlasot Neatkarīgajā, ka ministrs ieguvis tiesības saņemt publisko finansējumu savas privātmājas aprīkošanai ar saules kolektoriem, arī partijas biedriem radušās aizdomas par ētikas pārkāpumu.


Saeimas deputāte un partijas Ētikas komisijas vadītāja Daina Kazāka vēsta, ka pirmā sēde šī notikuma vētīšanai jau notikusi, tomēr neskaidrības saglabājušās. Ministram savu rīcību nāksies skaidrot vēlreiz - nākam trešdien. 

E. Sprūdžs komisijai skaidrojis, ka pieteikumu ministrijas izsludinātajam finansējuma konkursam iesniedzis kāds cits – viņam pašam it kā nezinot. Arī mēdijiem viņš aizvakar taisnojās, ka notikušais ir misēklis arhitekta pieļautas kļūdas dēļ.

Atrodot atbalstīto projektu sarakstā savu vārdu, viņš atteicies no līguma slēgšanas. Tomēr, kā atzīst D. Kazāka, nav saprotams, vai tiešām uz projekta iesnieguma nebija jāatrodas E. Sprūdža parakstam.

Savukārt, ja paraksts tur ir, dīvains šķiet apgalvojums, ka viņš neko nav zinājis. „Jebkurā gadījumā – labi, ka šādi precedenti tiek publiski iztirzāti. Tas ļauj paaugstināt amatpersonu ētikas latiņu,” spriež komisijas vadītāja.

Konkrētajā gadījumā ētikas problēma ir apstāklī, ka pieteikums publiskās naudas saņemšanai ministrijā tika iesniegts un apstiprināts laikā, kad E. Sprūdžs jau bija ministrs.

Jāatgādina, ka parakstot līgumu ar Latvijas Vides investīciju fondu, viņš savas mājas aprīkošanai ar saules kolektoru no valsts budžeta saņemtu 2399, 74 latus.

Vides ministrijas atsūtītajā skaidrojumā par kļūmi ar arhitektu nekas nav minēts, taču uzsvērts, ka „no juridiskā aspekta nav ierobežojuma šāda finansējuma saņemšanai arī ministriem”. Savukārt Reformu partijas Ētikas kodeksa 1.3. punktā minētas, ka partijas biedrs „respektē spēkā esošos normatīvos aktus ne tikai pēc to burta, bet arī pēc gara, nemeklējot veidus, kā tos apiet vai izmantot to trūkumus savā labā.”

Jāpiebilst, šis E. Sprūdža karjerā ir vismaz trešais pārpratums, kas met ēnu uz viņa politisko darbību. Vispirms, pretendējot uz premjera amatu, viņš ilgstoši pinās versijās, kāda ir viņa izglītība. Tad sekoja skandāls ar sadauzīto mašīnu. Politiķim pārmeta mēģinājumu izkrāpt lielāku apdrošināšanas naudu, senas avārijas bojājumus uzdodot par jauniem. Un tagad – šis mēģinājums gūt privātu labumu paša vadītajā sistēmā.

Protams, uz Vienotības politiķa Dzintara Zaķa fona, kurš pieķerts nodokļu apiešanas shēmā, E. Sprūdžs šobrīd izskatās labāk. Abi gadījumi publiski zināmi kļuva vienā dienā. Un abos runa ir vienīgi par ētikas pārkāpumiem, jo formāli viss likumīgi. Vienīgā atšķirība tā, ka E. Sprūdžs sev nodrošināja apstākļus valsts naudas saņemšanai, tomēr nepaņēma to. Savukārt Dz. Zaķis gan nodrošināja apstākļus, gan arī paņēma, proti, pērkot mašīnu, nesamaksāja nodokļus.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Daina Kazāka, Edmunds Sprūdžs

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats