19. janvāris, Otrdiena
Vārda dienas: Alnis, Andulis
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Bijušais Delnas vadītājs: Delna piesedz valdošās koalīcijas nejēdzības
Bijušais Delnas vadītājs: Delna piesedz valdošās koalīcijas nejēdzības
Autors: Ritums Rozenbergs, Uldis Dreiblats / NRA.lv / 9. jūnijs 2020, 11:09
Džordža Sorosa finansētajai starptautiskajai organizācijai “Transparency International” būtu jāpārskata ״Delnas˝ atrašanās viņu tīklā, jo ״Delna˝ noklusē par apšaubāmiem valdošās koalīcijas lēmumiem, kuru pieņemšanā piedalās paši ״Delnas˝ biedri, sarunā ar Neatkarīgo norādīja bijušais ״Delnas˝ direktors Gundars Jankovs.

Mēģinot noskaidrot, kādu motīvu vadīta ״Delna˝ uzņēmusies bez atlīdzības veikt iepirkumu uzraudzību Aizsardzības ministrijā, kas cita starpā ir resursu ietilpīgs un līdz ar to dārgs pasākums, Neatkarīgā iztaujāja bijušo ״Delnas˝ vadītāju (no 2013. līdz 2016. gadam) Gundaru Jankovu.

Zaudētā sūtība

Sarunā viņš pauda nožēlu, ka ״Delna˝ koalīcijas partijās esošo biedru iespaidā pārstājusi pildīt savu sūtību - rūpēties par varas lēmumu pieņemšanas atklātību un pieņemto lēmumu objektivitāti. Gluži otrādi, “Delnas” biedri piedalās valdošās koalīcijas darbībās un līdz ar to visa organizācija sabiedrībai par tām noklusē.

״Valdošā koalīcija tagad svarīgos amatos cenšas salikt savus cilvēkus, īpaši vietās, kas skar valsts drošības jautājumus. Izmantojot iepirkumu uzraudzību, tagad ״Delna˝ šiverē pa Aizsardzības ministriju. Pieļauju, ka viņiem nekādas pielaides valsts noslēpumam netika kārtotas. Viņi saka, ka to dara par brīvu, bet par brīvu mūsdienās nekas nenotiek. Tur apakšā ir jābūt kaut kādām vienošanām. Kā var uzraudzīt sarežģītu procesu “pro bono” no biedru naudām? Būtisks aspekts - daži ״Delnas” biedri ir Saeimas deputāti, piemēram, /Inese/ Voika un /Vita Anda/ Tērauda. “Delnas” biedri vienlaikus ir piederīgi arī politiskajām partijām - pamatā “Attīstībai/Par” un “Vienotībai” -, iespējams, vēl kādām Sorosa idejām pietuvinātām partijām,˝ teica G. Jankovs.

Klusē par Jurašu

Runājot par to, kādas konkrētās darbības šobrīd nedara godu ״Delnai˝, G.Jankavs teica: ״Piemēram, ״Delnas˝ klusēšana kriminālnoziegumos apsūdzētā Jura Juraša kā amatpersonas, kura izrauga ģenerālprokurora amata kandidātu, jautājumā. Kad es vadīju ״Delnu˝, mēs skaļi runājām, ka nedrīkst lēmējinstitūcijās būt ne tikai tiesiski, bet arī ētiski interešu konflikti. Konkrētajā Juraša gadījumā juridiski neko pārmest nevar, taču no ētikas viedokļa Jurašam nevajadzētu piedalīties ģenerālprokurora atlasē. Šajā jautājumā ״Delna˝ klusē. Tā ir zaudējusi savu sargsuņa funkciju.

Nākamais jautājums ir par tramvaju iepirkuma uzraudzību. Vai ״Delna˝ ziņoja, kā veikušies iepirkumi, kā tie noslēgušies? ״Delna˝ par to apklususi. Tagad viņi ir pārmetušies uz aizsardzības iepirkumiem. Jautājums - kā ministrs ir izvēlējies šādu organizāciju par uzraugu? Tikpat labi varēja palūgt kādu citu organizāciju, lai uzrauga. Vai bija kāds konkurss? Nebija konkurss. Kas ir ministrijas un ״Delnas˝ vienošanās pamatā?

Pēdējā laikā maz informācijas dzirdamas par tādu ״Delnu˝, kura iestātos par atklātību, par pretkorupcijas jautājumiem, lai varētu teikt: “Jā, ״Delnai˝ var uzticēties, tā ir tā organizācija, kura vēro, lai iepirkumos valdītu objektivitāte!” Par šo aspektu nekas nav dzirdēts un nav arī informācijas par viņu darbību. Varbūt viņi ir tik klusi tikai tādēļ, lai kaut kur nemanāmi ieslīdētu iekšā kaut ko uzraudzīt? Neticu, ka uzraudzīšana notiek par brīvu.

