16. aprīlis, Piektdiena
Vārda dienas: Alfs, Mintauts
Sākuma lapa » Uzņēmējdarbība » Iezīmē sarežģītu veselības gadu
Iezīmē sarežģītu veselības gadu
Autors: Inga Paparde / NRA.lv / 27. decembris 2013, 11:08
Notikumi veselības aprūpes jomā 2013. gadā iezīmē ļoti sarežģītu nākamo gadu – joprojām nepietiekams finansējums, neapmierinātība ar rindām un augstie pacientu maksājumi, neizpratne par iecerētajām reformām (piemēram, obligātā prasība apmeklēt ģimenes ārstu), neskaidrība par mediķu atalgojuma palielināšanu un papildus tam kārtējā vadības krišana vienā no lielākajām Latvijas slimnīcām – Stradiņos. Nākamajā gadā lielas pūles būs jāvelta jaunās veselības aprūpes finansēšanas kārtības sagatavošanai un ieviešanai, kā arī cīņai par papildu finansējuma piesaisti veselības budžetam.


Īsi pirms Ziemassvētkiem Veselības ministrijā (VM) notika P. Stradiņa slimnīcas ārkārtas dalībnieku sapulce, kurā par vēlēšanos atkāpties no valdes locekļu amatiem paziņoja Eva Strīķe un Guntis Bahs un tika nolemts no amata atsaukt valdes priekšsēdētāju Rūtu Valteri. Ņemot vērā dienesta pārbaudē konstatētos trūkumus ārstniecības iestādes pārvaldībā, kā arī valdes locekļu atšķirīgo skatījumu uz iestādes pārvaldību, tika pieņemts lēmums, ka slimnīcas valde nevar turpināt darbu esošajā sastāvā. Pēdējās nedēļās izskanējusī informācija par, iespējams, fiktīvu līgumu slēgšanu, lai piesavinātos naudu, neesot bijusi par pamatu šādam lēmumam, bet to papildinājusi. NRA.lv rakstīja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs veica kratīšanu slimnīcas vadītājas kabinetā. Veselības ministre Ingrīda Circene skaidro, ka Stradiņa slimnīcas valde nevarēja turpināt darbu iekšējo nesaskaņu un vienotas slimnīcas nākotnes attīstības redzējuma trūkuma dēļ. Līdz šim no ministres puses vienmēr pašreizējais slimnīcas vadības darbs ticis cildināts, jo šo divu gadu laikā ne reizi neizskanēja rūgtums par to, ka slimnīcai naudas trūktu, un tika strādāts atbilstoši tam, lai mazinātu parādus un slimnīca nebankrotētu. Cits jautājums – ar kādām metodēm un ko upurējot. Tāpēc, no vienas puses, VM lēmums taupīgo vadītāju atsaukt no amata ir pārsteigums (tas nebūtu pārsteigums, ja šī atsaukšana tieši būtu saistīta ar pārkāpumiem), bet, no otras puses, – tas bijis tikai laika jautājums, neoficiāli zinot gruzdošo neapmierinātības ugunskuru zem R. Valteres krēsla.

I. Circene arī norāda, ka problēma slimnīcas vadībā ir dziļāka un senāka, nekā viena valdes locekļa iespējamais pārkāpums ar fiktīva līguma slēgšanu, – slimnīcai nav stratēģiskas attīstības vīzijas. Jaunu slimnīcas valdi plānots apstiprināt janvārī, taču tas nebūs viegli – iepriekšējie meklējumi VM vedās visai grūti, jo piesaistīt speciālistu ar starptautisku pieredzi par šādu atalgojumu un visai nestabilu darbu praktiski nav iespējams.

Vienas, lai arī universitātes, klīnikas nākotne būs tikai viens no jautājumiem nākamajam gadam. Notikumus prognozēt ir visai grūti, jo jebkuras izmaiņas veselības aprūpē ir cieši saistītas ar ministra prioritātēm. Veselības aprūpes pakalpojumu sasaiste ar nodokļu maksāšanu ir tieši I. Circenes izlolota ideja, kurai nu būs jāseko nākamajam ministram (ja vien I. Circene netiks apstiprināta vēlreiz šajā amatā). Ja nākamgad netiks izlemts beidzot par mediķu atalgojuma palielināšanu, visai droši var prognozēt, ka būs mediķu protesta mītiņi, arī pacienti nesnaudīs – jau šogad notika vairākas publiskas akcijas, aicinot palielināt finansējumu kompensējamiem medikamentiem. Ja līdz šim tās bija visai draudzīgas un ironiskas, piemēram, skrējiens pēc veselības pie valdības mājas, tad 2014. gadā cilvēki tik saudzīgi vairs nebūs un akcijas kļūs niknākas un ar skaudrāku vēstījumu.


Diskusija par rakstu (0)

Atslēgvārdi: Ingrīda Circene, nauda, Veselības ministrija

Saistītie raksti

Komentē šo rakstu
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tavs komentārs:

 Rādīt aizvērtās ziņas
 Rādīt visu saturu
 Krāsaini attēli
 Rādīt reklāmu
Manu ziņu portfelis
Neesi pievienojis savas ziņas.
TOP3 ziņas
Vairāk

Ekonomika.lv ziņas
Jaunākie komentāri
Reklāma
Mediju apskats