28. jūlijs, Trešdiena
Vārda dienas: Cecīlija, Cilda
Sākuma lapa » Ražošana, enerģētika » Ašeradens: Lēmumu par OIK varētu pieņemt vēl esošā valdība
Ašeradens: Lēmumu par OIK varētu pieņemt vēl esošā valdība
Autors: Anete Jansone, Labdien.lv / 16. oktobris 2018, 11:58
“Protams, tas atkarīgs no tā, cik ilgi šī valdība vēl strādās, un no Ekonomikas ministrijas, cik ātri mums izdosies saskaņot konceptuālo ziņojumu,” par Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājuma atrisinājumu LTV raidījumā “Rīta Panorāma” izteicās ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (Jaunā Vienotība). Viņš atzina, ka tiek vērtēti arī vairāk nekā simts iebildumi un priekšlikumi, kuri tiks integrēti gala ziņojumā.


“Saskaņā ar to, kas mums bija uzdots, mēs bijām iesnieguši darba grupas ziņojumu un pēc tam arī valdībā iesniedzām Ekonomikas ministrijas sagatavoto konceptuālo ziņojumu. Saņēmām vairāk nekā simts iebildumus, un šobrīd beidzam darbu ar šo simts iebildumu iekļaušanu ziņojumā,” stāsta Ašeradens. Nākamais solis ir saskaņot šo ziņojumu ar ministrijām ar cerību, ka iebildumu būs būtiski mazāk. Tādējādi viņš paredz, ka gala ziņojums varētu tapt mēneša laikā.

Iespēja likvidēt OIK maksājumos par elektrību ir viens no jautājumiem, kuru skar arī jaunās valdības veidotāji. Ekonomikas ministrs pirms pāris dienām izteicies, ka ar OIK tikt galā varētu vēl pašreizējā valdība. Svarīgi ir to izdarīt efektīvi, bez zaudējumiem valstij un iedzīvotājiem.

“Tā ir vēsturiski izveidojusies sistēma. Mēs esam tērējuši gandrīz 260 miljonus eiro katru gadu, un tagad mēs pārējam uz būtiski mazākiem tēriņiem,” skaidro Ašeradens. Taču ir zināms, ka OIK saņēmēji gan ir sagatavojuši daudz dokumentu, lai varētu vērsties tiesā pret Latvijas valsti. “Mēs paredzam to, ka iebildumi būs. Protams, neviens negrib atteikties no savām privilēģijām,” vērtē ministrs.

Viņš atzīst, ka viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir izmainīt likumdošanu, kurā līdz šim obligātā iepirkumu komponente bija iekļauta. Uzņēmumiem, kuri ieguva OIK licenci, bija garantija, ka 15 līdz 20 gadus viņi saņems lielu naudas summu.

Ekonomikas ministrija grasās iesniegt grozījumus Atvērtās enerģijas tirdzniecības likumā – tas būtu jauns stimuls zaļajai enerģijai, un valsts atbalsts tai nebūtu lielāks par 0,3% no IKP līdzšinējā 1% vietā. Tas nozīmē, ka Latvija pārietu uz tirgus mehānismos balstītu OIK atbalstu, stāstīja deputāts.

EM virzās arī uz to, lai trīs gadu laikā atteiktos no fosilās enerģijas atbalsta, kas bija iestrādāts līdzšinējā OIK sistēmā. Kas attiecas uz lielāko termoelektrocentrāli Latvijā TEC2, kas atrodas Aconē, Salaspils novadā, Ašeradens ir pārliecināts, ka to izslēgt nevar un tā turpinās strādāt.

Uz jautājumu, vai “Jaunajai Vienotībai” ir mērķis turpināt vadīt Ekonomikas ministriju, lai turpinātu virzīt uz priekšu OIK procesus, Ašeradens atzīst, ka “tas būtu pienākums – to pabeigt”. Tajā pašā laikā arī jaunās partijas valdības veidošanas sarunās runā par OIK atrisinājumu, un neviena no tām nevēlas to atstāt tādu, kāds tas ir, atšķiras tikai pieejas. Pašreizējais ekonomikas ministrs ir gatavs turpināt šo jautājumu, ja jaunais valdības vadītājs to uzticēs, vai arī atbalstīt tos, kas to darīs turpmāk.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk
Jaunākie komentāri
Mediju apskats