Dotajā brīdī ״Delnai˝ nav laba reputācija, lai tā varētu veikt ļoti nozīmīgu iepirkumu uzraudzību. Kad es vadīju ״Delnu˝, par šo organizāciju dzirdēja. Mēs bijām skaļi. Daudzas nejēdzīgas lietas tika izceltas dienas gaismā. Manā laikā pat ministri mums zvanīja un lūdza izgaismot konkrētus jautājumus, lai tos būtu iespējams virzīt tālāk, pretējā gadījumā koalīcija šo jautājumu kustināšanu neatbalstītu. Mūs respektēja un ar mums rēķinājās. Tagad viņi aiziet uz kaut kurieni, kaut kur pasēž un saka: jā, uzraudzījām, viss bija atklāti. Bet kā tad tas viņu uzraudzītais process varēja būt bijis atklāts, ja par to procesu nekas nav zināms? Līdz ar to ״Delnai˝ reputācija vairs nav tā labākā.˝

Jāpatriec politiķi

Vaicāts, vai koalīcijas politiķi ״Delnas˝ biedru rindās nozīmē to, ka biedrība pārtapusi varas darījumu piesedzējorganizācijā, G.Jankovs atbildēja: ״Dotajā brīdī jā. Līdzīgi kā Jurašam būtu sevi jāatstata no ģenerālprokurora izraudzīšanas procesa, tā visiem ״Delnas˝ biedriem, kuri ir partijās, no šīs biedrības vajadzētu izstāties. Vēl nesen ״Delna˝ iestājās par amatpersonu ienākumu atklātību. Tagad tie paši bļāvēji darbojas koalīcijā, kur viss ir noslepenots un nu kažoks apmests uz otru pusi.

Arī šis Juraša jautājums ir ļoti svarīgs. Tas ir valsts drošības jautājums ne tikai nacionālajā, bet arī starptautiskā līmenī. Kā nākamam ģenerālprokuroram varēs uzticēties, ja šāds personāžs kā Jurašs ir piedalījies kandidatūras izvēlē?” retoriski vaicāja G. Jankovs.

Informācija ārvalstīm?

Uz jautājumu, vai var būt tā, ka caur ״Delnas˝ pārstāvjiem tiek vākta informācija no valsts aizsardzības un drošības struktūrām un nodota ārvalstniekiem, G. Jankovs atbildēja: ״To es apgalvot nevaru, bet, ja ir projekti, kuros ir jāsniedz atskaites, tad caur šīm atskaitēm attiecīgā informācija var nonākt arī ārpus valsts robežām. Jārunā arī par to, kādēļ ״Delna˝ klusē par kliedzošām lietām. Piemēram, reiz ״Delnai˝ bija kopīgs projekts ar ״Providus˝ par varas sagrābšanu valstī. Tā ietvaros šo sabiedrisko organizāciju pārstāvji devās uz Saeimu un vēroja, vai neparādās pazīmes, kuras liecinātu par varas sagrābšanu. Dotajā brīdī ir izteiktas koalīcijas manipulācijas, ar kuru palīdzību notiek varas sagrābšana visu mūsu acu priekšā. Piemēram, tiek pieņemts likums, kas paredz, ka valdība ar valsts budžetu var brīvi rīkoties. Tas ir iespaidīgs varas sagrābšanas projekts, kuru realizē valdībā. Saeima varētu jau tagad mierīgi doties vasaras brīvlaikā, neliekoties zinis par to, kā budžets tiks pārdalīts. ״Delnai˝ būtu pirmajai par to jāceļ trauksme, jo tā ir viņas sūtība, misija un mērķis. Bet mēs ״Delnu˝ nedzirdam. Vai nu ״Delna˝ neko neredz, vai negrib redzēt. Bet varbūt ir vēl ļaunāk - biedrība to visu atbalsta?˝ sprieda bijušais “Delnas” vadītājs.

Mums tādu “Delnu” nevajag!

Vaicāts, vai Latvijai maz vajadzīga šāda sabiedriskā organizācija, G.Jankovs norādīja: ״Organizācija ar tādiem mērķiem, kā ״Delna˝, kura spēj novērtēt notiekošos procesus un skaļi paust savu viedokli - tāda organizācija mūsu valstī un jebkurā citā Eiropas Savienības dalībvalstī ir vajadzīga. Vai mums vajag tādu organizāciju, kāda dotajā brīdī ir ״Delna˝, kuru es nedzirdu un kura nesaprotami klusē par valdošajā koalīcijā notiekošo, - es teiktu, ka tādu nevajag. Tad rodas jautājums, vai ״Delna˝ joprojām atbilst visiem kritērijiem, lai tā būtu tiesīga atrasties “Transparency International” tīklā? Tas būtu labs jautājums šim tīklam, vai viņi atbalsta pašreizējās ״Delnas˝ darbību, precīzāk, tās klusēšanu?” jautājumu uzdeva G. Jankovs.Diskusija par rakstu (0)
Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats