16. janvāris, Sestdiena
Vārda dienas: Lida, Lidija
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » VID piedraud autoservisiem; sola sākt represijas
VID piedraud autoservisiem; sola sākt represijas
Autors: Apollo.lv / 27. jūnijs 2014, 13:30
Jūlijā un augustā ir noteikts periods, kad nodokļu maksātājiem automobiļu apkopes un remonta nozarē tiek dota iespēja pašiem novērst pārkāpumus nodokļu aprēķinu jomā un deklarēt saimnieciskās darbības ieņēmumus, kā arī darbiniekus un viņu aprēķinātās algas pilnā apmērā. Pretējā gadījumā Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsāks vērienīgus preventīvos un represīvos pasākumus automobiļu apkopes un remonta nozares nodokļu maksātājiem, informē VID sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Evita Teice-Mamaja.


VID ēnu ekonomikas apkarošanā kā vienu no prioritārajām nozarēm ir noteicis automobiļu apkopes un remonta nozari. Šajā nozarē strādājošiem nodokļu maksātājiem VID pievērsīs īpaši pastiprinātu uzmanību, kas nozīmē, ka tieši šīs nozares nodokļu maksātājiem nodokļu nemaksāšanas risku konstatēšanas gadījumā vispirms tiks veikti preventīvie nodokļu administrēšanas pasākumi un nepieciešamības gadījumā arī nodokļu kontroles pasākumi, raksta Apollo.lv.

Nepieciešamības gadījumā šajā procesā tiks iesaistīta arī biedrība «Auto Asociācija», ar kuru VID ir noslēgta vienošanās par sadarbību, lai kopīgi veicinātu godīgu komercdarbības vidi automobiļu apkopes un remonta nozarē.

 «Mēs aicinām nodokļu maksātājus nenoliegt acīm redzamo – ka to deklarētie nodokļu maksājumi neatbilst to darbības ekonomiskajai būtībai un reālajam apmēram, un ir mazāki nekā tiem būtu jābūt, kā arī pašiem labprātīgi aprēķināt un veikt nodokļu nomaksu pilnā apmērā. Mūsu mērķis ir panākt, lai nodokļu maksātāji paši izvēlas savu saimniecisko darbību organizēt uz godprātīgas konkurences pamatiem attiecībā pret citiem savas nozares dalībniekiem un kļūt par godprātīgiem nodokļu maksātājiem, godīgiem un atbildīgiem darba devējiem pret saviem nodarbinātajiem un visas valsts iedzīvotājiem!» aicina VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone

VID regulāri veiktie nodokļu nemaksāšanas risku izvērtējumi liecina, ka tieši automobiļu apkopes un remonta nozarē ir vērojams augsts nodokļu nenomaksas risks. Šiem nodokļu maksātājiem tiek konstatēti riski, kas norāda ne tikai uz algu izmaksu «aploksnēs», bet arī uz faktisko ieņēmumu neuzrādīšanu pilnā apmērā un to iespējamo slēpšanu, tādējādi notiek ne tikai izvairīšanās no nodokļu nomaksas, bet tiek kropļota godīga konkurence un veselīga uzņēmējdarbības vide kopumā.

Automobiļu apkopes un remonta nozarē darbojas liels skaits mazo un vidējo uzņēmumu, kuriem atbilstoši ēnu ekonomikas pētījumu datiem ir raksturīga lielāka tolerance attiecībā uz izvairīšanos no nodokļu nomaksas un iesaistīšanos ēnu ekonomikā.

Ņemot to vērā, VID šajā nozarē strādājošiem nodokļu maksātājiem pievērsīs īpaši pastiprinātu uzmanību un aicina šī gada jūlija un augusta laikā pašiem novērst pārkāpumus nodokļu aprēķinu jomā un deklarēt gan saimnieciskās darbības ieņēmumus, gan darbiniekus, gan darbiniekiem aprēķinātās algas pilnā apmērā. VID arī atgādina, ka nodokļu maksātajiem ir iespēja izmantot savas likumā «Par nodokļiem un nodevām» noteiktās tiesības un precizēt datus arī jau iesniegtajās deklarācijās par iepriekšējiem taksācijas periodiem.

 VID seko arī fizisko personu veiktajai darbībai un veic pasākumus nereģistrētas saimnieciskās darbības ierobežošanai. VID aicina fiziskās personas, kuras nodarbojas ar automobiļu apkopi un remontu un šobrīd nav reģistrējušas savu saimniecisko darbību, to nekavējoties izdarīt, tādējādi nodrošinot sev valsts sociālās garantijas un vienlaikus godprātīgi pildot savas saistības pret sabiedrību un valsti kopumā.

Ja persona pēc VID aicinājuma nereģistrē saimniecisko darbību, tiek piemērota administratīvā atbildība par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu, piemērojot naudas sodu no 210 līdz 350 eiro apmērā.

Gadījumā, ja tomēr šajā nozarē strādājošo nodokļu maksātāju par jūliju un augustu iesniegtās deklarācijas un pārskati neliecinās par nodokļu saistību izpildes līmeņa uzlabošanos, faktisko saimnieciskās darbības ieņēmumu uzrādīšanu pilnos apjomos un «aplokšņu» algu samazināšanos, VID uzsāks vērienīgu preventīvo un represīvo pasākumu kopumu automobiļu apkopes un remonta nozares nodokļu maksātājiem.

Savukārt, ja komersants nevarēs sniegt objektīvus pierādījumus un netiks sasniegts vēlamais rezultāts automobiļu apkopes un remonta nozares nodokļu maksātāju rīcībā attiecībā uz nodokļu saistību brīvprātīgu izpildi, VID pret šādiem nodokļu maksātājiem vērsīsies ar represīviem kontroles pasākumiem. Tās būs gan novērošanas un tematiskās pārbaudes, kuru sekas jau ir iespējamie administratīvie sodi, kā arī nodokļu auditi gan komersantam pašam, gan komersanta darbībā iesaistītajām fiziskajām personām.

To rezultātā nodokļu maksātājiem var tikt papildus aprēķināti ne tikai nesamaksātie nodokļi, bet arī soda nauda. Kā galējais līdzeklis var tikt veikti arī saimniecisko darbību ierobežojošie pasākumi, piemēram, izslēgšana no VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistra, nodokļu maksātāja vai tā struktūrvienības saimnieciskās darbības apturēšana, administratīvā papildu soda – amatpersonai atņemšana ieņemt noteiktos amatus - piemērošana un citi.

VID ir izvērtējis visus šis nozares komersantus un rūpīgi, ilglaicīgi veiks monitoringu tiem komersantiem, kuri pēc VID rīcībā esošās informācijas neveic godprātīgu nodokļu nomaksu pilnā apmērā. VID arī aicina iedzīvotājus informēt par nelegāli strādājošiem, nereģistrētiem automobiļu remonta servisiem, zvanot uz VID diennakts bezmaksas uzticības tālruni 80009070 vai rakstot uz elektroniskā pasta adresi parkapumi@vid.gov.lv.
Diskusija par rakstu (1)

Atslēgvārdi: autoservisi, VID

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats