Šodien, 7. septembrī, Briselē notiks Eiropas Savienības zemnieku protesta akcija, kura solās būt pēdējo gadu vērienīgākā protestu akcija.
Eiropas lauksaimnieku organizācijas COPA-COGECA rīkotajā masu demonstrācijā piedalīsies vairāk nekā 4000 lauksaimnieki ar aptuveni 1000 traktoriem pulcēsies pie ēkas, kurā norisināsies ārkārtas ES lauksaimnieku padome. Eiropas kolēģiem pievienosies arī vairāk nekā 100 lauksaimnieki no Baltijas valstīm, par pasākumu norisi informē Zemnieku Saeima.
"Mums ir ļoti svarīgi būt klāt šajā akcijā un ar savu klātbūtni apliecināt, cik būtiska un izdzīvošanai svarīga ir Eiropas Savienības solidaritātes ievērošana, kompensējot Krievijas embargo radītās dramatiskās sekas. Esam gandarīti, ka arī EK Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans vairākkārt ir norādījis, ka tieši kooperatīvi un ražotāju grupas ir tie, kuri ir jāatbalsta, tādējādi mazinot uz zemniekiem izdarīto spiedienu no mazumtirgotājiem, lai panāktu taisnīgumu pārtikas ķēdēs," norāda LPKS "Pienupīte" valdes priekšsēdētāja Mirdza Feldmane.
Arī ZSA valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja vairākkārt norādījusi, ka Latvijā vissmagākā situācijā šobrīd ir piena sektors:"Eiropas lauksaimnieki ļoti sen nav izmantojuši galīgo risinājumu cīņā par savām tiesībām – demonstrāciju. Nu šis brīdis ir pienācis, jo ir ļoti dramatiska situācija vairākās būtiskās lauksaimniecības nozarēs – piena lopkopībā, cūkgaļas sektorā un dārzeņu nozarē. Šobrīd zemnieki ar savu biznesu maksā par Eiropas pozīciju Ukrainā, un tas ir nepiedodami. Galvenais, ko prasīsim no lēmumu pieņēmējiem – solidaritāte ar lauksaimniecības sektoru, mazinot Krievijas embargo izraisītās sekas, un godīga peļņas sadale visā pārtikas ķēdē. Šobrīd tikai 8 % no cenas, kuru maksājam par maizi un 20 %, ko maksājam par gaļu, nonāk pie zemniekiem. Tāpat lēmuma pieņēmējiem Eiropas Komisijai, Eiropas Parlamentam un Ministriem ir jāvienojas par pasākumiem, kas mazinātu cenu svārstības ilgtermiņā, kā arī par pasākumiem jaunu tirgu atrašanai. Latvijas zemnieki gaida ātru tiešu atbalstu, lai mūsu ražotāji spētu izdzīvot šajā krīzē un nākotnē pārtiku mūsu vietā neražotu citu valstu zemnieki."
Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs pauž, ka nepieciešami tālejoši un mērķtiecīgi Eiropas Komisijas iedarbināti atbalsta mehānismi, lai glābtu piena nozari.
"Piena nozares pārstāvji piedaloties akcijā no Latvijas vienojušies par kopīgu prasību– iekasētās soda naudas par pārsniegto piena kvotu ir jānovirza piena nozarei, lai piensaimniekiem, kuri visvairāk cietuši Krievijas embargo dēļ, kompensētu krīzes radītos zaudējumus un dotu iespēju pārstrukturizēties. Tāpat, lai nozare tiktu galā ar naudas plūsmas problēmām, būtu jāpalielina arī Eiropas Savienības (ES) intervences cena, jo tagad noteiktās intervences cenas neatbilst faktiskajām ražošanas izmaksām," norāda Treibergs piebilstot, ka Latvija pastāv arī uz prasību, ka jāatjauno eksporta subsīdijas un jāmeklē risinājumi godīgam gala cenas sadalījumam starp piena piegādes ķēdes dalībniekiem.
Jau vēstīts, ka Krievija, kas pērn 7.augustā noteica importa aizliegumu lielākajai daļai pārtikas produktu no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kas atbalstījušas sankcijas pret Maskavu, pagarinājusi pārtikas embargo.